duunareitten ja pieneläkeläisten suhteen,polttoaineverot nousevat moni miettii kanattaako enää pitää autoa ja kulkea töissä kun energiaverot vievät ssuurimman osan palskasta,pieneläkeläiset jotka asuvat öljylämmitteisessä talossa oat todellisessa ahdingossa öljylämmitys kielletään eikä varaa ole uusia lämmitysjärjestelmää,tämä hallitus tekee sen että se kuuluisa vappusaten ei riitä mihinkään kun siitäkin vietiin puolet pois.Ps saas nähdä poistetaanko tämäkin edellinen koko ketju meni poistoon oli varmasti liikaa vihervasemmistollolle.
Luin juuri tuon hallitusohjelman masentavaa luottavaa
Anonyymi
50137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Bad day also today?
Milloin sinua viimeksi ei ole joku asia vituttanut? Meneekö sinulla koskaan hyvin?
Öljylämmityskinkö kielletään vallan? Linnareissua vissiin sitten pukkaa niin kuin paskalain rikkojillekin? Hehheeeehheee
Jopa käy avaaja taas kuumana kuin hellakoukku.
Pian Jussi kertoo eroavansa ja kaikki persut purskahtavat itkuun.
Persusrepeäminen 2. Jatko-osa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/63335eaa-63a1-470b-800b-8bccc5e1ebdf
Mahdoitkohan lukea? Ainakin tulkinta on samaa tasoa kuin kirjoitustaitosi.
Kai luit myös liitteet?
https://valtioneuvosto.fi/artikkeli/-/asset_publisher/10616/sallistava-ja-osaava-suomi-sosiaalisesti-taloudellisesti-ja-ekologisesti-kestava-yhteiskunta
ps. Avaaja taitaa olla aika nopea lukemaan. Olisipa hänen ymmärryksensä ja kirjoitustaitonsa yhtä sujuvaa.
Jouluun mennessä on demareiden ja vihervasemmiston kannatus pudonnut puoleen,valheiden siivillä ei lennetä pitkälle ja lento loppuu neljäjän vuoden kuluttua joillei tätä valheiden siivillä lentävää paskalintua ammuta alas.
Älä ala ammuskelemaan, siitä ei hyvä heilu.
onkohan persut puolestaan hajonnut siihen mennessä?
Relevantti kysymys.
Tuota joo, jos energiaveron alaiset tuotteet vievät kokonaisuutenakin suurimman osan palkastasi (vero on luokkaa kolmannes kokonaishinnasta) niin nopea arvio on, että ei kannata jatkaa tuota työtä, tai ainakin kannattaa ottaa ppliisiin yhteyttä. Kuulostaa riistolta tai ihmiskaupalta!
Aika hakoteillä olet kolmanniksiesi kanssa. Mietipä tarkemmin.
Sitäpaitsi tuleva hallitus palauttaa harmaan talouden tutkintaan varoja (Sipilä leikkasi), vaikka se ei energiaverotukseen kuulukaan ja puuttuu sähköyhtiöiden siirtohinnoitteluun.
Petteri Orpo sanoi tämä on vihervasemmiston kokoama hiekkalinna joka sortuu syyssateiden tulessa ,mutta täytyyhän ihmisillä olla unelmia,mutta se joka uniin uskoo se varjoaan pelkää.
Petteri-poika on kateellinen ja haluaa olla hiekkalaatikon suosituin linnantekijä.
Petterin linnasta ei tykätty, kun siinä oli liikaa kissankakkaa.
Eläkeiset ovat raivon vallassa ,ääni meni turhaan,lukekaapa mitä eläkeliiton puheenjohtaja on tästä mieltä.
Voi turhuuksien turhuus. Kaikki turhaa auringon alla ja ohdakkeista käydä on orpopojan tie. Oppositiotie, tie pitkä ja mittaamaton. Hiekkalinnat kaatuu, vaan hallitus pysyy ja maailma katoo, Kakola ei. Näillä mennään. Laitetaan sinulle laulu, pysyt paremmalla mielellä, sinä onneton mato, matkamies maan, sinä turhan työn tekijä, itseesi pettynyt turhake ikuisen raivosi vallassa..
https://www.youtube.com/watch?v=TV8KzjnVJ00
En minä ainakaan ole raivoissani.
Olen työkyvyttömyyseläkkeellä, 60v. Pärjään ok, vaikka eläke on alle 1000e/kk.
Laita linkki eläkeliiton p.johtajan mielipiteestä? Miksi raivotaan?
Pahin ongelma hallituksessa on vihreä ulkoministeri. Kun seuraava pakolaistulva tulee Tornioon, niin viittoilee varmaankin, että tulkaa peremmälle.
Pitäisikin saada tilalle Soini. Siinä oli luotettava mies:)))
Entäpä kun sisäministerikin on viherhörhö? No muistamme petturi Orvonkin mielipiteet ja teot 2015, mutta ainahan senkin voi panna pahemmaksi ja vihreät varmasti osaa, kun puolueella on matuja niin monissa päättävissä elimissä apuna.
Sitäkös te persut eniten pelkäättekin, että jos sattuu sisäministeriksi nousevan joku kukkahattutäti? Meinaan nuo vihapuheet...... Alkaako isoveli valvoa?
Salkut jaetaan taas puolueissa eniten esillä olleille, ei pätevyyden perustella ja tämä sama farssi käytäntö ei näy koskaan tulevan järkiinsä suomessa, siispä vastuu jää kokonaan takana työskenteleville virkamiehille. Kotimainen ostovoima tulee laskemaan hallituksen kaavaimilla toimilla ja tulee myös sen myötä lisäämään työttömyyttä, mitään ei olla opittu talouden pyörittämisestä vuosien ja vuosien myötä, samat virheet ollaan tekemässä, ei tule neli vuotis synttäreitä Rinteen hallituksella.
Alat toistaa itseäsi. Olet ennustamassa hallituksen hajoamista ennen kuin sitä on nimitettykään. Povariakkoihin en ole ennenkään luottanut.
Saihan se RKP kerjättyä lisä salkun, arvaamaton puolue.
Persut ovat kiitettävästi elvyttäneet tämän vanhan karjalaisen itkijäeukko-perinteen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Itkuvirsi
Itkuvirret on jaettu neljään päälajiin: kuolinitkut, hääitkut, sotaanlähtöitkut sekä tilapäisitkut.
Ja nyt tämä persujen speciaali: katkera oppositioitku.
Kas kummaa tänään ei puhuttu aktiivimallin purkamisesta, vaalien alla ei muusta puhuttukaan äänien toivossa.
Työttömille keppiä? aktiivimallia ei olla purkamassa.
Suomen Uutisissa ei varmaan puhuttukaan 😁
Rinne ei sitä pura, lupasi Sipilälle.
Älä länkytä. Vaikka tyhmä oletkin. Sipilähän se lupasi ajat sitten julkisesti, ettei tule olemaan hallituksessa, joka muunmuassa purkaa aktiivimallin. Piti kerrankin lupauksensa.
Suomen uutisissako noin valehdeltiin?
:D
Mitä Vittua? Pysy sitten aktiivisena. Ja lue jatkossakin Mitä Vittua-juttua.
Kjäähkjäähkjääh
Muutaman sentin nousee polttoaine jonka kilpailu tai maailmanmarkkinahinnat kompensoivat. Persu itkemässä, että auto myytävä tuon syyn vuoksi. YhyyyyYhyyy. Persun itkua tuo.
Persuilla ei ole medialukutaitoa eikä muutakaan ymmärrystä. Varsinaisia putkiaivoja koko porukka.
Vaiko putkoaivoja - vrt. Työmies Putkonen 😁
Hyvin toimeentulevilta ainakin pienenee oikeus kotitalousvähennyksiin. Se etuus on v...ttanut tätä pientä ihmistä siitä asti kun Stuppi steppaili & tanssahteli puoluekokouksessaan visioidessaan tuota "mageeta esitystä" paremmalle väelle! Akkainlehdissä NIIN on jaettu "väsyneitten uranaisten, joita ei pätkääkään innosta kotityöt" kätsynä ratkaisuna, että "Päädyin ottamaan kotipalvelun/siivoojan". Sitten hehkuttavat "nyt on aikaa perheelle" tai "uskalla antaa itsellesi armoa" ja muuta lässyä.
Eipä ole köyhällä ylimääräistä rahaa laittaa viikottaiseen siivoojan. Kertaluonteinen siivoojankäynti vuodessa ei riitä vähennyksiin.
Hallitusohjelma täynnä lupauksia, jos katsoo historian suunnasta, suurin osa jää toteutumatta ja sitten alkaa riitely, kuka luopuu mistäkin, näin kävi edellisen Sipilän hallituksen poppoolle, nyt puolueita kaksi enemmän, Kataisen hallituksesta puhumattakaan.
No porvarit kuitenkin aikanaan sai tuon vähennyksen läpi! Eikö ole yhtään hyvä, että se otetaan uudestaan esille?? Vai meinaatko, että Persut saisi sormia napsauttamalla tahtonsa läpi? On ne riistäjät ehottaneet kirjastolaitoksen maksullisuutta ja että opettajainkoulutukseen riittäis amk -koulutus.
- Ootko kovasti henk.koht laittanut hanttiin mm noita esityksiä?
Oukei, lähditkin jauhamaan Liin salkusta... Asia selevä.
Muistatko edes noita esityksiä? Samaa paskaa missä porvarit selän takana onnistuivat saamaan läpi hoiva-alalla, eli laittomia pikakoulutuksia vaan hoivamestoihin. Opettajainkoulutus pikana ei saanut kannustusta eikä kirjastolaitoksen siirtäminen yksityiseen omistukseen. Eikö kotitalousvähennyksen minimoiminen, ainakin esityksenä, yhtään kiinnosta? Jussiko esittäisi vastaavaa? Ja jos esittäisi, niin sekö sitten nöyränä hyväksyttäisiin?
Persujen hallitusohjelmaluonnos oli lyhyt, kolme sanaa "perse, vasuri, mamut". Presidentti tuskin olisi vahvistanut tuota putinistipersujen "kansallismielisyyden kukkasta"??
Tuskin.
Mutta Persu on tietty oikeassa. Presidenttihän syrjisi Yhtä Ainoaa Totuutta😑
Vasut on jo repeämässä kahteen osaan, ei siis vasun perse vaikka tiukilla onkin kun siitä aina puhuvat. Liin kumihuuli on saanut varmaan pimeää rahaa ökyrikkailta suomenruottalaisilta kun on enemmän niitten puolella kuin työläisten. Vasujen keskuudessa ei olla tyytyväisiä kun taas köyhimmät joutuivat maksuiehiksi, siitä repeäminen ja osa suunnitteleekin juuri puoluetekisteristä lopetetun skp:n uuskannattajaksi
On se vaan kummasti tuon rakkikoira Liinkin turpa tukkeutunut ministerisalkun varmistumisen myötä, eipä aja enää osinkoja verolle, kuten illalla todettiin.
Uusi hallitus on täysi mätäkukko, ovat tuuleen kirjoittaneet jotain , mutta mitään ei välttämättä voida todentaa, paitsi nuo haittaverot ja polttoaineiden hinnankorotukset.
Silläkään rintamalla ei taidettu puuttua todelliseen saastuttamiseen ja hiilidioksi yms. päästöihin, eli lentoliikenne rulaa yläpuolellamme tuottaen takuuvarmaa tuhoa ilman veroesteitä.
Jumbojetillä se ikuinen ylioppilas Pekkakin ulkoministerinä matkustelee kokoustamaan Antonio "rouvansa" kanssa pitkin Eurooppaa ja maailmaa, kovasti mainostamansa raideliikenne ei taida riittää ja kantaa?
Perseestähän puhuu vain ps. Se yksi ps:n nimimerkkikin oli Iso.....M..jaag
Ja Oikea duunari ei mölyä joutavista.
Te persuthan hajositte itse ja nyt siitä muita syyttelee..hihihii. Mikähän vedonlyöntitoimisto ottaa vetoja vastaan seuraavasta persujen hajoamisajankohdasta.
Kuinka paljon saivat ääniä eläkeläisiltä, joiden pieni eläke on 1000-1400 välissä ? Pahinta populistista valhetta vaalien alla, joutuvat välikysymyksen eteen puheistaan.
Jäämme odottamaan osinko verotuksen korottamista, josta vasemmisto puolueet ovat pitäneet mölyä koko oppositio kauden, hyvä Antti ja Li.
Rinteen hallitusohjelma on kaikkea muuta, mitä kuultiin vaalien alla, ei puhuttu sanallakaan esim. tupakka/alkoholi/polttoaine/ruoka/asuminen verojen korottamisesta.
Nyt ei ole jäänyt epäselväksi , että miksi perussuomalaiset ei ole mukana hallituksessa, Halla-aho ei vie puoluettaan aivan syvältä olevaan Rinteen lehmänkauppa hallitus ohjelmaan., hienoa perussuomalaiset.