Ajatukset.

Pelkään etten kohta enää jaksa kun mietin kaikkea väärää jota olen elämäni aikana tehnyt. Vaikka yritän ajatella että menneet on menneitä eikä sitä voi muuttaa niin silti syyllistän itseäni virheistä ja en pysty unohtamaan. Tämä ahdistaa minua ja hermostun..
7263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nyt on niin että Jeesus antaa sulle kaikki väärät asiat anteeksi ja pystyt aloittamaan kaiken uudestaan
Fantastista.

Menepä kirkkoon sunnuntaina ja kuuntele saarnaa ja osallistu jumalanpalvelukseen!
Voit jutella parin kanssa myös.
Siinä se!

Äänestä

Saattaapi olla OCD eli pakko-oireista ajattelua. Sitä ei saa pois noilla kirkko ohjeilla koska se on osa sinun persoonaasi ja reaktiota ympärillä oleviin asioihin. Ocd:llä ei ole myöskään mitään tekemistä synnin kanssa. Kaikki ihmiset tekevät vääriä asioita, mutta pakko-oireinen reagoi niihin kuvaamallasi tavalla.

Jos kysymys on aidosta syyllisyyden tunteesta silloin kirkko on oikea osoite. Siellä on ammattitaito asiaan.

Äänestä

Minä myös kiusaan itseäni kaikilla pahoilla teoillani, ja myös teoilla jotka jotka joku lähimmäinen on tehnyt. Otan niistäkin syyllisyyttä. On pahempia ja parempia aikoja.
Kalvavat ajatukset ovat olleet seuraani melkein aina.
Joskus ihmisten näkeminen laukaisee ne, joskus vaan tulee mieleen joku vanha töppäys.
Nää on vissiin pakko-ajatuksia.

Äänestä

Ymmärrän erittäin hyvin. Minulla sama juttu.

Äänestä

Yksikään ihminen ei ole täydellinen. Lähes kaikki yrittävät elää oikein.
Yksilön jääminen tällaisiin kiinni tarkoittaisi, että ei hyväksy iteään ihmisenä ja erehtyvänä.
Sana anteeksi on niin suuri sana ja asiana niin suuri, että sitä ei ymmärretä.
Jos ymmärtää tehneensä väärin niin pitäisi ymmärtää myös armahtaa itseä ja antaa anteeksi. Meille on annettu anteeksi antaminen. Kunhan vaan edes pikkusen ymmärtää, että mitä se tarkoittaa. Edes pikkusen.
Asiat jäävät taakse jos pystyy antamaan anteeksi.
Ehkä tämän ymmärtäminen tarvitsee tiedon, että on kaksi olemusta. Kaksi henkeä.
Hyvä ja paha.
Kun paha on houkutellut pahaan, ei siihen voi jäädä vangiksi vaan pitää sanoa, että paha houkutteli, ja jouduin pahaan.
Hyvä on kuitenkin voimakas ja terve alue, mitä ihminen tarvitsee.
Hyvä on mahdollistanut anteeksi antamisen, jotta paha ei voisi pitää vankinaan.
Nojaa hyvään, anna anteeksi itsellesi ja muille, äläkä käännyt katsomaan enää taaksesi samaa pahaa, vaan ota vastaan hyvä, minkä sait anteeksi saamisessa ja jatka iloisena eteenpäin.
Lopuksi sanon : Vältä pahaa. Se vie ihmisen kokonaan, jos se saa otetta ihmisestä.
Nyt voit nostaa katseesi ja tuntea hyvän virtauksen sisälläsi.

Äänestä

Menneille ei voi mitään, mutta niistä pitää oppia. On tärkeetä ajatella sekä asioita mitä on tehny väärin, että niitä mitä on tehny oikein. Jos ei löydä elämästä molempia, ni sitte pitää harjotella perspektiiviä. (siihe auttaa muitten kans jutettelu paljo! ^.^ )

Mutta nii, on hyvä myöntää asioita mitä on tehny väärin ja pyytää ihmisiltä anteeksi, ja antaa itelle anteeksi, ja oppia ja tehä tulevaisuudessa paremmi. Ja, jos ei tiedä mite tehä paremmin, ni sekin kanttii antaa itelleen anteeksi, koska elämässä ei aina tiedä riittävästi että voi elää niinku haluais! :>

Mutta elä oo liian julma itelles! Ko, vain tekemällä virheitä ja onnistumisia voi kehittyä~

Mulla on ollu toi sama tunne aiemmin. Se ei kestä ikuisesti!! Muista se! :D Jonain päivänä hoksaat millane haluat olla ja mihi suuntaan lähteä että pääset sinne~

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pelkään etten kohta enää jaksa kun mietin kaikkea väärää jota olen elämäni aikana tehnyt. Vaikka yritän ajatella että menneet on menneitä eikä sitä voi muuttaa niin silti syyllistän itseäni virheistä ja en pysty unohtamaan. Tämä ahdistaa minua ja hermostun..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu