Ei jaksa enää

Anonyymi

Puppyblues iskenyt; koiranpentu on kohta 7 kuukautta, eikä ole lähellekään sisäsiisti. Mulla on iso, aidattu piha. Koira pissaa hyvin kyllä ulkona, mutta jos en vie puolen tunnin välein pihalle niin pissaa ja kakkaa sisälle. Ei osoita merkkiäkään että menisi ovelle päin vaan pissaa mihin sattuu. Matot on Poissa mutta pissaa ihan lattialle. Kyseessä narttu.
Kaduttaa jo koko koiran ostaminen. Inhottava myöntää mutta näin on. Hoidan sitä kyllä hyvin ja yritän olla näyttämättä ketutusta sisälle pissaamisesta. Joskus palaa pinna ja torun sitä kun jää kiinni teosta.

Mulla on ennenkin ollut koiria, ovat kyllä nopeasti oppineet sisäsiistiksi. Tämä vaan jotenkin uuvuttaa kun ei niinkuin edisty homma yhtään. Voiko olla ettei tää koskaan opi?
Mulla on ollut koirilla pari ihanaa hoitopaikkaa reissujeni ajan. Tätä en kehtaa viedä heille hoitoon, tällainen sisälle kuseskelija.
Olen ihan oikeasti miettinyt vauvan vaippojen käyttämistä. Onko se eläinrääkkäystä? Vai jarruttaako se oppimista.
Teen etätyötä, korkeintaan 1-2 kertaa kuukaudessa käyn toimistolla, muuten olen kotona. Eli koira todellakin pääsee ulos ainakin 15 kertaa päivässä. Lisäksi käydään 2-3 krt päivässä lenkillä. Lenkillä ei kyllä malta pissata. Toisaalta mietin ettei opi pidättämään yhtään kun koko ajan vien pihalle. Mutta jos en vie, niin takuuvarmasti pissaa sisälle.
Lääkärillä ollaan käyty, poissuljettu tulehdukset ym. Kuulemma juoksujen jälkeen saattaa helpottaa ja koira oppii sisäsiistiksi.
Älkää tuomitko, parhaani olen tehnyt ja koira lla on hyvä olla, lämmöllä ja rakkaudella sitä hoidan vaikka sydämessäni tunnen katumusta.
Lähinnä toivon kokemuksia joltain joka on lähes toivonsa menettänyt, mutta vihdoin koira on oppinut sisäsiistiksi.
Neiti on Papillion.

4

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joillakin se vaan kestää sisäsiistiksi oppiminen . Meillä meni lähes vuosi ,kyseessä lapinkoira uros .

    • Saathan totta kai torua kun näet että pissaa sisälle. Oliko teillä sisällä kun se oli pieni paperia vai pissa-alustoja joille se pentuna teki. Voisit yrittää uudestaan niitä. Laita vain yhteen paikkaan ja jos se käy siinä niin siirrä vähä vähältä sitä ulospäin niin että sitten ollaan pian jo ulkona. Muista kehua myös.

      Luin juuri jutun koiranomistajasta joka tavallaan opetti sisällä koiransa uudestaan paperille/alustalle. Heidän koiransa ei tehnyt sisällä enää muualle, vain tähän laitettuun paikkaan. Sitä hilattiin pieni askel kerrallaan lähemmäs ulko-ovea ja lopuksi se laitettiin ulos heti oven taakse.

      Se toimi heillä, eihän se varmaan mikään varma pelastus ole mutta kaikkea voi yrittää.

    • Anonyymi

      Itellä ei sama ongelmaa ole onneksi, sillä kasvattaja piti huolen että vei koiran pissille tarpeeksi usein. Meillä ollessa välillä piti käydä 15 min välein mikä oli turhauttavaa, mutta oppi pidättämään. Nykyään 5 kk iässä käy pissalla järkeviä määrijä. Jos koiralle laittaa vaipat, niin koira ei oikeastaan opi sisäsiistiksi, koska kun ei tarvitse varoa mihin pissaa niin vaippojen käyttöä saa käyttää pitempäänkin. Pissa-alustat on ihan hyviä, mutta oma pentuni tykkäsi syödä sitä... kannattaa vaan käyttää sitä ulkona tarpeeksi usein mikä on varmasti aika turhauttavaa ._.

    • Anonyymi

      Meillä kesti sinne vuoden ikäseksi että koira oppi siistiksi. Eniten autto kun tajusin vihdoin viedä koiran säännöllisille lenkeille kauemmas kotoa, siitä huolimatta että pihakin oli. Siis pääsi sitä ennenkin lenkeille, mutta ne oli ollut tutkimusmatkoja aina kun tuntu siltä, epäsäännöllisiin aikoihin. En tiedä mikä täsmälleen tossa lenkityksessä vaikutti pihapissatukseen verrattuna, ehkä kodin ja pihan raja oli liian häilyvä käsite, tai sitten lenkkeily rytmitti elimistöä eri tavalla.

      En tiedä minkälaiselta kasvattajalta olet hankkinut koiran, mutta joskus esim pienessä häkissä kasvaneelta pennulta on jäänyt siisteyden alkeet kokonaan kehittymättä. Jos se tekee tarpeensa surutta ruoka- tai nukkumapaikalleen, voi olla todella vaikea opettaa sitä ikinä sisäsiistiksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3863
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2751
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2569
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2078
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1850
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      26
      1658
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1572
    8. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      75
      1405
    9. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1368
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1311
    Aihe