En tunne mitään vahvasti. En ole ilkeä ihmisille. En osaa käsittää toisten tunteita. Jos joku kysyisi multa rakastaako mun äiti mua en osaisi vastata, en tiedä mitä rakkaus on. Joku voisi sanoa, että olen tunteeton, mutta minkäs teet, kun et tunne tunteita ja pitää aina googlettaa mitä joku tunne tarkottaa. Mistä voisi johtua, etten tunne mitään? Viihdyn yksin, ei ole kavereita, perheeseeni kuuluu vain äiti ja sukulaisia tiedän vain serkut ja mummon.
Tunteeton ihminen
8
4842
Vastaukset
- Anonyymi
Kuullostaa aspergeroireselta ja se on yleistä maailmassa.
https://www.autismiliitto.fi/materiaalia/esitteet
Moni ihminen on aspergeroireisten uhri. Suuri virhe on mennä aspergeroireisen kanssa naimisiin ja tehdä aspergeroireisia lapsia. Aspergerit eroavatkin aina ja usein lapsellisista syistä. He elävät omassa kuplassaan ja suuttuvat jos rikkoo sen faktalla. Julkinen sektori on aspergeroireinen, empatiakyky, keskustelutaito ja avarakatseisuus puuttuu. Netissä aspergeroireset syyllistyvät usein henkilókohtaisiin loukkauksiin kun kirjoittaa faktaa jostain aivan muusta. Käytöstapoja assit eivät osaa noudattaa, eli pysy aiheessa ja ole aina kohtelias.- Anonyymi
Onpa yksipuolinen kuva Aspergereistä. Autismin kirjolainen ei itse voi asialle mitään. Autismin kirjolainen ei ole tyhmä, oikeastaan usein päinvastoin. Häneltä puuttuu tietty sosiaalinen ymmärrys tunnetasolla. "En osaa käsittää toisten tunteita" on hyvin kuvaava ilmaisu. Jotkut autismin kirjolaiset ei pysty kuvailemaan omiakaan tunteita. Kysymys ei luultavasti ole siitä ettetkö tuntisi, vaan siitä ettet osaa näyttää tunteita neurotyypillisten ihmisten tapaan. Hymykin voi olla herkässä, mutta se ei tarkoita että ihminen olisi huumorintajuton.
- Anonyymi
Tuota uhriutumista tuntuu olevan liikellä paljon naisissa joilla ei aviopuolisoa ei kumppania kun ikää on 55v- 75v. On masenusta, Masenuksesta sairaseläke tai kokonaan eläke,koska rankka lapsuus,avioerot, Ongelma lapset jotka aikuisia ,ei asu kotona.Käydä sitten näitä ongelmia itkemässä kerhotiminat ymm. Vastuuta ei oteta elämä.Piristetän aivoja kaljalla .Koktaili onkin rauhoitavien läkeiden kanssa. Verisuonet ja keuhkot tukitaan sätkää vetämällä,kun on niin vaikeaa.Tupakoinista aiheutetan ympäristö terveyshaittoja. SYYSTÄ EI TYÖPAIKAT, RAVINTOLAT, BUBIT ASETANUT TUPAKOINTI KIELTOA!
- Anonyymi
Minä en varsinaisesti tunne mitään.
Siksi saan hyvän palkan salamurhatessa tarkka-ampujana. - Anonyymi
Veikkaisinpa aleksitymiaa.
Aleksitymia tarkoittaa persoonallisuuden piirteiden yhdistelmää, jolle on ominaista vaikeus kokea, kuvata ja ilmaista sanallisesti tunteita.
On olemassa ainakin jonkilaista ryhmäterapiaa jossa voidaan harjoitella tunteitten kokemista ja säätelyä.
Itselläni on ollut jonkun asteinen aleksitymia lapsuudesta pitkälle nuoren aikuisen ikään. Itse veikkaan sen syntyneen jos varhaislapsuudessa, perheessämme kun tunteet oli visusti kiellettyjä. Mitään ei saanut tuntea, se oli häpeällistä, naurettavaa, heikkouden merkki. Ja sääli oli sairautta.
Vasta päästyäni pois kotiympäristöstä ja aloittamaan oman elämäni kenenkään toisen määräilemättä tunteiteita ja tuntemattomuutta aloin vähitellen avautua ja sieltä sisältä löytyi varsin empaattinen ja toisille hyvää haluava ihminen, joka tosin osaa myös vetää rajat ja suojata itsensä rajattomilta ihmisiltä. Aikaahan se vei, ja vähän pelottavaakin, mutta nyt olen onnellinen että se tapahtui.
Hakeuduin, yllätys yllätys, ihmissuhdealalle kuten hyvin useat vaikeista kokemuksista selvinneet tekevät.
Sinun tunteettomuuteesihan en osaa mitään sanoa, heitänpä vaan ilmaan tällaisenkin mahdollisuuden. Ja siitä voi parantua! - Anonyymi
Aleksitymia
- Anonyymi
Muistat kokonaan väärin. Asut vaimosi kanssa omassa talossasi. Ulkopuolisesti ottaen sinulla on kaikki OK.
Yritä pysyä poissa netistä kun täällä suomessa on muitakin oikeasti apua tarvitsevia.
. naapurisi tl. - Anonyymi
Ai mä en olekaan uniikki perhonen? Nimittäin tuon tunteettomuuden kanssa. Vuosien sitkeän harjoittelun jälkeen olen oppinut tunnistamaan just ja just ilon ja sit on yleistunne "ahdistuneisuus" jolloin on ikäänkuin kaikki muut tunteet päällekäin.
Vai on tälle oma sanakin, aleksitymia, täytyykin googlettaa...
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2054671Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184541Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133630Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192334Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661627
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill211281- 1841169