PIMEÄ TYÖ - HARMAA TALOUS

Harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunta kuuluu kaikille ja siitä hyötyy jokainen.

Esim. rakennusmiehiä pitäisi seurata vaikka heidän lomien aikana, sillä ne tekee pimeää työtä.

Sopisi sama käytäntö, kuin maanviljelijöille, että joka asiasta on tehtävä selitys ja sen lisäksi yllätys tarkastuksia.

Jos joutuu tekosistaan kiinni, niin äärimmäisen kovat sanktiot rangaistukseksi.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Nyt hallitus leikkasi kotitalous vähennystä.
Näin ainaskin pienissä hommissa kuutamourakoinnit lisääntyy.

Äänestä

Haapavetiset on niin pimeetä porukkaa muutenkin,

Äänestä
  • Oletko kenties yksi heistä?

    Äänestä

Samoin Kärsämäkiset.

Moni on ammattinsa hankkinut Haapaveden Ammattikoulusta. Lieneekö siellä yllytetty epärehellisyyteen ammattia harjoitettaessa.

Äänestä
  • Höpsis Höpsis, uskotko tuota itsekkään.

    Äänestä

Entä mitä tehdään niille jotka eivät piheyttään raski maksaa verollista palkkaa ,vaan vaativat että työ on tehtävä pimeänä.

Äänestä
  • Sinähän et tietenkään suostu pimeään työhön, hän voi tehdä pihinä itse omat työnsä, eiks oo simppelii.

    Äänestä

Entäs sitten nämä,jotka eivät tee mitään,vaan makaavat kotona ja Valtio maksaa heille palkkaa kotona makaamisesta.

Äänestä

"JEESUS ON MAAILMAN VALO"
ja hän toi valoa kansalle, joka pimeydessä vaeltaa.

Äänestä
  • Kyllä se siittää valakenee. Usko pois.

    Äänestä

  • Khyll mäkin ottaisin mielelläni palkan pimeenä aina. Valtio verottaa jo sitäkin liikaa ja keksii uusia huuhaa veroja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Khyll mäkin ottaisin mielelläni palkan pimeenä aina. Valtio verottaa jo sitäkin liikaa ja keksii uusia huuhaa veroja.

    Kyllä teiltä mämmikourilta jää pimeet työt tekemättä, toista soli taanoin kuin yks Vattukyläläinen ajeli työmaalta toiselle vaik oli varhaiseläkeläinen.

    Äänestä

Näin, mällikouria ei kannata tukea veroja maksamalla vaan on parrain nykästä pennit omaan taskuun ennen verottajaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunta kuuluu kaikille ja siitä hyötyy jokainen.

Esim. rakennusmiehiä pitäisi seurata vaikka heidän lomien aikana, sillä ne tekee pimeää työtä.

Sopisi sama käytäntö, kuin maanviljelijöille, että joka asiasta on tehtävä selitys ja sen lisäksi yllätys tarkastuksia.

Jos joutuu tekosistaan kiinni, niin äärimmäisen kovat sanktiot rangaistukseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu