Näettekö tässä mahdollisesti narsismin mahdollisuutta: Eräs tyyppi on hieman yksinkertainen joka hännystelee tiettyjä ihmisiä (ryhmää) . Tyyppi pelkää että että tuo ryhmä sanoo hänelle negtiivisesti joten hän on alkanut tehdä asiansa siten että nuo ihmiset olisivat tyytyväisiä. Kyseessä ei ole heidän välinen yhteistyö, vaan heillä täysin erilliset asiat, jotka eivät liity toisiinsa. Kuitenkin tämä tyyppi hakee tältä ryhmältä hyväksyntää toimilleen, eikä saa sitä koskaan. Miksi tämä tyyppi on joutunut tuollaiseen rakoon että joutuu miellyttämään asiaankuulumattomia ihmisiä? Ovatko nuo alistajat mahdollisesti narsistisia? Se näkyy selvästi ettei tuo ryhmä henkilöitä arvosta tätä tyyppiä mutta tyypin ei tarvitsisi oikeasti hakea mitään hyväksyntää keneltäkään mutta hän vain kiltisti hakee sitä. Onko tuo tyyppi tosiaan vain liian kiltti jota toiset alkavat simputtaa?
Tuo ryhmä kertoo tälle tyypille salaisuuksiaan ja vannottavat ja vahtivat ettei tyyppi kerro niitä eteenpäin. Tämä epäily saa tyypin tulemaan entistä lojaalimmaksi ryhmää kohtaan, hän pitää kunnia-asianaan pitää heidän tietojaan salassa. Ryhmä komentelee tyyppiä ja nauraa sitten selän takana paskaisesti kun tyyppi tottelee. Onko tuo vain yksinkertaisen jujutusta vai voisiko tuohon liittyä myös jokin narsisti homma?
Tuo ryhmä kertoo tälle tyypille salaisuuksiaan ja vannottavat ja vahtivat ettei tyyppi kerro niitä eteenpäin. Tämä epäily saa tyypin tulemaan entistä lojaalimmaksi ryhmää kohtaan, hän pitää kunnia-asianaan pitää heidän tietojaan salassa. Ryhmä komentelee tyyppiä ja nauraa sitten selän takana paskaisesti kun tyyppi tottelee. Onko tuo vain yksinkertaisen jujutusta vai voisiko tuohon liittyä myös jokin narsisti homma?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Miten_tämä
"Kuitenkin tämä tyyppi hakee tältä ryhmältä hyväksyntää toimilleen, eikä saa sitä koskaan."
Miten tämä hyväksynnän etsintä konkreettisesti tapahtuu? Vai onko se pelkkää mielikuvitusta se hyväksynnän etsintä?
" Se näkyy selvästi ettei tuo ryhmä henkilöitä arvosta tätä tyyppiä mutta tyypin ei tarvitsisi oikeasti hakea mitään hyväksyntää keneltäkään mutta hän vain kiltisti hakee sitä. "
Varmaan jokainen meistä löytää ryhmän joka ei oikeasti arvosta meitä (meidän suoritustamme? mitä meissä?).
Aivan olennaista on miten tämä ihminen tuohon ryhmään liittyy/kuuluu noin niinkuin oikeasti... Mikä ihmistä sitoo tuohon ryhmään? Kenen toimesta hän yrittää ryhmää miellyttää.
"Ryhmä komentelee tyyppiä ja nauraa sitten selän takana paskaisesti kun tyyppi tottelee. "
Miten tuo tapahtuu?
Vähän kuin kristallipalloni olisi kohmeessa ja huurussa, ei selvää näkymää tapaukseen.
Sinä olet meistä se joka tietää mistä kyse ja mitä tuossa nyt oikeasti tapahtuu. Lapsillahan tuollaista miellyttämisyritystä ja komenteluakin ehkä ... kuulostaa lasten leikeiltä ja ryhmäkäyttäytymiseltä, ehkä hieman kiusaamisen makua...
Aikuisilla ja nuorilla puhutaan viiteryhmistä. Meillähän saattaa olla jotain ryhmiä joihin kuulumme vain heikosti/haluamme tulla kuulumaan/tai vain ihailemme niin paljon että haluamme ikäänkuin olla itsekin jotain sinnepäin.
http://sosiaalipsykologiaaa.blogspot.com/p/ryhmaprosessit.html
"Viiteryhmä: ryhmä, jonka yksilö kokee myönteisenä ja johon hän haluaa samastua. Usein hieman yksilön oman arvoaseman yläpuolella oleva ryhmä, jonka arvoihin ja asenteisiin yksilö vertailee itseään."
http://www.verkkovaria.fi/taydentavat/markkinointi/?page_id=54
" Viiteryhmät voivat olla jäsenryhmiä eli ryhmiä, joihin kuulumme, esimerkiksi perhe, koululuokka, urheiluseura jne. Jotkut viiteryhmät ovat ihanneryhmiä, eli ryhmiä, joihin emme kuulu, mutta joihin samaistumme tavalla tai toisella. "
Eli tuossa viiteryhmästä nyt miten markkinointi käyttää tuota psykologista tekijää hyväkseen.