Oletko soittanut ilmakitaraa?

Oletko koskaan harrastanut ilmakitaransoittoa?

Olin itse nuoruudessani kova poika ilmakitaransoitossa, mutta laji jäi jotenkin taka-alalle perheenperustamisen ja muiden totisempien harrastusten myötä. Nyt olen viime aikoina yksikseni huomannut soittavani ja jammailevani taas uudelleen.

37

95

    Vastaukset 37

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmakitara puhdistetaan aerosolilla.

      • Ilmakitaran huolto ja puhdistus on helppoa. Ei kerää pölyä, pysyy hyvin pystyssä seinän nojalla, eikä tarvita mitään ihmekoukkuja seinäkiinnitykseen.


    • Anonyymi

      Soitan kontrabassoa ja baritonitorvea.
      Joskus Pasuunaakin.
      Olis oikeestaan kiva perustaa ilmabändi. Tai vaikka orkesteri.

      • Joskus kun ilmakitara kyllästyttää, olen siirtynyt väliaikaisesti ilmarumpuihin. Välillä soitetaan hissukseen ja joskus niin kovaa, että hikipisarat lentävät.


    • Luulen, että joskus soittelen kun hulluttelen,
      mutta muuten täytyy tunnustaa, etten tiedä oikeasta ilmakitaran soitosta tuon taivaallista.
      Siinä hulluttelussa olen virtuoosi, riippuen kappaleesta, mitä kovempi ääni , mitä enemmän kuulijoita, sen paremmin soitto onnistuu.

      Mutta ihan oikea ilmakitaran soitto ja sen hienoudet ovat hakusessa,
      ensimmäisenä ajatuksena palautui mieleen eräs toinen hulluttelu kun sekona piti mennä ostamaan reikäleivänreikiä, onkohan näillä jotain yhteistä.

      • Kaikki ilmakitaransoitto on ihan yhtä oikeata ja sitä kunnon ilmakitarointia. Se on kuin tehty luovia ja mielikuvitusta omaavia ihmisiä varten. Hieno lukea, että ainakin muutamia kuuskymppisiäkin ilmoittautuu näihin rientoihin.


    • Anonyymi

      Ilmasello Apocalyptican tyyliin. Olen melkoinen mestari. Naapuri katsoo välillä kateellisena ikkunasta.

      • Tuli mieleen, että ilmaharppukin on varmaan ihan soiva peli?


    • Anonyymi

      Joopa

      Sinällään ilmakitaran soittaminen on hyvin normaalia toimintaa. Hyvä keino soittotaidottomalle päästä toteuttamaan musiikillisesti itseään. Oletan, liki jokainen on joskus soitellut sitä.

      Mua joskus pänninyt rumpalit. Siis sellaiset, jotka noin oikeestikin soittaa rumpuja. Niitten nyt on pakko taputella tahtia musaa kuunnellessaan. Kai kaikki osaa polviaan taputella, mutta rumpalit tekee niin ällistyttävän usein. Jos ei tietäis, kun näkee ihmisen takovan polviaan käsillään, että kyseessä rumpali, pitäis ihmistä jonkinlaisen vajakkina.

      Yliveto kuitenkin siskon mies. Se pruukasi aina kännissä alkaa huitomaan käsillään, kapellimestari-tyyliin, jos joku sopiva iskelmäpiisi kuului jostain. Asiassa oli käsittämättömintä, mies ei ollenkaan ollut musikaalinen, ei ikin kuunnellut musaa, ei tanssinut, eläissäin ei ollut käynyt sinfoniakonsertissa. Mutta kun sai pullollisen kossua ja radio oli auki, jo alkoi kädet heilumaan. Ja tietenkin täysin epätahtiinkin.

      Pitäähän sitä ihmisen jotenkin päästä toteuttamaan itseään, vaikka soittamalla ilmakitaraa.

      =DW=

      • Joo, tiedän kyllä nuo polviin taputtelijat tiedetään, melko tavallista. Mutta kunnon ilmarumpujen soittaminen, vaikka nyt kappaleeseen "Smells like teen spirit", välillä hiljempaa ja sitten lopuksi niin, että tyrät rytkyy.

        Ilmakitarointi on hyvin vapauttavaa ja poistaa varmasti ylimääräisiä patoutumia ihmismielestä.


      • Anonyymi
        PorvoonParoni kirjoitti:

        Joo, tiedän kyllä nuo polviin taputtelijat tiedetään, melko tavallista. Mutta kunnon ilmarumpujen soittaminen, vaikka nyt kappaleeseen "Smells like teen spirit", välillä hiljempaa ja sitten lopuksi niin, että tyrät rytkyy.

        Ilmakitarointi on hyvin vapauttavaa ja poistaa varmasti ylimääräisiä patoutumia ihmismielestä.

        Koulussa joku rumpuihin iki-ihastunut poika, rummutteli pulpetin kanteen. Vaikutus?

        Beng


      • Anonyymi

        En ole koskaan soittanut ilma- enkä muutakaan kitaraa, mutta ilmakapellimestari kossupullon jälkeen kuullosti aika mielenkiintoiselta. Kuka järjestää ensimmäisen ilmakapellimestarikilpailun? Kossupullo kuuluu kilpailumaksuun, Ensimmäinen palkinto: Pullo Koskenkorvaa, toinen palkinto: Kaksi pulloa Koskenkorvaa jne.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Koulussa joku rumpuihin iki-ihastunut poika, rummutteli pulpetin kanteen. Vaikutus?

        Beng

        Beng

        Näitä ilmarummuttelijoita taitaa olla enemmän pojissa ja miehissä, minäkin tunnen useamman ja omasta mielestä se häiritsee niitä, jotka haluaisivat keskittyä kyseiseen aiheeseen. Ilmarumpuja pitää soittaa yksinään tai sellaisessa seurassa, jossa se hyväksytään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        En ole koskaan soittanut ilma- enkä muutakaan kitaraa, mutta ilmakapellimestari kossupullon jälkeen kuullosti aika mielenkiintoiselta. Kuka järjestää ensimmäisen ilmakapellimestarikilpailun? Kossupullo kuuluu kilpailumaksuun, Ensimmäinen palkinto: Pullo Koskenkorvaa, toinen palkinto: Kaksi pulloa Koskenkorvaa jne.

        Ilmakapellimestari kuullostaa tosi hyvältä ja maallikon silmissä on vaikea erottaa oikeasta, kun en edes tiedä ihan tarkkaan mitä heidän on tarkoitus nytkään tehdä. Tuo sinun palkintolistauksesi on kyllä yliveto. Kiitos!


    • Anonyymi

      Ollu jo pitempään sellanen ongelma että ilmakitaran hihna hankaa rakkoja kaulaan ja niskaan. Onko kellään kokemusta tahi jopa ratkasua? Koitin heliumkitaraa kerran, vaan ei meinannu laulusta tulla mitään. Jotenkin puuttui uskottavuus eli respekti.

      • Jos ei voi soittaa ilmakitaraa, niin sitten pitää olla ilman kitaraa, heh.


    • Anonyymi

      Ilmaokariina. Valitettavasti yksiössä on liian ahdasta harrastaa muita ilmasoittimia, vaikka ilmaflyygeliä kovasti tekisikin mieli.

      • Okariina muistaakseni jonkinlainen huilu, eikä ilmakitarointi todellakaan vaadi suurta tilaa. Muistan erään kerran nuoruudestani, kun oli hyvä porukka hyvällä mielellä lentokoneessa, niin vedin siellä vessassa välillä omat soolot ja hyvin mahtui...


    • Anonyymi

      Tämän ikäisillä on luovempaa puuhastelua kuten ulkohuusin siivous p

      • PorvoonParoni

        Voihan välillä kääntää lapion toisinpäin ja soittaa ilmakitaraa sekä hyräillä "Smells like shit" -biisiä.


    • Olisikohan ruokavaliollasi jotain yhteyttä soitteluusi.

      • Anonyymi

        Pakkoliikkeet kuulunevat synnynnäiseen perinöllisyyteen. Ei kaikilla. Osalla kansaa. Pystyy heilumaan ilman lääkitystäkin.
        Pitää tietysti miettiä, että aiheuttaako esim perunamuusi ja porkkanaraaste pakko-oireita enemmän kuin vaikkapa kaalilaatikko ja vihersalaatti?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pakkoliikkeet kuulunevat synnynnäiseen perinöllisyyteen. Ei kaikilla. Osalla kansaa. Pystyy heilumaan ilman lääkitystäkin.
        Pitää tietysti miettiä, että aiheuttaako esim perunamuusi ja porkkanaraaste pakko-oireita enemmän kuin vaikkapa kaalilaatikko ja vihersalaatti?

        Ehkä teille puupäille olisi parasta ottaa selvää asioista joista ette tiedä?


    • Anonyymi

      Tuli soitettua amerikkalaisten ystävien iloksi m/s Mariellan truubaduurin ka noin 10 v sitten.- Country roads take me home :D

      • Playback on yleistyvä trendi keikoilla, joten ilmakitarointi sopii oikein hyvin.


    • Anonyymi

      Löysin Facesta seuraavanlaisen ilmoituksen, joten melko hyväntahtoista meininkiä:

      Ilmakitaransoiton MM-kisat ja Oulun juhlaviikot järjestävät 24. elokuuta kello 15–18 Oulussa Rotuaarin aukiolla Ilmastonmuutos ja maailmanrauha -symposiumin.

      Aikataulu

      15.00 Paneelikeskustelu
      16.30 Maailman pelastava ideakilpailu
      17.30 Musiikkia: Väisänen jne.

      Kansalaistori avoinna koko tapahtuman ajan.

      Ohjelma

      • No niin!

        Minusta tuntui, että tähän ilmakitarointiin liittyy myös jotain suurempaa. Hyvin oivallettu oululaisilta käyttää ajankohtaisiin maailmanrauha ja ilmastonmuutoksen torjumistalkoisiin.

        Ilmakitarointointi on taatusti saasteetonta ja hyväksi terveydelle!


    • Anonyymi

      Näin vanhana ja perseellisenä miehenä tulee nykyisin enää harvoin tilaisuus ilmakitarointiin. Tosin muutaman vuosi sitten minut jopa ikuistettiin videonauhalle kun vedän ilmakitaralla (musta Les Paul) Uriah Heepin Easy Liviniä pitkälettinen peruukki päässäni, olohuoneen pöydän päällä. Pöytä muuten kesti.

      • No, hyvä että pöytä kesti! Olisi muuten mennyt koko kitarointi hukkaan ja latistanut tunnelman. Videossa riittää todisteita eläkepäiville, että kuinka sitä ennen rokattiinkaan.


    • Anonyymi

      Tuo naapurin kaveri todella surkea ilmakitaristi, ei tiedä mitä soittaa, sen verran alhainen ammattitaito. Sillä oli bändikin ilmarumpali ja basisti, ei ne mitään osannut, ryyppäävät vain viinaa kauniina kesäpäivinä.

      • Tällaisena päivänä mitä tänäänkin on, niin ehdottomasti korkealle paikalle järven/meren rannalle vinkuttamaan ilmakitaraa. Ehdottomasti, ei tarvita edes viinaa mukaan.


    • Anonyymi

      Se ois mualima palio parempi paikka jos mualiman riidat ratkottas ilimakitaroiden avulla !

      • Absolutely.


    • Anonyymi

      Ilmakitaroinnilla ja politiikanteolla on selvä yhtäläisyys. Elehditään tyhjää ja lasketaan sen varaan, että kansa ottaa homman todesta. Kisan paras suomalainen on pääministeriainesta. Kelpaa se ulkomainenkin elehtijä ei sen puoleen, jos vain laki sen sallii.

      • Mitämitämitä! Kaikkea siihen politikointiin sotketaan, mutta ei kyllä minun ilmakitarointia, ei!


    • Anonyymi

      Minulla oli lapsena erilaisia Casion yms pilipali urkuja joita tuli pimputeltua tai oikeestaan leikittyä niillä. Kaikki nokkahuilun ja pianon pimputtelu kiinnosti, oikeestaan mikä vaan soitin mistä lähti ääntä oli pakko saada käsiin ja soittaa/ränkätä sillä jotain niin että kaikki ympärillä olevat hermostuivat.

      Pääsin 15 vuotiaana ekoihin töihin ja ostin rahoilla ensimmäisen kitarani, koska vanhempani eivät pitäneet ajatuksesta että taloon tuodaan sellainen mölytoosa. Parikymppisenä innostuin ilmakitaran soittamisesta ja se oli parasta mitä koskaan olen kokenut!

      • Ilmakitaroinnilla on erittäin terapeuttinen vaikutus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      94
      867
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      819
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      60
      692
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      673
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      664
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      29
      532
    9. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      523
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      516
    12. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      479
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    14. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      404
      470
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      451
    16. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      446
    17. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      29
      441
    18. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      432
    19. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      414
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      4
      401
    Aihe