Kauanko orgasmin tuottama hyvä olo säilyy?

Anonyymi

Kuinka kauan olette iloisia ja onnellisia orgasmin jälkeen? Voiko säännölliset orgasmit pelastaa itsemurhalta? Onko eroa seksissä ja masturbaatiossa saatujen orkkujen välillä?

15

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No en ole yleensä ollut sen jälkeen iloinen ja onnellinen. Yleensä en ole kyllä onnetonkaan. Kun se on ohi, se on ohi ja sillä siisti.
      Olen nainen.

      • Jos on tunteita varmasti tulee hiono olo. Siis kannattaa tuntea molempiin ( mies, nainen) vaikka eivät ole pari, mutta mun mielistäni kun kunnoitaa seksiä, niin tulee kiva olo.


    • Anonyymi

      Miksi kysyt, kun asiahan selviää kokeilemalla.

      • Anonyymi

        Ei ole kaikille mahdollista tai ainakaan onnistu ihan noin vain. Ja muutenki kiinnostavaa saada laajempi otanta.


    • Tämä on varmaankin naisille tarkoitettu kysymys koska miehillä se on 1-3 sekuntia ja spermat on pihalla. Ei siinä paljon ehdi ajatella mitään onnea ja iloa. Ja sitten tyhjä olo.

      • Mun mielestäni ei kaikkille koska ollaan ihmisiä. Jos ihminen ja rakastaa, kunnoitaa ja tuntee sitä, mitä hän on tehnyt naisen kanssa, niin varman ei ole mitään tyhjä olo.


      • Anonyymi

        Olen mies ja ainakin minulle orgasmi on muutakin kuin sperman linkoaminen. Yleensä rakastelu ihanan naisen kanssa, oikein ajan kanssa saa melkoisen orgasmin ja tunnemyrskyn, todella hyvän sellaisen. Siihen kuuluu todella mahtava lta tuntuva sisäinen "tärinä" tai sanotaan vaikka vapinaksi, sperman lähteminen ja sen jälkeinen raukeus ja hyvänolon tunne. Tämä toki vaatii rakastellessa aikaa ja myös huolehtiminen siitä, että nainen on myös hyvin mukana aktissa. Näin toimien rakastelun jälkeinen hyväolo kestää todella pitkään.
        Toki, onnistuu se pikapanokin, jossa vain haetaan nopeasti siemensyöksyä. Aikaa se ei paljon vaadi, mutta ei siitä saa oikeaa tyydytystäkään.


    • Itsellä miehenä orgasmin jälkeen tulee yleensä uni.
      Tai päivällä kahta energisempi olo.

      Joskus tulin (aika yllättäin) vihaiseksi.

      • 50v?


      • Martin33 kirjoitti:

        50v?

        Hyvä laskutaito sinulla, ihan oikein meni.


      • 😉👌 mukavaa viikonloppua sulle!😉


    • Runkkarina on vaikea käsittää miksi orgasmin jälkeen tulee vihaiseksi. Ei ole ainakaan omalle kohdalle sattunut. Eikä ole tarviskaan sattua koska masturboin juuri siitä syystä että saan sen orgasmin ja siemensyöksyn. Tietenkin onhan se iso osa nautintoa kun masturboinnin aikana saa katsella kauniita lesbonaisia lemmentöissä.

      • En runkatessa koskaan olekaan tullut. Mut aika yllättäen oikein hyvänkin seksin jälkeen.
        Olen ihmetellyt itsekin tätä reaktiota.


    • Anonyymi

      "Kuinka kauan olette iloisia ja onnellisia orgasmin jälkeen?"

      Tuo on yksilöllistä. Itse olen pari päivää.

      "Voiko säännölliset orgasmit pelastaa itsemurhalta?"

      Kaukaa haettu, mutta itse uskon että voi. Se voi myös riippua siitä miten ne on saatu. Esimerkiksi useilla ahdistuneilla tai masentuneilla runkkaaminen tai seksi voi toimia ikäänkuin mielialalääkkeenä ja fantasiat pakopaikkana. Jostain syystä yleinen käsitys on että masennus veisi seksihalut. Tuo ei pidä paikkaansa. Halut voivat jopa lisääntyä. Mutta käytännössä orgasmi ei tuota sellaista iloa joka auttaisi, vaan nimenomaan masiksessa ja ahdistuksessa se teko on lääkettä joka vie mieltä pois ahdistavista ja masentavista ajatuksista. Sen lisäksi masturboiminen tai seksi pelkästään seksinä voi olla vähemmän helpottavaa kuin seksi rakkaan ihmisen kanssa, varsinkin jos seksissä on tunteet mukana.

      Parisuhteessa elävillä masentunteilla ja ahdistuneilla on yleensä paremmat mahdollisuudet hyvän hoitotasapainon ja tyydyttävän elämän saavuttamiselle kuin yksinäisillä. Tuohon liittyy useita muitakin tekijöitä, mutta tyydyttävä seksielämä on epäilemättä yksi tärkeimmistä tekijöistä. Sen lisäksi se on indikaattori myös siihen kuinka hyvässä jamassa suhde muutoinkin on.

      Esimerkiksi masturbointi joka muistuttaa siitä ettei saa seksiä voi olla hyvin masentavaa, kun taas seksi ihastumisen kohteen kanssa on hyvin tervehdyttävää.

      "Onko eroa seksissä ja masturbaatiossa saatujen orkkujen välillä?"

      On. Useiden tutkimusten mukaan seksissä saatu orgasmi lisää kumppanien välistä yhteenkuuluvuuden ja rakkauden tunnetta, eikä eroa ole sillä harrastetaanko seksiä ihastumisvaiheessa vai kolmenkymmenen avioliittovuoden jälkeen. Verraten taas masturboinnilla hankittu orgasmi ei tuollaista tunnetta luo.

    • Jos seksissä on rakkaus tai ainakin tunteita, niin voisi Tuula hieno olo.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4642
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1947
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1630
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      132
      1186
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1121
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1056
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      953
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe