Millaisia kokemuksia?
Minä olen. Tein sitä työnä jonkin aikaa... sen aikaa, kun selkäni kesti.
Aika toivoton olo tuli siitä työstä.
Oletko käynyt auttamassa yksinäistä kotonaan asuvaa vanhusta?
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tein sitä 7 vuoden aikana puolipäiväisenä kunnan ammattilaisena. Viidyin siinä, kyllä minusta oli hauskaa vanhusten ilahduttua tullessani, ja voimia kun oli laitoin huushollit kuntoon saunotin ,ja valmistin ostamani ruuat.
Oli tietenkin eriluonteisia, komentelua yrittäviä, niinkuin ihmisissä aina on, mutta viihdyin kyllä roolissani, ja olihan heidän elämäntarinoitaan kiva kuunnella työn lomassa! "Hoidossa oli tuolloin 6-7 vanhusta vuoden kierrossa.
Tuo vanhustyö vaatii ennenkaikkea tervettä järkeä, kärsivällisyyttä, huumorintajua ja inhimillisyyttä!
Minulla taas sydänoireet varoittelivat liiasta työmäärästä, joten katsoin 7 vuoden riittävän sillä alalla. Mukavat muistot jäi siitäkin elämänvaiheesta!- Anonyymi
Olen ollut vähän yli kolme vuotta auttamassa kotonaan asuvaa vanhusta, joka sattuu olemaan äitini. Järkeä on, mutta ei enää kärsivällisyyttä, huumorintajua eikä inhimillisyyttä!
- Anonyymi
Tuo läheinen suhde onkin haastava, onkohan kuultu äidin ja tyttären olevan samoilla linjoilla ? Jo vanhuksen on lähes mahdotonta uskoa 'munan' tietävän paremmin kuin 'kanan', joten ihme että jaksoit noinkin kauan!
- Anonyymi
Raskasta on hoitaa muistirappeutunutta ihmistä, joka luulee olevansa ainoa viisas maailmassa ja joka luulee, että eletään 30-50-lukuja ja että asiat tehdään niinkuin silloin.
Sitä pitää vain yrittää sietää, ihminen ei voi huomata omaa muuttumistaan, kun aivot ei pelaa,
ei sille mitään mahda. - Anonyymi
Siinä tehdään vanhuksen ehdoilla työt, huom! hänen kotonaan. Se kuuluu hänen ihmisoikeuksiinsa, hän kun on aivan syytön omaan tilaansa. Yleensä joustavuudella tulee toimia ja vanhuksen toiveita kuunnella, silloin voi olla jopa mukaviakin hetkiä yhdessä.
- Anonyymi
Ruotsista--olivat auttaneet hänellä ei ollut sähköä siis ei mitään, hän kuoli tuli esille oli multi miljonääri---kuka peri -- valtio.
- Anonyymi
Minulla oli muutama autettava, varsinkin yksi, jota olisi pitänyt opastaa itse tekemään. Ei saanut itse siivotuksi aivan perusjuttuja. Pölyä oli kauheasti. Ei imuroinut, Ei pyyhkinyt kostealla. Ei pessyt ikkunoita. Ei siivonnut kylpyhuonetta.
Olisi tarvinnut opastusta ja kehotusta tehdä itse sen, mitä voi ja sitten apua siihen. mihin v ä l t t ä m ä t t ä tarvitsee.
Minusta vanhusten auttamisen tarkoitus ei saa olla, että kaikki avustaja tekee ja vanhus vaan möllöttää, vaikka kykenisi itsekin paljon tekemään elämisensä ja asumisensa eteen. Useiden vuosien ajan kävin auttamassa äitiäni hänen sinnitellessään omakotitalossaan.
Mikään tekemäni ei ollut riittävän hyvää eikä oikea-aikaista.
Tyytymätön yrmyily ja keljuilu olivat palkkani. Jälkeen päin inhottaa, että passasin niinkin paljon ja aivan liian pitkään.- Anonyymi
Minä autoin myös äitiäni, mutta sisaret mollas koko aja, ja piti olla heidän käskyn alla. Olin liian kiltti ja uskoin heitä, haukkuivat vielä kaiken päälle.
- Anonyymi
Voimani ja aikani ovat menneet vanhemapani auttamiseen.
Mitä saan ?
Halveksuntaa, vähättelyä, syytöksiä, tyytymättömyyttä,
kaikki on väärin tehty, mutta "muuta ei voi odottakaan noin kelvottomalta ihmiseltä" kuulen tavan takaa.
60 ketjussa joku oli tehnyt aloituksen otsikolla
"Miksi vanhat ovat niin vittumaisia?"
Nii-in, miksi ? - Anonyymi
Tuo vanha hokema, laps tuo leivän tullessaan, on jäänyt päälle. " Samoin syyllistäminen, "kun minä hoidin ja pesin ja putsasin sinut, on sinun vuorosi nyt !
Ei, ei luonto niin toimi,...ihan pelkkää itsekkyyttä, niin kuin sanonnalla: "Antaa tulla lunta tupaan, kyllä lapset sen lakaisee"!
sillähän ennen monilapsiset äidit ylvästeli suurellisesti,,,,eivät muusta ymmärtäneet toisin, itse saman kokeneena.
OI aikoja oi tapoja, vaan se oli silloin ja nyt on nyt! - Anonyymi
Se on se "neljäs ikä" ihmisellä, jos tarpeeksi vanhaksi elää,
kun aivot ja ajattelu rappeutuu "kerros kerrokselta"
ja itsekritiikki ja itsekontrolli häviää
ja kaikki vanha katkeruus tulee pintaan.
Sen kohteeksi voi joutua kuka vain sattumalta
eteen tuleva mutta se voi kohdistua vain yhteen
läheiseenkin.
Usein takana on Lewyn kappale tauti.
Se voi olla vuosia piilevänä ja sitä on vaikea tunnistaa.
Alzheimer jossain vaiheessa voi teettää samaa.
Samantapaista ilkeää töksäyttelyä saa joskus lukea
täälläkin. Geriatrisesti sairaitten kanssa tekemissä ollut
tunnistaa oireet helposti.
Näiltä ihmisiltä "kuolee" myös huumorintaju.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704888Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113329Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j172558Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.561643- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441326- 931259
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2171017Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.68952IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51855