Käytän paljon bussia kuopiossa, taas huomannut että kesä on tullut kun usein busseissa todella epämukavan kuuma! Eikö niissä ole ilmastointia vai eikö ne toimi??
Miten kuskit jaksaa, näyttää olevan välillä sama kuljettaja aamulla ja vielä illalla kun menee töistä kotiin tai jopa kun lähtee kauppaan tai johonkin niin edelleen sama tyyppi ajaa!!
Miten kuskit jaksaa, näyttää olevan välillä sama kuljettaja aamulla ja vielä illalla kun menee töistä kotiin tai jopa kun lähtee kauppaan tai johonkin niin edelleen sama tyyppi ajaa!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
EU on taas tyhmyyksissään päättänyt että ajoneuvojen ilmastointilaitteiden kylmäaine on pitänyt vaihtaa "ympäristöperustein" sellaiseksi mikä on älyttömän kallista. Ehkäpä bussien kylmäaineen hinta on noussut niin sietämättömän kovaksi että niitä ei vain pystytä käyttämään?
Henkilöautojenkin ilmastointihuoltojen hinnat ovat pompsahtaneet taivaisiin tuon älyttömän kylmäainedirektiivin takia. Olikohan peräti niin että se uusi kylmäaine on vain yhden firman tuottama maailmassa jolloin voi vedättää ja nylkeä vaikka minkälaista hintaa siitä!
Perkeleen EU tehtailee koko ajan ihmisille vahingollisia direktiivejä, eikö sillä ole vittusaatana mitään parempaa tekemistä!!!
Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Minä suosittelen vanhuksille taksia.
Eipä taida kaikilla olla varaa takseihin, on vain kestettävä julkinen liikenne kun asiat täytyy hoitaa säästä riippumatta.
Sinäkö tuot minulle ruoat ja lääkkeet kotiin, käyt hoitamassa jos sairastun ja toimittelet kaikki muutkin asiat?
Kyllä se minulle sopii mainiosti, kerro mihin voin lähettää osoitteeni niin pistetään homma toimimaan.
Keskusta on täynnä vanhuksia. Terveyskeskus ja hautausmaa lähellä, Ei tarvitse kuin käydä päiväsaikaan keskustan ruokakaupoissa niin mummot laahustavat niissä rollaattoreiden kanssa kuin zombiet. Harva se päivä Sokoksen tai Vihtorin edessä on ambulanssi, kun joku mummo on ketarat ojossa kaupan lattialla. Kävelykeskustassa voitaisiin järjestää rollaattorien kokoontumisajot. Tai kilpailu kuka mummo laahustaa rollaattorin kanssa ensimmäisenä torin poikki. Kauppakadulle rollaattorien alamäkiajot.
Voi harmi että me mummot häiritsemme, mutta ikävä kyllä meitä tulee aina olemaan niin kauan kuin on yleensä ihmisiä. Koeta kestää, muista sitten puheesi kun olet itse rollaattori-kuskina.