Onko kukaan muu ollut samassa tilanteessa että vanhemmat pidättäneet hallintaoikeuden toistensa omaisuuteen? Johtaa ihan kohta tilanteeseen että vaikeaa sairautta sairastavan toisen vanhemman kuollessa minun on maksettava perintöverot heti tämän osuudesta vaikka en saa euroakaan ennen kuin toinenkin kuolee vaikka vasta joskus kymmenen vuoden päästä. Tosi vaikea tilanne kun ollaan ihan tavallinen lapsiperhe jossa aina rahasta tiukkaa. Ahdistaa kovasti, kuinka muut ovat selvinneet?
Perintöverot maksettava jo ennakkoon
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja omista vanhemmistako on kyse? "Perintöverot maksettava jo ennakkoon", ei kai ennakkoon mitään tarvitse maksaa? Älä mene asioitten edelle. Voi teitä, jos ette ole varautuneet tulevaan? Me ollaan selvitty sillä, ettei otettu huomioon mitään perintöjä, omilla mennään, ihan noin niinkuin duunarina... Onhan sinulla ainakin omaisuutta tulemassa.... Aloittajalle, ilmeisesti perintöä on kuitenkin tulossa, joten loppu
Mitä tarkoittaa "ei otettu huomioon mitään perintöjä"? Jos olet jättänyt perinnön vastaanottamatta, niin onhan se tietty yksi ratkaisu.
Aloittajalle tiedoksi, että sinulla on oikeus vaatia lakiosa ja se on puolet sinun lakimääröisestä perintöosuudestasi. Lakiosa pitää saada rasitteista, esim. hallintaoikeudesta vapaana.
Ositus ja perinnönjako on yleensäkin hyvä hoitaa heti ja osituksen jälkeen lakiosa on laskettavissa.
Jos aloittaja kertoo vielä millaista omaisuutta vanhemmilla on, niin voidaan laskeskella lopputulosta.
"Lakiosa pitää saada rasitteista, esim. hallintaoikeudesta vapaana."
Noinhan se on, lähtökohtaisesti. Tärkeä rajoitus kuitenkin koskee asuntoa ja tavanomaista asuntoirtaimistoa.
Jos leski ei itse omista kodikseen sopivaa asuntoa, hän saa elinaikansa hallita yhteisenä kotina käytettyä tai muuta kuolinpesään kuuluvaa asuntoa. Sama koskee tavanomaista asuntoirtaimistoa. Jollei siis vainajan jäämistöön kuulu lakiosaan riittävästi muunlaista omaisuutta, perillinen saa odottaa lakiosan hallintaan saamista lesken kuolemaan asti.