Sähkön siirtohinnat, sähkökatkokorvaukset, jne.

Anonyymi

Kaikki em. tekosyyt ovat huijausta. Sähköverkko kerrotaan siirrettävän maan alaisiin johtoihin millä perustellaan hurjat korotukset sähkönsiirtohintaan. Ne perusteet ovat vain valhetta. Nimittäin suurjännitelinjoja ei siirretä maan alle ja salama voi iskeä niihin yhtä hyvin kuin keskijännitekaapeleihin joita nyt ollaan siirtämässä maan alle.
Suurjännitelinjathan kulkevat energialaitoksilta muuntamoille jolloin salaman iskettyä niihin, voi sähköt katketa siitäkin syystä.

Tämäkin sähkökatkoista "korvaus" asia on sellainen että ette te saa oikeasti minkäänlaisia korvauksia. Maksatte itse ne "korvaukset" etukäteen moninkertaisesti tarpeettoman kalliina sähkön- ja sähkönsiirron hintana.

Tienaisitte paremmin jos säästäisitte itse itsellenne etukäteen niitä "korvauksia" kuin että maksatte loputtomiin tarpeettoman korkeaa sähkön energia ja siirtohintaa että saisitte "korvauksia" jos sattuu sähkökatko tulemaan.

Tämäkin on tyypillinen valtion keksimä asia, keksitään joku epäoleellinen "ongelma" johon esitetään "ratkaisu" johon tosiasiassa sinä maksat sen "ratkaisun" moninkertaisesti "ongelman" laajuuteen nähden vaikka loppupelissä asialla ei olisi itsellesi juuri minkäänlaista käytännön merkitystä.

USA:ssa on sanonta että jos valtio tarjoaa "apua" niin juokse ja lujaa!

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      lääkkeet

      • Anonyymi

        olet valehtelijoiden kätyri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4955
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3666
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3453
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2818
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2690
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2640
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1743
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1586
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1458
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1331
    Aihe