Yamarin 415 pulpettiveneen sadevesityhjennys

Tuli mökin kylkiäisenä otsikon mukainen vene josta ei aiempaa kokemusta.

Vene on tarkoitus laskea vesille jossa se säilyy kiinnitettynä laituriin. Peräpeilin
alareunassa oleva tulppa on suljettu, mutta kuuluuko veneen takaosan sisäpohjan tyhjennystulpan myös pitää kiinni vai auki kun vene on laskettu veteen. Eli onko kyseisessä veneessä jonkinlainen sadevesityhjennys vai ei?
En ole löytänyt asiasta kunnollista tietoa laajasta nettisurffailusta huolimatta. Pilssipumppu löytyy vaikka se onkin uusittava ennen vesille laskua.

2

2338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Perätulppa on yleensä kiinni ja sivuilla/perässä on sadevesityhjennyksen reiät.
      Poikkeuksia on myös. Voit kokeilla kaataa vettä pohjalle ja katsoa poistulo.

    • Anonyymi

      415 ei ole rakenteeltaan sadevesityhjentyvä vaan sisäpohja on ainakin takaosastaan vedenpinnan alapuolella.
      Vesi ei jää jalkoihin pyörimään koska vesi pääsee valuma-aukosta sisäpohjan ja ulkopohjan väliin, josta automaattipilssipumppu pumppaa sen mereen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      177
      2153
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      315
      1825
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      1479
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1278
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    Aihe