Eckerö Linen Finbo Cargo

Anonyymi

Eckerö Linen uuden automatkustajia kuljettavan Finbo Cargo -rahtilaivan satamaksi valittiin neuvottelujen päätteeksi ”Tallinnan Vuosaari” eli Muuga.
Rahtialus aloittaa liikennöin Helsingin Vuosaaren ja Tallinnan Muugan välillä kaksi kertaa päivässä kesäkuun lopusta lähtien.

Alun perin Eckerö Linen yhtenä suunnitelmana oli liikennöidä Tallinnan keskikaupungin satamasta, mikä aiheutti tyrmistystä tallinnalaisissa. Keskikaupungin satama on jo valmiiksi tukossa rekoista, ja Eckerö Linen rahtialus olisi tuonut keskustaan useiden kilometrien rekka- ja henkilöautojonoja liikennettä tukkima

Nyt Muugan infrastruktuuria on tarkoitus uudistaa, jotta se soveltuisi uuden rahtialuksen käyttöön, ja samalla vältettäisiin rekkaruuhkat ja siitä koituvat ilmansaasteet Tallinnan keskustassa.

Koillis-Tallinnassa sijaitsevalla Muugan satama-alueella aiotaan muun muassa siirtää konttialuetta ajoneuvojen odotustilojen tieltä.

6

5199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo kuullostaa hyvältä. Jos on menossa vaikkapa Tampereelta Tarttoon, välttyy ajamasta sekä Helsingin että Tallinnan keskustan läpi. Automatkustaja ei muutenkaan tarvitse mitään bilelaivaa. Kaikki istumapaikat varaavat eläkeläismummotkaan eivät tuolla vaivaa.

      • Anonyymi

        Veikaan että Eesti Turisti tulee lisää se 1000%.


      • Anonyymi

        Istumapaikat kuuluu nimenomaan mummoille ja papoille,joten hiukan käytöstapoja


    • Anonyymi

      Kasvissyöjille tiedoksi: Kasvisruoka ei sisälly buffetlounaan hintaan. Tarjolla oli 22.8. Lihakeittoa, kaalikääryleitä (liha) ja paneerattua kalaa. Missään ennakkovarauksissa ei kasvisruuan puuttumisesta.

      • Anonyymi

        Oletuksena on että rekkalautalla kulkevat vain normaalit ihmiset. Nirsoilijat käyttäkööt muita lauttoja...


    • Anonyymi

      Muugan satama ei ole Tallinnassa vaan pääosin Maardun kaupungissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      96
      2636
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      198
      1011
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      58
      829
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      776
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      58
      670
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      18
      571
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      555
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      544
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      505
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      504
    Aihe