Onko kokemuksia kyseisistä pöntöistä? Leffoille enimmäkseen,toki miksei myös musiikille.
Proson Stratego TOP 10 SA kaiuttimet
Miihkali
42532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sen verran näistä tiedän,että kajareissa on 2 x 10" bassot ja toisto suht asiallinen 25 hz asti.Eipä kai auta muuta kuin käydä hakemassa testiin :)
En kyseisiä kaiuttimia suosittele. Noiden äänenlaatu ei ole mitenkään kehuttava. Nuo on tuollaiset teinijumputtimet joista löysää bassoa lähtee siinä kaikki. Jos olet yhtään hyvän äänen kanssa tosissas niin et noita hanki.
Suosittelenkin hankkimaan jalustakaiuttimet subbarin.
esim. laadukas yhdistelmä:
Wharfedale diamond 9.2 240e pari
Audio Pro Sub FOCUS 300e
Tuolla yhdistelmällä äänenlaatu on aivan toista luokkaa ja basson määrä ei pitäis jättää toivomisen varaa jos se on tärkeää.
Bassoa saa ollakin,subbareiksi tulee 2 kpl 15" peerless R15 malleja ja niille sitten n.1000 W rms päätevahvistin.
Mietin vaan että jaksaako nurkissa pyörivä jammu rx-v550 alkuunkaan soittaa noita kajareita,löytyisi kyllä 300 W rms päätevahvarikin,mutta aina parempi jos viritinvahvistin riittäisi.. :)
Jos sulle tuollaiset subbarit on tulossa niin ihmettelen miksi pääkaiuttimien pitää olla noin isot? Samalla rahalla saisit huomattavasti paremmat kuin nuo kun kerta subit hoitaa bassopuolen. Kyllä tuon Yamahan pitäis noita jaksaa soittaa kohtuullisesti. Kyseessä on kuitenkin sen tyyppinen vahvistin jossa bassot ovat melko laimeat joten nuo isot kaiuttimet menevät kyllä hukkaan.