Civic 2008 ilmastointi

Anonyymi

Mikähän mahtaa ilmastointia vaivata, kun toimii vain satunnaisesti ja silloinkin vain muutaman minuutin kerrallaan? Lisäksi välillä, erityisesti kuumina päivinä, ilman tulo kabiiniin loppuu täydellisesti, vaikka puhaltimen moottori huutaa hoosiannaa. Kahdella pajalla on käytetty ja seuraavat toimenpiteet suoritettu:

- täyttöhuolto
- kompura vaihdettu
- hihnapyörä vaihdettu
- rele vaihdettu kahdesti
- magneettikytkin vaihdettu

Rahaa on palanut kohta 2000 e eikä vieläkään toimi. Mitä seuraavaksi?

8

372

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järjestelmän paineanturia ei ole vielä vaihdettu?

      • Anonyymi

        Yksi anturi on vaihdettu, mutten muista, mikä. Kenties joku, mikä mittasi kabiinin lämpötilaa ja ohjaa kompressoria sitä kautta?


    • Anonyymi

      Kannattaa selvittää vika, eikä vain arpomalla vaihdella osia.

      Jos laitat ilmastoinnin maksimikylmälle (tällä saat poissulettua mahdolliset lämpöanturiviat), ja puhaltimen kovalle puhaltaa siis alussa kylmää, mutta kohta ei enää? Pyöriikö kompura enää kylmän lakatessa?

      Jos kompura pyörii vielä vian ilmetessä, niin sitten pitää mitata paineet, jos ne ovat normaalit, mutta ei puhalla kylmää, niin sitten vika on ilmastoinnin säätöpanelissa, tai säätöventtiileissä (esim. Lämmitys on osittain päällä). Jos paineet eivät ole normaalit, niin niistä näkee onko järjestelmä vajaa, ylitäytetty, liikaa öljyä, vai tukossa.

      • Anonyymi

        Kompura lopettaa pyörimiseen ja käynnistyy uudelleen muutamaksi minuutiksi parin päivän kuluttua sammumisesta. Vikaa on yritetty korjata sekä monimerkki- että merkkikorjaamossa. Kompuran, magneettikytkimen ja releen vaihdon jälkeen toimi reilut kaksi kuukautta. Nuo osat on todettu toimiviksi.


    • Anonyymi

      Vika löytyi ihan omalla tutkinnalla, eli rele oli taas sökähtänyt. Mikä voi rikkoa tuon osan muutamassa viikossa ja toistuvasti?

    • Anonyymi

      Youtubessa paljon hondan ac ongelmista releistä . Onko alkuperäinen laadukas rele vaihdettu?

      Ammattitaitoinen asentaja osaa testata ja tietää yksinkertaisen ilmastoinnin periaatteen. Ei vaihda osia turhaan.

      Täyttöhuoltoon vien oman sitten kun järjestelmän viilennysteho putoaa, joka kertoo että kylmäaineen määrä vähentynyt.

    • Anonyymi

      Nyt menee kyllä ihmeelliseksi. Ilmastointi lähtee päälle heti releen irroittamisen ja takaisinlaiton myötä. Rele on uusi merkkikohtainen. Vanhalla releellä ei toimi ollenkaan. Osaisiko joku valaista asiaa? Kompura, kenno ym. siis vaihdettu. Vika kojetaulun kytkimissä?

      • Anonyymi

        Etuvastus eli siili on hyvä vaihtaa jos ei ilmastointi pelaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      91
      1467
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1012
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      907
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      861
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      825
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      763
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      595
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      58
      534
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      126
      483
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      32
      465
    Aihe