Hei
HP ProBook 4530s - kannettavassani on näppäimistö seonnut. Painan mitä tahansa näppäintä, tulee näytölle useita omituisia merkkejä.
Näppäimistön kielen olen tarkistanut > suomi
Fn Numlock ei myöskään toimi.
Osaisiko joku auttaa?
Kiitos vinkeistä jo etukäteen.
Näppäimistö sekaisin
12
292
Vastaukset
- Anonyymi
Ongelmanratkaisun lähtöruutuna voisi olla vaikkana polku
Aetukset -> Päivittäminen ja suojaus -> Vianmääritys -> Näppäimistö - Anonyymi
Kokeile toimiiko ulkoisella (USB) näppäimistöllä oikein. Jos ulkoisella toimii oikein ja varsinaisella ei, näppäimistö on luultavasti vikaantunut (nesteen/pölyn takia?), tai joidenkin näppäimien alla saattaa olla jotain isompaakin roskaa. Imurointi saattaa tällöin auttaa, tai tarkempikin puhdistus irrottamalla näppäimistön muovihatut ensin.
- Anonyymi
Ensin uudelleenkäynnistys. Sitten tutki, onko joku erikoisnappula juuttunut pohjaan.
- Anonyymi
Onkohan siinä painettu Fn pitkään niin jää joku väärä mode päällensä
- Anonyymi
Kerrohan enemmän mitä ohjelmaa käyttäessäsi ne oudot merkit tulee ruutuun?
Puhtaalle työpöydälle kun naputtaa, niin ei tapahdu mitään eli sinulla on siis jokin sovellus auki. Ongelma voi olla siinä yksittäisessä sovelluksessa eikä koneen käyttöjärjestelmässä.
Tee seuraava testi:
Kirjoita alapalkin suurennuslasiin: cmd
Käynnistä avautuvasta listasta: Komentokehote sovellus
Kirjoita mustan ruudun avauduttua: exit
Onko teksti ('exit') oikein vai näkyykö outoja merkkejä?
Paina enter ja musta ikkuna sammuu. Kirjoita alapalkin suurennuslasiin: Näyttönäppäimistö
Avautuvasta valikosta käynnistä Näyttönäppäimistö sovellus
Katso onko jokin nappula jumissa/alas painetussa asennossa.
Testaa kirjain kerrallaan toimiiko keyboardisi lakien ja asetusten mukaisesti.- Anonyymi
Käy marketista ostamassa uusi windos-laite. teippaa laturi mukaan kun viet laitteen kierrätykseen. t. linux-käyttäjä.
- Anonyymi
Poistetuissa viesteissä: Onko valittu biosissa että Num lock on päällä / pois
- Anonyymi
Ei NumLock aiheuta tuollaista aloittajan kuvaamaa ongelmaa. Juuttunut näppäin, nestevahinko tai pöly tai roska kylläkin saattaa aiheuttaa.
- Anonyymi
bios kanttaa kirjoittaa uudeleen.
vaatii 78mt tilaa.
tietotalkkari pietu.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2792548Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001364- 1081241
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581185Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971178- 441042
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71946Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22890- 33797