V70 D4 öljyt lisääntyy

Onko muilla ollut vastaavaa ongelmaa. 87000km ajettu V70 2014 D4 koneella ja 2000km välein syttyy öljyn merkkivalo ja syynä liian korkea öljytaso.
Ilmeisesti jostain menee polttoainetta öljyn sekaan, mutta mistä syystä?
52138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko paljon lyhyttä ajoa, jolloin sinne öljyn sekaan pääsee polttoainetta ja muuta "kosteutta". Aja moottori kunnolla lämpöiseksi ja pidempää ajoa niin ne sinne öljyyn kuulumattomat poistuvat öljyn seasta japinta palaa normaaliksi.

Äänestä

Ota välillä ylimenevä osa talteen ja myy eteenpäin. Älä vaan kerro kenelläkään että sinulla on öljylähde, On ne kovia nuo ruotsalaiset, kun ovat piilottanneet öljylähteen Volovoon. Varmaan varastetty norjalaisilta...

Äänestä
  • Pumppu suuttimet kusee siis noissakin malleissa?

    Äänestä

Korjaus, sehän onkin 2.2 D4D.

Äänestä

Erittäin tuttu ongelma kaikillle d3, d4 ja d4 omistajille joissa dpf.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko muilla ollut vastaavaa ongelmaa. 87000km ajettu V70 2014 D4 koneella ja 2000km välein syttyy öljyn merkkivalo ja syynä liian korkea öljytaso.
Ilmeisesti jostain menee polttoainetta öljyn sekaan, mutta mistä syystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu