Terve!
Paljonko menee moottoriöljyä yahama 20hv nelitaht perämoottoriin jos vaihdetaan myös öljynsuodatin? riittääkö 1 litra?
Vaikka kuinka googetellut niin ei löydy tietoa.. vaikka olin katsovinaan käsikirjastakin..
Jos joku ystävällinen tietäisi ja kertoisi :)
yahama 20hv nelitahti paljoko öljyä??
5
139
Vastaukset
ai niin vuosimalli taisi olla 2008
- Anonyymi
Laske entiset ulos ja kato mitta tikusta. Onhan se mahdollista, että on purskuttanu bensat öljyn sekaan, niin nakkaa tulitikku jäteöljy pönttöön, ja kato jääkö mitään jäljelle.
- Anonyymi
Googlaamalla Yamaha 4-stroke oil capacity löytyy taulukko jonka mukaan mahtuu lähes 2 qt. Googlaamalla qt litroiksi löytyy muunnoslaskuri, jonka tulos on vajaa 2 litraa. Vanhaa öljyö jää kuitenkin aina jonkin verran koneeseen riippuen myös siitä, vaihtaako suodattimen. Ja täyttääkö sitten ihan täyteen vai jonnekin puoliväliin - mittatikkua on syytä seurata, ja ylitäyttö aiheuttaa ogelmia. Itse varaisin riittävästi öljyä, eli ostaisin 2ltr.
- Anonyymi
Puolivälissä öljynpinta, niin menee safemoodiin ja antaa vaan puolet tehoista. Ylärajaan vaan kone pystyasennossa.
- Anonyymi
kiitos vastauksista :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot533532Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe312949- 282594
- 762534
- 522232
- 182231
- 561901
- 581706
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola111603- 171515