Voisin lyödä vetoa

Anonyymi

että toinen niistä oli miljoonaa kiitävä trikoopelle.
Todennäköisesti se syytteessä oleva.

7

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Veikkaan että toinen oli jalankulkija. Joutui nyt kärsimään siitä kun oli tottunut kulkemaan vasemman kaistan puolella.

      • Anonyymi

        Tarkoitatko Turengin onnettomuutta?

        Mikäli tarkoitat niin:

        Ensiksi: jutussa luki että 2 pyöräilijää.

        Toiseksi: yhdistetyllä pyörätiellä ja jalkakäytävällä jalankulkijan paikka on pääsääntöisesti reunassa: lue oikea tai vasen. Näin on ollut jo 1.6.1997 alkaen ja myös uudessa tieliikennelaissa, joka tulee voimaan ensi vuonna on samoin. Pyöräilijä on se joka pyörineen väistää jalankulkijaa. Polkupyörä on ajoneuvo ja ajoneuvon kuljettajan tulee sovittaa nopeutensa tilanteen mukaan.

        Vuosia sitten eräs naikkonen yritti saada minut syylliseksi siihen, kun hän ajoi pyörällä minun, jalankulkijan päälle kulkiessani vasemmalla. Molemmat loukkaantuivat. Naikkonen teki rikosilmoituksen ja poliisi tutki asian. Naikkonen todettiin syylliseksi ja sai maksettavaksi muutamien tonnien sairaanhoitokulut!

        Kolmanneksi: Usein, mutta ei aina alikulut ja muutamien kymmeniä metrejä ennen ja jälkeen saatetaan merkitä katkoviivalla ja kulkusuuntanuolilla. Silloin koskee myös jalankulkijaa.


      • Anonyymi

        Juu tarkoitinkin että toinen on tottunut kulkemaan jalankulkijana vasenta laitaa ja sitten satunnasilla kerroilla kun lähteekin pyörällä niin kulkee vanhasta tottumuksesta vasenta puolta.
        Näitä vanhoja jääriä, niin mummoja ja pappoja jotka tulevat samaa puolta vastaan mitä itse ajat näkee aina keväisin useampia, siirtyvät kyllä oikealle vastaantulevan pyöräilijän havaittuaan. Joskus jatkavat sitten oikealla kun tajuavat että niin pyörällähän kuljetaankin oikeaa puolta. Osa taas vaihtaa takaisin vasemalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu tarkoitinkin että toinen on tottunut kulkemaan jalankulkijana vasenta laitaa ja sitten satunnasilla kerroilla kun lähteekin pyörällä niin kulkee vanhasta tottumuksesta vasenta puolta.
        Näitä vanhoja jääriä, niin mummoja ja pappoja jotka tulevat samaa puolta vastaan mitä itse ajat näkee aina keväisin useampia, siirtyvät kyllä oikealle vastaantulevan pyöräilijän havaittuaan. Joskus jatkavat sitten oikealla kun tajuavat että niin pyörällähän kuljetaankin oikeaa puolta. Osa taas vaihtaa takaisin vasemalle.

        Meillä täällä TIkkurilassa on kaikenikäisiä nais- ja miespyöräilijöitä, jotka ajavat yhdistetyllä pyörätiellä ja jalkakäytävällä vasemmalla vaikka oikea puoli on tyhjä eli eivät ole ohittamassa edellä kulkevia.
        Samaten on rinnakkaisella pyörätiellä ja jalkakäytävällä, että pyöräilijät ajavat pyörätiellä vasemmalla eivätkä meinaa väistää vastaantulevaa pyöräilijää, joka ajaa kulkusuunnassaan oikealla.
        Osa pyöräilijöistä pitää ilmeisesti sitä väyliä erottavaa valkoista yhtenäistä viivaa kertomassa kulkusuunnista!!! Näin ei todellakaan ole, sillä liikennemerkki kertoo, että se on rinnakkainen, samaten yhteinäinen valkoinen viiva ja todella isot jalankulkijan kuvat jalkakäytävällä ja pyöräilijän kuvat pyörätiellä.

        Pyörässäni on soittokello ja torvi, mutta ei ne paljon auta. Jäärät on jääriä!

        Suomessa on ajoneuvoilla oikeanpuoleinen liikenne eli koskee myös pyörää.

        Miten se menikään: jos on lusikalla annettu niin ei voi kauhalla vaatia!


    • Anonyymi

      Saisiko udella, mihin tämä liittyy?

    • Anonyymi

      Tässä kuvaa ja juttu:
      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006137698.html

      Toinen pyöräilijöistä on ilmeisesti ollut väärällä puolen väylää. Tarkoituksella tai on sitten lähtenyt ohittamaan edessä olevaa pyöräilijää tai jalankulkijaa. Ohittamaan ei saa lähteä mikäli on vastaantulijoita. Suomessa pyörällä on ,koska on ajoneuvo, oikeanpuoleinen liikenne.

    • Anonyymi

      Miljoonaa kiitävälle 68-vuotiaalle trikoopellelle otti ohraleipä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3605
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2510
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      593
      2283
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2026
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      77
      1754
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1648
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      1564
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1446
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      94
      1437
    Aihe