Jos lemmikiksi lehmä??

Hansulii

Jos ottaisin lemmikiksi lehmän, niin minkä rotuinen otus mahtaisi olla sopiva. Lypsää sen ei edes välttämättä tarvitsi, eli joku liharotukin voisi olla hyvä. Suomen olosuhteissa sen pitäisi pärjätä talvellakin.

Lehmä tietty on laumaeläin, eli ehkä niitä pitäisi sitten olla kaksi. Hevosten kanssa lehmää ei ehkä ole hyvä pitää samassa pihatossa.

Olen suunnitellut jonkinnäköisen kotieläinpihan perustamista ja olen aina haaveillut lehmästä, joten semmoisen varmasti vielä joku päivä hommaan. Olisi mielenkiintoista katsoa millainen lehmästä tulee jos se saa yksilöllistä hoitoa ja käsittelyä pienestä saakka, vähän kuten hevosetkin normaalisti.

10

1564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalaisserkku

      Lehmä on laumaeläin ja on kovin onneton yksin.Jos lehmä kasvatetaan pikkuvasikasta asti kuten lemmikki niin siitä pääsääntöisesti tullee hyväkäytöksinen.Nykyajan isoissa karjoissa ei ole aikaa seurustella vasikoiden kanssa ja suhde hoitajaan on etäisempi.Olen nähnyt näitä antaumuksella hoidettuja lehmäkarjoja ja ne on helppoja käsitellä.
      Lehmiä jotka pärjää ulkosalla on ainakin Ylämaan nauta (Highland)ja sen lypsystä ei tarvii huolehtia.Pärjää kylmissä ja vaatimattomissa olosuhteissa.

    • ....

      no jos jonkinlaisen kotieläinpihan perustamista suunnittelet, niin sitten voisi olla vaihtoehtona vaikka ihan nämä suomen alkuperäisrodutkin:
      http://www.kolumbus.fi/suomenalkuperaiskarja/

      kyllä nuo lehmät hyvin pärjäävät talvellakin kunhan vaan on kuiva tuulensuoja, lämmintä vettä ja rehua mutusteltavaksi... lehmät kuitenkin tuottaa ihan kivasti lämpöä niin kyllä ne yhdessä lämpösinä pysyy

    • Suosittelen!

      Ja se on ostettu alle puolen vuoden ikäisenä Pelson vankilan karjasta. Se eleli ensimmäiset 2 vuotta täysin hevosten kanssa: tallissa sillä oli oma karsina ja se oli päivät hevosten kanssa tarhassa kaikenlaisilla keleillä kun hevosetkin olivat. Ne söivät sulassa sovussa samalta heinäkasalta ja lapinlehmäni oppi samanlaiseen käsittelyyn kuin hevosetkin. Sitä on harjattu, kuljetettu trailerissa ja sitä on taputellut omat ja vieraat lapset. Olemme vierailleet erilaisissa tapahtumissa maskottina, ja koska lehmääni on käsitelty aina paljon, se märehtii tyytyväisenä monikymmenpäisen lapsilauman silitellessä sitä. Laitumella tai tarhassa se ei sitten vastaanotakaan niin helposti vieraita, vaan vaatii tutun ihmisen käsittelemään.

      Suosittelen suomalaisia alkuperäisrotuja. Varsinkin pohjoissuomalaisesta ( lapinkarja ) ja itäsuomalaisesta ( kyyttö ) löytyy älykkäät ja oppivaiset yksilöt, joiden kanssa on ilo elellä ja asustaa.

      Nyt lehmäni asuu toisten lehmien kanssa navetassa, koska se siemennettiin ja se poiki vuosi sitten lehmävasikan. Nyt se siis lypsää päivittäin ja on siksi navetan asukkina. Lehmälaumaan sopeutuminen hevosten jälkeen ei tuottanut ongelmia: pienestä koostaan huolimatta se on suurten friisiläislehmien joukossa johtoporukoissa älykkyytensä, ketteryytensä ja sitkeytensä ansiosta.

      Kun lehmä siirretään pihattoon kesällä/syksyllä vielä "sulan" kelin aikaan, se kyllä kasvattaa itselleen pitkän karvan. Sille pitää olla tuulen- ja sateensuoja, kuiva makuualusta ja sulaa, mielellään lämmintä juomavettä ja vapaasti heinää/tosi kuivaa AIV-rehua.

      Ja muistathan, että lehmänpitäjän on rekisteröidyttävä nautaeläimen pitäjäksi nyky-EU-Suomessa.

      • Hansulii

        Kun kerran hevosissakin suosin suomalaista rotua, niin ehkäpä se olisi mukava tehdä niin lehmissäkin :)


      • perjakka
        Hansulii kirjoitti:

        Kun kerran hevosissakin suosin suomalaista rotua, niin ehkäpä se olisi mukava tehdä niin lehmissäkin :)

        Miina Äkkijyrkkä myy pois kyyttöjään kun on väsynyt 30v raskaasta työstä

        www.cowgo.org


      • Hansulii
        perjakka kirjoitti:

        Miina Äkkijyrkkä myy pois kyyttöjään kun on väsynyt 30v raskaasta työstä

        www.cowgo.org

        ..ettei mulla vielä ole tiloja ottaa muutamaa lehmää..


    • Utelias20

      Jos ottaisi "lemmikkilehmän" esim. juuri lapinlehmää olen miettinyt...Millaiset lannan poisto yms. pitää olla. Riittäkö ns. lantala. Meillä kun on betonilattia ja kuivikeena olisi tarkoitus turvetta yms. käyttää. Siihen kun saisi virtsan hyvin imeytettyä( tarviiko olla erillistä lietesäiliötä??? )

      • navettapiika

        Minulla on tuossa juuri poikinut, toisen kerran, todella pieni ja suloinen lappalaislehmä, paperitkin on. Sen saisi oikein aseveli hintaan huhtikuun lopussa, sittenhän jo aurinkokin paistaa. On elellyt koko ikänsä kylmäpihatossa ja lypsää reippaat kymmenen litraa päivässä. Kiltti ja tosi sosiaalinen. Ja kaverinkin voin sille myydä, samoilla ehdoilla.
        Tykkää ulkoilla ja kesy, eikä pure postinkantajaa.


    • terve tässä heikki

      Suosittelen Dexteriä tai Highland Cattlea, jälkimmäinen pärjää ilman navettaa ja edellinen on noin metrin korkuinen minilehmä, tosi sympaatisia molemmat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      194
      13332
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6696
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      156
      6326
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      86
      4649
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      64
      4161
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4131
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3630
    Aihe