Jos ottaisin lemmikiksi lehmän, niin minkä rotuinen otus mahtaisi olla sopiva. Lypsää sen ei edes välttämättä tarvitsi, eli joku liharotukin voisi olla hyvä. Suomen olosuhteissa sen pitäisi pärjätä talvellakin.
Lehmä tietty on laumaeläin, eli ehkä niitä pitäisi sitten olla kaksi. Hevosten kanssa lehmää ei ehkä ole hyvä pitää samassa pihatossa.
Olen suunnitellut jonkinnäköisen kotieläinpihan perustamista ja olen aina haaveillut lehmästä, joten semmoisen varmasti vielä joku päivä hommaan. Olisi mielenkiintoista katsoa millainen lehmästä tulee jos se saa yksilöllistä hoitoa ja käsittelyä pienestä saakka, vähän kuten hevosetkin normaalisti.
Jos lemmikiksi lehmä??
10
1614
Vastaukset 10
- Maalaisserkku
Lehmä on laumaeläin ja on kovin onneton yksin.Jos lehmä kasvatetaan pikkuvasikasta asti kuten lemmikki niin siitä pääsääntöisesti tullee hyväkäytöksinen.Nykyajan isoissa karjoissa ei ole aikaa seurustella vasikoiden kanssa ja suhde hoitajaan on etäisempi.Olen nähnyt näitä antaumuksella hoidettuja lehmäkarjoja ja ne on helppoja käsitellä.
Lehmiä jotka pärjää ulkosalla on ainakin Ylämaan nauta (Highland)ja sen lypsystä ei tarvii huolehtia.Pärjää kylmissä ja vaatimattomissa olosuhteissa. - ....
no jos jonkinlaisen kotieläinpihan perustamista suunnittelet, niin sitten voisi olla vaihtoehtona vaikka ihan nämä suomen alkuperäisrodutkin:
http://www.kolumbus.fi/suomenalkuperaiskarja/
kyllä nuo lehmät hyvin pärjäävät talvellakin kunhan vaan on kuiva tuulensuoja, lämmintä vettä ja rehua mutusteltavaksi... lehmät kuitenkin tuottaa ihan kivasti lämpöä niin kyllä ne yhdessä lämpösinä pysyy - Suosittelen!
Ja se on ostettu alle puolen vuoden ikäisenä Pelson vankilan karjasta. Se eleli ensimmäiset 2 vuotta täysin hevosten kanssa: tallissa sillä oli oma karsina ja se oli päivät hevosten kanssa tarhassa kaikenlaisilla keleillä kun hevosetkin olivat. Ne söivät sulassa sovussa samalta heinäkasalta ja lapinlehmäni oppi samanlaiseen käsittelyyn kuin hevosetkin. Sitä on harjattu, kuljetettu trailerissa ja sitä on taputellut omat ja vieraat lapset. Olemme vierailleet erilaisissa tapahtumissa maskottina, ja koska lehmääni on käsitelty aina paljon, se märehtii tyytyväisenä monikymmenpäisen lapsilauman silitellessä sitä. Laitumella tai tarhassa se ei sitten vastaanotakaan niin helposti vieraita, vaan vaatii tutun ihmisen käsittelemään.
Suosittelen suomalaisia alkuperäisrotuja. Varsinkin pohjoissuomalaisesta ( lapinkarja ) ja itäsuomalaisesta ( kyyttö ) löytyy älykkäät ja oppivaiset yksilöt, joiden kanssa on ilo elellä ja asustaa.
Nyt lehmäni asuu toisten lehmien kanssa navetassa, koska se siemennettiin ja se poiki vuosi sitten lehmävasikan. Nyt se siis lypsää päivittäin ja on siksi navetan asukkina. Lehmälaumaan sopeutuminen hevosten jälkeen ei tuottanut ongelmia: pienestä koostaan huolimatta se on suurten friisiläislehmien joukossa johtoporukoissa älykkyytensä, ketteryytensä ja sitkeytensä ansiosta.
Kun lehmä siirretään pihattoon kesällä/syksyllä vielä "sulan" kelin aikaan, se kyllä kasvattaa itselleen pitkän karvan. Sille pitää olla tuulen- ja sateensuoja, kuiva makuualusta ja sulaa, mielellään lämmintä juomavettä ja vapaasti heinää/tosi kuivaa AIV-rehua.
Ja muistathan, että lehmänpitäjän on rekisteröidyttävä nautaeläimen pitäjäksi nyky-EU-Suomessa.- Hansulii
Kun kerran hevosissakin suosin suomalaista rotua, niin ehkäpä se olisi mukava tehdä niin lehmissäkin :)
- perjakka
Hansulii kirjoitti:
Kun kerran hevosissakin suosin suomalaista rotua, niin ehkäpä se olisi mukava tehdä niin lehmissäkin :)
Miina Äkkijyrkkä myy pois kyyttöjään kun on väsynyt 30v raskaasta työstä
www.cowgo.org - Hansulii
perjakka kirjoitti:
Miina Äkkijyrkkä myy pois kyyttöjään kun on väsynyt 30v raskaasta työstä
www.cowgo.org..ettei mulla vielä ole tiloja ottaa muutamaa lehmää..
- Utelias20
Jos ottaisi "lemmikkilehmän" esim. juuri lapinlehmää olen miettinyt...Millaiset lannan poisto yms. pitää olla. Riittäkö ns. lantala. Meillä kun on betonilattia ja kuivikeena olisi tarkoitus turvetta yms. käyttää. Siihen kun saisi virtsan hyvin imeytettyä( tarviiko olla erillistä lietesäiliötä??? )
- navettapiika
Minulla on tuossa juuri poikinut, toisen kerran, todella pieni ja suloinen lappalaislehmä, paperitkin on. Sen saisi oikein aseveli hintaan huhtikuun lopussa, sittenhän jo aurinkokin paistaa. On elellyt koko ikänsä kylmäpihatossa ja lypsää reippaat kymmenen litraa päivässä. Kiltti ja tosi sosiaalinen. Ja kaverinkin voin sille myydä, samoilla ehdoilla.
Tykkää ulkoilla ja kesy, eikä pure postinkantajaa.
- terve tässä heikki
Suosittelen Dexteriä tai Highland Cattlea, jälkimmäinen pärjää ilman navettaa ja edellinen on noin metrin korkuinen minilehmä, tosi sympaatisia molemmat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid126806En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene42589Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi19527Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50515- 36512
Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.109500Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33451- 37416
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää109392- 46383