Vain oikeat säännöt opettamalla voidaan parantaa yhteispeliä. Säännöt tulisi opettaa jo alakoulussa.
Opetetaanko liikennesääntöjä ja liikennekäyttäytymistä kouluissa?
12
284
Vastaukset
- Anonyymi
Liikennesääntöjen opettaminen on vanhempien vastuulla, mutta sen lisäksi voidaan myös koulussa opettaa. Vanhempani opettivat minulle liikennesäännöt 1960 -luvulla ja sitten n. 15 ikäisestä on huolehtinut itse. Ei siis vaadi ajokorttia vaikka se nykyään minulla on.
Kun katsoo nykyisiä aikuisia niin miten he voivat opettaa lapsilleen, kun ei niitä itsekään noudata? Jopa lapsen ollessa kyydissä kolhitaan pyörällä jalankulkijoita, huudetaan/haukutaan jalankulkijoita vaikka millä nimityksillä. Siitähän lapsi saa hyvät opit miten käyttäytyä liikenteessä!- Anonyymi
Siinähän se tulikin. Sääntöjen opettaminen ei auta, jos asenne on jo opetettu väärin.
Suomalainen liikennekulttuuri on menossa pelottavaa vauhtia metsikköön. Sääntöjen noudattamisen sijaan näyttää olevan entistä enemmän vallalla minä-minä-minä-minä-asenne, joka ei anna kenellekään muulle mitään oikeuksia.
Liikenne on yhteispeliä. Muuten se toimii tosi huonosti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinähän se tulikin. Sääntöjen opettaminen ei auta, jos asenne on jo opetettu väärin.
Suomalainen liikennekulttuuri on menossa pelottavaa vauhtia metsikköön. Sääntöjen noudattamisen sijaan näyttää olevan entistä enemmän vallalla minä-minä-minä-minä-asenne, joka ei anna kenellekään muulle mitään oikeuksia.
Liikenne on yhteispeliä. Muuten se toimii tosi huonosti.Yhteispeliä se todellakin on. Sääntöjen noudattaminen takaa parhaiten sen, että yhteispeli toimii ja muut liikkujat tietävät suurin piirtein mitä tapahtuu tai tulee tapahtumaan. Heti kun lähdetään sooloilemaan ja poiketaan säännöistä, niin muut eivät enää välttämättä tiedä mitä tapahtuu ja homma muuttuu vaaralliseksi.
- Anonyymi
Vai että on liikennesääntöjen opettaminen vanhempien vastuulla. Toki osoittain mutta entä jos vanhemmat eivät oikeasti osaa ja opettavat väärin?
Kyllä sellainen taho joka tuntee säännöt, tulee opettaa ne. Koulu on mielestäni oiva paikka tähän. Itse sain 80-luvulla koulussa opetusta pyöräilyyn, mopoiluun ja tietenkin jalankulkuun liittyen.
- Anonyymi
Meille opetettiin 80-luvulla koulussa ne liikennesäännöt, jotka tulee tietää ja osata kun on jalankulkija tai pyöräilijä. Eikö koulussa enää opeteta liikennesääntöjä?
- Anonyymi
joo tieliikenne säännöissä sanotaan,että jalankulkijan on itsensä katsottava että hänellä on riittävästi aikaa ylittää suojatie turvallisesti estämättä tarpeetomasti risteävää liikennettä.Polku pyöräiliöitten tulee näyttää käsimerkein mihin he ovat menossa.Sekä tulee muistaa jos pyräillään kaistalla niin siloin pätee samat säännöt kuin autoilla koska siinä tapauksessa pyöräilijästä tulee ajoneuvo
- Anonyymi
Minä ajan sentään kunnon saksalaisella, niin minua ei koske mitkään liikennesäännöt.
Audi King. - Anonyymi
Jalankulkijalla ei ole mitään velvollisuutta arvioda , miten hänen kadun ylityksensä vaikuttaa muuhun liikenteeseen.
Pyöräilijä on ajoneuvon kuljettaja riippumatta siitä, missä hän kulloinkin ajaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jalankulkijalla ei ole mitään velvollisuutta arvioda , miten hänen kadun ylityksensä vaikuttaa muuhun liikenteeseen.
Pyöräilijä on ajoneuvon kuljettaja riippumatta siitä, missä hän kulloinkin ajaa.Älä puhu pehmosia. Tieliikennelaissa on monta jalankulkijaa koskevaa velvoitetta. 40 § eteenpäin löytyy useimmat.
44 § Ajoradan ylittäminen lukee mm. seuraavaa: "Suojatielle tai muuten ajoradalle astuvan jalankulkijan on noudatettava sitä varovaisuutta, jota lähestyvän ajoneuvon etäisyys ja nopeus edellyttävät. Hänen on ylitettävä ajorata tarpeettomasti viivyttelemättä.
Ajorataan rinnastetaan tässä pykälässä pyörätie ja raitiotie."
Väitteesi ei siis pidä paikkansa laisinkaan. - Anonyymi
Hei, tarkkuutta nyt vähän. Polkupyörä on aina ajoneuvo ja pyöräilijä sen myötä aina ajoneuvon kuljettaja riippumatta siitä, missä pyöräilee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä puhu pehmosia. Tieliikennelaissa on monta jalankulkijaa koskevaa velvoitetta. 40 § eteenpäin löytyy useimmat.
44 § Ajoradan ylittäminen lukee mm. seuraavaa: "Suojatielle tai muuten ajoradalle astuvan jalankulkijan on noudatettava sitä varovaisuutta, jota lähestyvän ajoneuvon etäisyys ja nopeus edellyttävät. Hänen on ylitettävä ajorata tarpeettomasti viivyttelemättä.
Ajorataan rinnastetaan tässä pykälässä pyörätie ja raitiotie."
Väitteesi ei siis pidä paikkansa laisinkaan.Tuo siis käytännössä tarkoittaa sitä, että kävelijä ei saa auton eteen astua, mikäli auto ei enää mitenkään voi pysähtyä ennen osumaa. Se ei tarkoita sitä, että autoilija saa vauhtiaan hidastamatta ajaa kävelijää kohti sillä verukkeella, että kävelijä ei saa tulla eteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo siis käytännössä tarkoittaa sitä, että kävelijä ei saa auton eteen astua, mikäli auto ei enää mitenkään voi pysähtyä ennen osumaa. Se ei tarkoita sitä, että autoilija saa vauhtiaan hidastamatta ajaa kävelijää kohti sillä verukkeella, että kävelijä ei saa tulla eteen.
Juurikin noin. Autotilijoilla on tilanteessa oma vastuunsa (eri lakipykälä) mutta myös jalankulkijoilla on omansa, kuten näkyy. Lisäksi pykälässä sanotaan, että on ylitettävä ajorata tarpeettomasti viivyttelemättä, eli jalankulkijoilla on myös tässä kohtaa vastuu. Ylempänä oleva väite, että jalankulkijoilla ei olisi mitään velvoitteita, on siis väärä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset19414201Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"15711592Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1746474Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El395900Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään624811MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny84605Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.183884Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m893569Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta793539En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk103151