Kajholmen Sipoon saaristossa ?

Voiko sinne menä kuka vaan, vai onko jonkun pursiseuran hallinnassa ?
71779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Käy kokeilemassa, tuu sitten takas sikojen lahdelle...

Äänestä

Ei voi mennä. On NJK:n omaisuutta. Veneen pitää olla NJK:n venerekisterissä jotta sinne voi mennä. Pelkkä yhdistykseen kuuluminen ei edes riitä.

Äänestä

Reinon ja Annelin oksennuspaikka, siellä voi kokeilla mille korkeudelle pärähtää, kun ripulin tuhnaisee

Äänestä

Suomessa on voimassa jokamiehenoikeus myös pursiseurojen omistamilla saarilla. Se ei kuitenkaan oikeuta pihapiiriin tunkeutumista. Jos täysin tyynessä liikut, niin sieltäkin löytänee jonkin kohdan mitä oikeuslaitos ei tulkitsisi pihapiiriksi, vaikka ko seuran saaressa oleskeleva jäsenistö varmasti asiaa mielellään tulkitsisivat täysin toisin. Voit olla varma että se ei sitten ole kovinkaan hyvin rantautumiseen soveltuva paikka, ja jos hiemankin tuulee voit syyttää veneesi mahdollisista vaurioista vain itseäsi.

Äänestä

Kajholmen on siksi pieni saari että se lienee pihapiiriä kokonaisuudessaan

Äänestä

Suomessa riitää saaria ja metsää ilman, että tarvitsee mennä juuri sellaisen paikkaan, mihin ei ole toivottu tai missä on häiriöksi.

Äänestä

Kuulemma se on Kalkholmen, laiturissa vapaa pääsy. sauna maksullinen

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Voiko sinne menä kuka vaan, vai onko jonkun pursiseuran hallinnassa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu