Jaa, myydäkö nyt vai ostaako lisää. Oli ketju sijoituksesta, jossa minä ja muut kirjoiteltiin. Jos teillä on Ramerentin osakkeita, mitä teette. Mulla on enkä tiedä.
Jos Ramirentiä, mitä teette
Anonyymi
16<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Joudut odottamaan koska kauppaa ei voi tehdä.Ranskalaiset maksaa 2x nimellishinnan. Saat tuplana hetken päästä.
Ooks tosissas, kiitos. Aloittaja
Hö
Isot osakkaat on myyneet osakkeensa. Se sama, mitä piensijoittja mieltä. Tossa sun kuvittelemassasi tapauksessa, sä olet edelleen kiikissä osaikketteis kanssa, kuin aina ennenkin.
Joko ostaa, tai myy, euroina näkyy tulos. Kun katot kursseja, etkä toimi mitenkään ite, se haahuilua. Sulla ei ole osakkeita, sulla ei päätösvaltaa, kuin muutamien osakkeittesi arvosta.
Jos et päässyt kimppakivassa isojenpoikien kauppaan fyffeä tekeen, oma ongelmasi. Sä voit käyttää osakkeittas, yhtiökokouksissa ja niitten päätösten osalta. Turha odotella, ett taivaasta sata mannaa. Oskkeesi on sun, mutta päätösvalta on enemmmistö osakkeilla.
Seuraa treidejä, sitten näet, minkä verran sulla o teoreettista rahaa. Jos onnistut myymään osakkeesi, sitten näet, paljonko se on taalereissa, sillä myynti hetkellä.
Mutta kysehän on aloituksesta haaveteorioista. Veetut, sulla ei ole muuta osaketta, kuin vuokra-asunto. Koitappa miettiä sen hintaa.... Ja kuka sen omistaa.
=DW=
Hm..., erikoinen kommentti. Jos mitään nimimerkeistä tiedän, niin DWllä aikaisemmin ollut ihan järkeenkäypiä mielipiteitä. Mikäs nyt on? Mitä minä vallalla teen, ihan vain mietin, kannattaako nyt myydä vai pitää. Ostohinta oli aikanaan 5,73 €/osake. Totta kai päätöksen itse teen ja siitä vastaan.
Ramirentillä 3000 duunaria joista uusi omistaja potkii puolet pois. Katsokaa vaan, ennen kuin vuosi loppuu, alkaa YyTeet elikkä silloin hinta voi pompsahtaa reilustikin ylös.
Enpä usko, että arvo nyt (9 eur ostohinta) heiluu pahemmin hetkeen aikaan. Kannattaa näet seurata myös eurooppalaista rakennus -ja teollisuus (rentin asiakkat) buumia ylipäätään, onko se nousujohteista, paikallaan olevaa vai onko alkanut laskukausi.
Eikös se lähde pois Hki pörssistä? Vaikea seurata ranskalaisia osakkeita jatkossa. Rakennusala on muutenkin haastava, varsinkin ranskalainen. Itse myisin siinä vaiheessa kun kauppa vahvistuu. Kotiuttaisin voiton ja ostaisin tilalle jotain suomalaista vaikka stora ensoa, (nestettä on kallis) tai nordeaa missä on hyvä osinko. Tai jonkin pienemmän yrityksen osakkeita. Tai jotain indeksirahastoa. Riippuu mistä summista puhutaan. Onko asialla oikeasti kovin suurta merkitystä. Mitenköhän outotec sitä saisi nyt halvalla?
Edelleen minua ihmetyttää tämä suomalaisten yritysten ja omien innovaatioiden myyminen ulkomaille.....eilen Ramirent ....tänään Fazerin ruokalat Briteille ja maksavat 475miljoonaa euroa....tänävuonna jo useita yrityskauppoja.
mimmimum-..mi
Rahalla ei rajoja.
Liiketoiminnan ainoa tarkoitus on tehdä rahaa omistajille. Ei se sen kummempaa. Aina hirveesti keuhkotaan, kun joku suomalainen firma vaihtaa omistuspohjaa ulkomaille. Vähemmän puhutaan siitä, että paljon suomalaisperäisiä yrityksiä ostelemalla laajentaneet ulkomaille. Noin esimerkkinä Abloy, joka ostanut mm. Yalen ja Bodan, muistaakseni muitakin lukkofirmoja. Harvempi tajunnut sitäkään, että Abloy on Assa-Abloyn omistuksessa ja se on sitten ruotsalainen firma se. Kuitenkin suomen yhdennäksi arvostetuin brändi :D
Suomi pieni maa, ei met voida ostaa maapalloa, mutta meillä voip olla maapallolle paljon myytävää.
=DW=
Ehkä on sitten vanhaa ajattelumallia ....kun tuntuu että olemme ylpeitä omista tuotteistamme ja työstämme....ns. sinivalkoinen työnjälki....
Suomalainen tuote kelpaa kyllä näemmä muillekin....
mimmimum-..mi
Itse pitäisin pääoman Suomessa, en myisi omistusta kovinkaan paljon muille maille. Ja valtion pitäisi rahoittaa kulujaan omistuksista saatavilla tuloilla esin osingoilla, ei myymällä omaisuutta. Kyllä osaisin hoitaa valtion taloutta viisaammin.
Liikaa on myyty pois.
Saa nähdä koska kiinalaiset valtaa Euroopan ostamalla yrityksiä jne.
Kai ne Kiinalaisetkin vielä tulevat ....kun muutoinkin pitävät maastamme...
Mutta esim. tuo Fazerin kauppa ..tai mikä tahansa muu yrityskauppa....ei oikein mene minun päähäni järkevänä toimintana ...kertarysäyksellä 475miljoonaa...paljonko siitä veroa valtiolle ....ja sen jälkeen tuotto Briteille...
mimmimum-..mi
Fazeri on pieni pissa tuossa keississä.
Ostaja kansainvälinen englantilainen yritys jonka liikevaihto kymmeniä miljardeja sekä duunareita 600 000 ympäri maailmaa.
Fazer keskittyy ydinosaamiseensa: karkkikauppaan ja leipomoihin. Ja jostain vegaani sämpylöistäkin mainittiin tms.
Teuvo Hakkarainen ei myy sahaansa. Mutta laajentaa maailmalle.
Missä Hakkarainen sahaa seuraavaksi ?
Kolumbiassa taisi olla joku tuotanto?
Miljardeja hukkasi Enso pohj.Amerikan paperitehtaisiin, ja miljardeja hukkasi johtaja Relander Saksan ilmatilaan Soneran kruununjalokiviä.