Luetteloruudun kopiointi riveille

Anonyymi

Varmaan löytyy taas jok uyksinkertainen keino, mutta kun päässä lyö tyhjää niin lyö tyhjää...koittakaa kestää :)

Eli ongelma seuraavanlainen. Taulukko jossa noin 1000 riviä ja kolme saraketta. Ensimmäisessä sarakkeessa työn nimi (osissa rivejä samoja, mutta paljon myös yksilöllisiä nimiä), toisessa paikkakunta ja kolmanteen pitäisi saada luetteloruutu josta voi valita riville sopivan arvon noin 15 eri vaihtoehdosta. Eli taulkon jokaiselle tuhannelle riville pitäisi löytyä arvo noista viidestätoista arvosta.

Idea siis, että eri paikkakunnat suodattavat omat "työnimensä" paikkakunnan mukaan ja valitsevat sille sopivan arvon noista 15 annetusta arvosta.

Miten tuon luetteloruudun saa kopioitua kätevimmin joka rivile? Tai olisiko jokin muu käevä keino jolla pystyy rajaamaan arvoja mitä sarakkeeseen C pystyy syöttämään?

4

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiahan ei tietysti minulle kuulu, mutta kun kirjoitat sen luettelon luvallisista työnimistä, niin maalaa se alue lopuksi ja anna sille nimi. Sitten luot luetteloruudun missä solualueen sijaan viittaat luomaasi nimeen. Luetteloruudun kopiointi onnistuu vaikka naapurin tontille asti.

      • Anonyymi

        Valittu arvo näkyy luetteloruudussa, mutta solu ei saa arvoa.


      • Anonyymi

        Tein yksinkertaisen testin ja homma toimii.

        Yksinkertainen esimerkki:
        * kirjoita soluun C1: Antti
        * kirjoita soluun C2: Kalle
        * kirjoita soluun C3: Ville
        * maalaa alue C1-C3 -> Kaavat/Määritä nimi
        * kirjoita nimi kenttään: nimet
        * siirry soluun A1 -> Tiedot/Tietojen kelpoisuuden tarkistaminen
        * valitse kohdasta Hyväksy: Luettelo
        * kirjoita kohtaan Lähde: =nimet

        Luetteloruutu kopioituu helposti muihin soluihin.


      • Anonyymi

        OK. Luulin, että Luetteloruudulla tarkoitetaan ComboBoxia. Se on toiminnaltaan kuvatun kaltainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2063
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1876
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1524
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1192
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      82
      1148
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1066
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1013
    Aihe