Miten ja millä olette huoltaneet keittiön puisia työtasoja ts. mitä öljyä olette käyttäneet ja miten olette sen puutasoihin laittaneet
Puutasojen öljyäminen ?
17
16409
Vastaukset
- MMV
Meidän kirsikkatasoja öljytään parafiiniöljyllä. Puolen litran purkki apteekista kustantaa 5 euroa.
- Anni
siis parafiiniöljyllä.
- käyttänyt
autovahaa (yksi laatu käy myös puuosille). Pinta oli kauniin kiiltävä (kaikki ei tästä tietty tykkää) eikä tarvinnut vahata kuin n. 3v välein lapsiperheessä. Yllättävän hyvän näköinen!
- Vanhempi suunnittelija
tein pienen massiivitason vitriinin jatkeeksi männystä. Vahasin mehiläisvahalla. Vahaseos tehdään tärpättiä ja mehiläisvahaa puoliksi kumpaakin vesihauteessa sekoittelemalla. Levitellään ja hierotaan kuivaksi.
- junckers
Junckersin Rustic Oil mielestäni tämä ehdottomasti parasta. Hesassa saa Puukeskuksista.
- Jontte
Öljysin viime viikolla massiivipähkinätasot Conwoyn Mestariöljyllä. Tasojen toimittaja itse suositteli tätä öljyä. Ei ole mitään halpaa ainetta (melkein 60 € / litra) mutta riittoisaa näyttää olevan, meni vain viidesosa koko purkista ja tasoa on sentään nelisen metriä.
Tässä osoite: http://www.conwoy.fi/suomea/puuoljy2.htm
Vaikka en ole alan ammattilainen, täytyy sanoa, että hyvältä näyttää. Öljyämisen jälkeen taso kestää vettä ja likaa ihan eri tavalla kuin ennen.- nikkari
jo oli öljyllä hintaa...
Paras öljy puutasoille ja varsinkin keittiöön on kylmäpuristettu pellavaöljy. Suomalainen luonnontuote, kymmenen litraa ostettuna viljelijältä suoraan maksaa 5 - 10 euroa. Maalikaupasta saa kuumapuristettua pellavaöljyä eli vernissaa. Ei niin hyvää mutta menettelee.
Pinta käsitellään pellavaöljyllä kahteen kertaan, annetaan imeytyä puuhun ja lopuksi ylimääräinen öljy voidaan pyyhkiä pois. Kuivuu muutamassa tunnissa riippuen puun imukyvystä. Lopulla öljyllä voi paistaa vaikka munkkeja.
Pellavaöljystä voidaan myös tehdä maalimaisempaa lisäämällä siihen väripigmenttejä ja kuivikkeeksi serotiinia 2-3 %. Kuivuminen tosin on erittäin hidasta, jopa useita päiviä.
Suositeltavinta on ostaa Uula-tuotteen pellavaöljylakkaa joka sisältää hartsia. Voidaan lisätä väripigmenttiä jos halutaan "maalata". Kuivuu kosketuskuivaksi n. neljässä tunnissa. Vedetään pensselillä hyvin ohuita kerroksia. Erittäin kiiltävä pinta ja shellakalla sitä voidaan vielä lisätä ns. puleeraamalla.
Tasot voi öljytä myös aivan tavallisella rypsi tai rapsi öljyllä, käy myös aivan hyvin puuta suojaamaan. Se miksi nämä ei ole pellavaöljyn veroisia johtuu siitä että ruokaöljyinä näillä on taipumusta "härskiintyä".
Pellavaöljyllä käsittelyn jälkeen käytetyt rätit ja rievut on poltettava tai laitettava suljettuun pelti tai lasiastiaan. Vaarana itsesyttyminen kankaalla ja talouspaperilla.
Öljytty pinta voidaan vahata mehiläis- ja carnaubavahalla mikäli pintaan halutaan kiiltoa. - pitkään öljyä käyttänyt
Tuore hinnastoa Conwoy mestarinöljylle: 1 lit 31,- ja 5 lit 124,-. Muista että öljy on tosi paksu ja riittävä (57% öljyä). Halvempi ja ehkä yhtä sopiva olisi ollut Conwoy Hoitoöljy 20,-/lit tai 39,-/2,5 lit.(30% öljy)
- MHH
Laitettiin osmo color puuöljy tms. K-raudasta löytyi
tekee hyvin käsittelyä kestävän pinnan.- suoja tasoille
kokemuksesta paras suoja keittiötasoille on Liberon Finishing Oil.
Aivan eriluokkaa kuin unikot tai osmot. kestää helposti pari vuotta ennen kuin tarvitsee käsitellä uudestaan.
- vjr_
Värjääkö nuo öljyt puuta ihan hieman kellertäväksi/kullertavaksi (?kullan kellertävä?) ?
Kokemuksesta voin sanoa, että pikku loraus ruokaöljyä valkoiselle T-paidalle jättää vähän kellertävän läiskän..
Nimittäin juuri tuota pientä kellertävyyttä yritän tavoitella, josko se jonkin sortin öljyllä onnistuisi.. - vjr_
Värjääkö nuo öljyt puuta ihan hieman kellertäväksi/kullertavaksi (?kullan kellertävä?) ?
Kokemuksesta voin sanoa, että pikku loraus ruokaöljyä valkoiselle T-paidalle jättää vähän kellertävän läiskän..
Nimittäin juuri tuota pientä kellertävyyttä yritän tavoitella, josko se jonkin sortin öljyllä onnistuisi.. - hellemaalari
vahasin osmolla (rusjkea9 öljyvaha pöydän mutta tuli laikukas ja osa jäi tosi kiiltäväksi vaikka hion lakat pois. tais olla liian paljon kerralla ja liian kostea ilma?=
- pöllöölömölö
liberonin finishing oil
- meripäivää
Kourallinen voita ja kossu pakkaseen.
- Poliisikoira
Parafiiniöljy ei sovellu ainakaan tammelle. Pinta jää karkeaksi ja puu imee kaiken mahdollisen lian, painomusteen, ruosteen ja ruokatahrat.
Parasta tähän mennessä ollut Junkers Rustic Oil, toimii ainakin tammelle ja mahongille. Jälki on siisti ja sileä eikä pinta ime epäpuhtauksia. Ja uudelleen hiominen onnituu tarvittaessa helposti.- hyvä.ja.vaivalloinen
Itse olen öljynnyt tammen Osmollla. Keittiötasot. Öljysin ne kuuteen kertaan, reilusti öljyä, pari kolme päivää kuivattelua kertojen välillä ja sitten epäkeskolla ja lumppulaikalla sileäksi.
Työläs mutta pinta on sileä, tammen huokoset täyttyvät ja edes kaatunut punaviini ei jättänyt jälkiä. Kerran vuodessa ole pyyhkinyt pinnat öljytyllä rätillä. Viisi vuotta on olleet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2936849Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2526380Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai445714Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1625078Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi493907Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2223828Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433529Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan183223HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok463187Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3752973