Joku pyöräilijä vaatii, että jalkakäytävät on merkittävä kattavammin!
https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/art-2000006139652.html
Laissa on, että jalkakäytävä on rakenteellisesti ajoradasta erotettu osa. Yleensä sitä ei merkitä jalkakäytävän liikennemerkillä, mutta voidaan merkitä.
Laissa on myös, että pyörätie on rakenteellisesti ajoradasta erotettu osa ja merkitään AINA pyörätien liikennemerkillä.
Mikä siinä on vaikeata mikä on pyörätie ja mikä jalkakäytävä?
Ei minulla ainakaan pyöräilijänä ole! Mikäli tulen pyörätieltä risteykseen niin katson onko risteyksen jälkeen pyörätien liikennemerkkiä. Ellei sitä ole niin siirryn ajamaan kadulla ellei ole kielletty ajosuunta liikennemerkkiä, ajoneuvoilla ajo kielletty liikennemerkkiä jne. Tarvittaessa etsin toisen reitin.
Samaten mikäli käännyn pyörätieltä oikealle tai vasemmalle katson onko pyörätien liikennemerkkiä.
Eu:n alueella on samalla lailla, että jalkakäytäviä ei pääsääntöisesti merkitä liikennemerkillä. Pyörätiet merkitään aina pyörätien liikennemerkillä. Eikä siellä ajeta jalkakäytävillä!
Siellä on myös valvontaa ja voi tulla jopa 100 euron sakko siitä, että ajaa jalkakäytävillä.
Eihän autoilijakaan voi ajaa kadulla/tiellä katsomatta saako jatkaa eteenpäin, saako siltä kaistalta mennä mihin, kääntyä oikealle tai vasemmalle tarkistamatta saako kääntyä jne.
Muistutettakoon, että polkupyörä on ajoneuvo ja sillä ajetaan joko pyörätiellä tai ajoradalla. Pyörää koskee pääasiassa samat liikennesäännöt kuin muita ajoneuvoja.
Ehkä kannattaisi harkita pyörän jättämistä kotiin tai siihen kaupunkipyörätelineeseen.
Jalkakäytävien merkitseminen
4
350
Vastaukset 4
- Anonyymi
Muistan joitain vuosia sitten lukeneeni keskustelun, jossa mainittiin että jonkin tahon ohjeistuksen (en enää muista tahoa) mukaan jokaisen risteyksen kohdalla ei tarvinnut laittaa pyörätien liikennemerkkiä. Oli kuulemma tällä tavalla määritelty, mikäli väylän luonne on sellainen että siitä saa käsityksen, että pyörätie jatkuu risteyksen jälkeen.
Keskustelussa oli mainittu että löytyy väyliä jossa vain joka toisen risteyksen kohdalla on pyörätien liikennemerkki. Tämä tarkoittaisi siis sitä että lain mukaan pitäisi joka toisen risteyksen kohdalla siirtyä ajoradalle pyöräilemään kun liikennemerkki puuttuu. Asiat eivät aina ole ihan itsestään selviä jos löytyy tuollaisia ohjeistuksia jotka tavallaan ovat lain vastaisia. En tiedä miten asiat ovat nykypäivänä mutta noin on ilmeisesti joskus jossain päin maata ollut.- Anonyymi
Ei tuollaista ohjeistusta voi olla. Itsekin totesit sen olevan lainvastainen.
Juuri tämän vuoksi pyörätien pakollisuudessa on lievennys. "Jos pyörätie on vain vasemmalla puolella... muun syyn vuoksi turvallisempaa... saa ajaa pientareella tai ajoradan oikeassa reunassa". Tieliikenneasetus liikennemerkki 422.
Polkupyörä on ajoneuvo. Silloin kun sille ei ole osoitettu omaa väylää, sillä ajetaan (kaupungissa) ajoradalla. Piste. - Anonyymi
Muistan myös noita keskusteluja. Kyseessä oli ilmeisesti tiehallinnon tulkintaa joka antaa ymmärtää että kevyenliikenteen väylä jatkuu risteyksen jälkeenkin, jos väylän luonne ei muutu, vaikka liikennemerkki puuttuisikin. Ehkä ovat sittemmin korjanneet ohjeistusta, tai sitten ei.
Samoissa keskusteluissa oli myös mielipiteitä siitä että kevyenliikenteen väylä on yksisuuntainen jos liikennemerkki puuttuu toisesta päästä.
- Anonyymi
Nykyisin on jokaisen risteyksen jälkeen pyörätien merkki, jos se sellaisena jatkuu. Jos ei ole, kyseessä on jalkakäytävä.
Toisaalta eihän sillä ainakaan Helsingissä mitään merkitystä ole, kun lähes kaikki jatkavat pyöräilyä, olo kyseessä jalkakäytävä tai pyörätie.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1401041Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1171007En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58765Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213748- 62688
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä25686- 135676
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57612- 38578
Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss58525