Joku pyöräilijä vaatii, että jalkakäytävät on merkittävä kattavammin!
https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/art-2000006139652.html
Laissa on, että jalkakäytävä on rakenteellisesti ajoradasta erotettu osa. Yleensä sitä ei merkitä jalkakäytävän liikennemerkillä, mutta voidaan merkitä.
Laissa on myös, että pyörätie on rakenteellisesti ajoradasta erotettu osa ja merkitään AINA pyörätien liikennemerkillä.
Mikä siinä on vaikeata mikä on pyörätie ja mikä jalkakäytävä?
Ei minulla ainakaan pyöräilijänä ole! Mikäli tulen pyörätieltä risteykseen niin katson onko risteyksen jälkeen pyörätien liikennemerkkiä. Ellei sitä ole niin siirryn ajamaan kadulla ellei ole kielletty ajosuunta liikennemerkkiä, ajoneuvoilla ajo kielletty liikennemerkkiä jne. Tarvittaessa etsin toisen reitin.
Samaten mikäli käännyn pyörätieltä oikealle tai vasemmalle katson onko pyörätien liikennemerkkiä.
Eu:n alueella on samalla lailla, että jalkakäytäviä ei pääsääntöisesti merkitä liikennemerkillä. Pyörätiet merkitään aina pyörätien liikennemerkillä. Eikä siellä ajeta jalkakäytävillä!
Siellä on myös valvontaa ja voi tulla jopa 100 euron sakko siitä, että ajaa jalkakäytävillä.
Eihän autoilijakaan voi ajaa kadulla/tiellä katsomatta saako jatkaa eteenpäin, saako siltä kaistalta mennä mihin, kääntyä oikealle tai vasemmalle tarkistamatta saako kääntyä jne.
Muistutettakoon, että polkupyörä on ajoneuvo ja sillä ajetaan joko pyörätiellä tai ajoradalla. Pyörää koskee pääasiassa samat liikennesäännöt kuin muita ajoneuvoja.
Ehkä kannattaisi harkita pyörän jättämistä kotiin tai siihen kaupunkipyörätelineeseen.
Jalkakäytävien merkitseminen
4
311
Vastaukset
- Anonyymi
Muistan joitain vuosia sitten lukeneeni keskustelun, jossa mainittiin että jonkin tahon ohjeistuksen (en enää muista tahoa) mukaan jokaisen risteyksen kohdalla ei tarvinnut laittaa pyörätien liikennemerkkiä. Oli kuulemma tällä tavalla määritelty, mikäli väylän luonne on sellainen että siitä saa käsityksen, että pyörätie jatkuu risteyksen jälkeen.
Keskustelussa oli mainittu että löytyy väyliä jossa vain joka toisen risteyksen kohdalla on pyörätien liikennemerkki. Tämä tarkoittaisi siis sitä että lain mukaan pitäisi joka toisen risteyksen kohdalla siirtyä ajoradalle pyöräilemään kun liikennemerkki puuttuu. Asiat eivät aina ole ihan itsestään selviä jos löytyy tuollaisia ohjeistuksia jotka tavallaan ovat lain vastaisia. En tiedä miten asiat ovat nykypäivänä mutta noin on ilmeisesti joskus jossain päin maata ollut.- Anonyymi
Ei tuollaista ohjeistusta voi olla. Itsekin totesit sen olevan lainvastainen.
Juuri tämän vuoksi pyörätien pakollisuudessa on lievennys. "Jos pyörätie on vain vasemmalla puolella... muun syyn vuoksi turvallisempaa... saa ajaa pientareella tai ajoradan oikeassa reunassa". Tieliikenneasetus liikennemerkki 422.
Polkupyörä on ajoneuvo. Silloin kun sille ei ole osoitettu omaa väylää, sillä ajetaan (kaupungissa) ajoradalla. Piste. - Anonyymi
Muistan myös noita keskusteluja. Kyseessä oli ilmeisesti tiehallinnon tulkintaa joka antaa ymmärtää että kevyenliikenteen väylä jatkuu risteyksen jälkeenkin, jos väylän luonne ei muutu, vaikka liikennemerkki puuttuisikin. Ehkä ovat sittemmin korjanneet ohjeistusta, tai sitten ei.
Samoissa keskusteluissa oli myös mielipiteitä siitä että kevyenliikenteen väylä on yksisuuntainen jos liikennemerkki puuttuu toisesta päästä.
- Anonyymi
Nykyisin on jokaisen risteyksen jälkeen pyörätien merkki, jos se sellaisena jatkuu. Jos ei ole, kyseessä on jalkakäytävä.
Toisaalta eihän sillä ainakaan Helsingissä mitään merkitystä ole, kun lähes kaikki jatkavat pyöräilyä, olo kyseessä jalkakäytävä tai pyörätie.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386305Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1142431Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811188