Eli näen joskus unia sairaalasta, joka on päällisin puolin normaali mutta unissani tapahtuu siellä aina jotain pelottavaa. Luettelen tähän muutamia jotka muistan.
- Esim näin kerran unta, jossa jouduin kyseiseen sairaalaan (syytä en muista) osastolle hoitoon. Muut potilaat ja hoitohenkilökunta kuitenkin sekosivat/muuttuivat siellä jotenkin yllättäen.
Ja tappoivat minut repimällä juuri kun koitin juosta osastolta pois, aivan uloskäynnin edessä.
- Toisen kerran näin unta, että olin taas jostain syystä(?) kyseisessä sairaalassa ja lähdin harhailemaan yksikseni. Pääsin jostain syystä liikkumaan vapaasti ja lähdin alaspäin rakennusta. Päädyin jonkinlaiseen omituiseen ikään kuin kellari(?!) tilaan.
Näihin tiloihin mentiin rappusia alas. Rappuset olivat aivan pölyiset ja kun pääsin alas, niin oli kaksi paikkaa mihin pääsi menemään. Oikealla puolella oli ihana ja valoisa pienehkö uima-allas.
Vasemmalla suunnalla jatkui pöly ja käytävä johti valtavalla avoimelle ovelle, sellaiselle puolikaaren muotoiselle ja paikka oli niin pimeä ettei näistä tiloista nähnyt mitä siellä on. Vanha, pölyinen ja rapistuva tila.
Menin sitten oikealle, sinne ihanan uima-altaan luo ja uin siellä täysin yksikseni.
- kolmannessa unessa olin taas samassa sairaalassa, nyt istumassa kahvilla kanttiinissa joka oli siisti ja iso. Ympärillä paljon iloisia ja jutustelevia ihmisiä.
Yhtäkkiä paikalle tuli joku ambulanssi kuski, joka sanoi etsineensä minua joka puolelta ja että kyytini on valmis ja pitäisi lähteä.
Jostain syystä en kuitenkaan halunnut lähteä(?) vaan livahdin paikalta pois harhaillen taas yksikseni "kellariin". Samat pölyiset raput alas ja tällä kertaa en mennytkään uima-altaalle vaan jatkoin pölyistä käytävää sinne avoimelle holvikaarelle.
Jonkin matkaa sen edessä (sen avoimesta ovesta ei nähnyt sisään koska siellä oli niin pimeää) pysähdyin. Minut valtasi hyvin voimakas ja uskomaton pelko. Muistan unessa ajatelleeni vain yhtä asiaa: " Ei helvetti, tuonne en mene".
Uni päättyi siihen, kun lähdin juoksemaan "kellarin" rappuja ylös pakoon tuota pelottavaa tilaa.
Nämä unet ja niiden sama tapahtumapaikka (miksi?) ovat outoja joten kiitos jo etukäteen jos joku osaa tulkita näitä:)
Osaisiko joku auttaa tulkitsemaan, toistuvia unia pelottavasta sairaalasta?
Anonyymi
1
193
Vastaukset
- Anonyymi
Uninen näkijä on työn rasittama ja hän huolehtii liikaa asioista, jolle ei voi mitään. Unennäkijää kehoitetaan etsimään välittömästi apua, taas uni mielisairaalassa olosta kehottaa kehottaa unennäkijää maltillisuuteen seksuaalisissa himoissaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911166- 1491055
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59797Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46759