MM - kisat

Mitä mieltä olette MM- kisa valinnoista 🤔. Puolet joukkueesta kisoihin millä näytöillä ? Jopa junnuissa ja cadeteissa ollaan tarkempia näyttökisoista joiden perusteella tehdään valinnat !
2781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat
  • Vanhan uutisen linkkasit. Osku ei ole OK:n tuilla tänä vuonna.

    Äänestä

  • Kappas! Piti oikein käydä tarkistamassa OK sivuilta.
    Tehostamistuen kokonaissumma: 70 000 e
    Tuen kohdentuminen: - Tukiurheilijoiden valmennuksen tehostamistuki (maajoukkueohjelman kautta): Emilia Kanerva, Oskari Mäkinen ja Samuli Viitanen
    2018 oli siis vielä mukana, mutta uusimman päätöksen mukaan tosiaan tippunut pois:
    Tukiohjelma: Investointilaji Tehostamistuen kokonaissumma: 55 000 e Tuen kohdentuminen:
    - Lajin huippuvalmentautumisen tehostamistuki (tuki kohdistuu seuraaviin urheilijoihin: Emilia Kanerva, Samuli Viitanen)

    Lasku johteinen tuen määräkin tällä olympiadilla 85t->70t->55t€. ja jos vertaa viime olympiadiin 105t (2015)--> 80t € (2016) . Ihmetyttää miksei Aatua saada yleisen tuen piiriin vaikka hällä ollut viimeaikoina suomalaisista parhaat näytöt ja taitaa olla korkeimmalla rankingissakin. Meneekö nämä päätökset judoliiton ehdotusten mukaan, siis urheilijoiden osalta?

    Äänestä

  • Mitä väliä jos on tuilla yrittäis nyt jengi pärjätä edes eurooppa cupeis ja openeissa

    Äänestä

  • Ajattelisi, että nämä ketkä valittu tuille ovat niitä potenttiaalisia Olympialaisiin menijöitä.Heitä tuetaan tässä matkalla ja suunnitelmat pitää tehdä Tokiota silmällä pitäen. Heidän ei tässä vaiheessa kannata kauheasti ECuppeja kiertää. Ensimmäisenä karsinta vuonna tästä olisi varmasti ollut hyötyä. Olisi saatu henkilöille enemmän matseja ja nyt 2. vuonna olisi ollut sitten hyvä keskittyä isoihin kisoihin. Ecupeista ei saa OR pisteitä ja vievät sen 500-1000€/kisa. Luultavasti heillä ei oikein ole enää muuta mahdollisuutta kun pelata upporikastajarutiköyhää näiden isompien kisojen avulla ja jahdata sitä paikkaa olympialaisissa. Kanervan kohdalla ehkä voisi vielä peruutella ja siirtää painotusta ECuppeihin ja sitä kautta saisi emmän matseja ja olisi sitten valmiimpi Pariiisin karsintoihin.

    Äänestä

Liiton epäloogisuudella on jo niiin pitkät perinteet, että se alkaa vaikuttaa loogiselta, tosin ilman sitä logiikkaa johdonmukaisuutta. Oli miten oli, näin on: tytöt on muita parempia, kuitenkin. Näin tasa-arvon aikana.


Judobase on aika lohdutonta luettavaa, koko joukkueelta. Tytöillä ei yhtään otteluvoittoa vuoden 2019 aikana. Ei ku tuplapisteitä keräämään - niitä tarvitaan.

Äänestä

Aku olisi ollut hyvä kisaaja näihin kisoihin.

Äänestä

Olisi pitänyt ottaa täysi joukkue.

Äänestä

Ei ketään MM-kisoihin. Näytöt ei riitä. Turpiin tulee.

Äänestä

Onko palstalla työoikeuteen perehtyneitä juristeja? Millä perusteella Suomen judoliitto voi päättää, kuka saa ja kuka ei saa mennä MM-kilpailuihin harjoittamaan urheilijan ammattiaan? Kestääkö tarkastelun oikeudessa?

Äänestä
  • Ei täällä Suomessa ammattilaisia ole melkein kaikki käy jossain töissä ellei sit oo judoliiton lempilikka.

    Äänestä

  • Nyt mielikuvitusjuttuja taas levitellään. Kaikki käy töissä tai opiskelee.

    Äänestä

  • kukaan ei ole liitossa töissä eli työoikeuden osaamista tässä ei tarvita. Ja liitolla on oikeus päättää kuka sitä edustaa . Tossa EU vapaa liikkuvuus urheilussa kanta
    In practice, the free movement of sportspeople can be subject to limited and proportionate restrictions, including:

    the right to select national athletes or players for national team competitions,

    EIköhän tuo kata arvokisojen edustukset.

    Äänestä

Miksi nää kaks naista on menossa kisoihin??? Näytöt ei riitä mihinkään.. olis aika palata maanpinnalle ja kiertää edes eurooppa cuppeja ja yrittää edes pärjätä niissä.

Äänestä
  • Menossa European Gameseihin, joten voisko olla jatkumoa?

    Äänestä

Valinnat on tietysti aivan vääriä. Olen aivan äimänkäkenä että tälläkään kertaa ei minulta kysytty ketkä sinne pitäisi valita vaikka asia on aivan yksinkertainen.

Olen sentään kolme peruskurssia vetäny, niin jotain osaamista on hihaan tarttunut. Siinä on kokemusta kertynyt valmennuksesta roppakaupalla. Ja sitten tätä osaamista ei haluta käyttää?

Kun en saanut valita, niin mitaleja ei tietenkään tule ja pääsen taas toteamaan että minähän sanoin!

Äänestä

Judokoilla taitaa olla ihan realiteetit hukassa,
Täällä on ihan sairasta paskan jauhantaa ja judosalit ammottaa tyhjyyttä koko kesän...

Äänestä

Huikeeta musaa tähän yhteyteen:

https://youtu.be/r9y5yNHyMto

Tsemppiä, menestystä ja hyvää henkee kaikille oikeille judourheilijoille. Arvostan!

Äänestä

Valmennusvaliokunta luottaa, että näyttöjä tulee! Aikaa on!

Vuoden 2019 MM - kisoihin riittäväksi näytöksi katsotaan maajoukkue valmennuksessa olevalta urheilijalta kilpailutapahtumaa edeltävältä 8 kuukaudelta: Aikuisten Euroopan Cupin voitto TAI Continental Open - mitali tai vähintään kolme otteluvoittoa yhdessä tämän tason kisassa TAI vähintään kaksi ottelu voittoa yhdessä Grand Prix - tai Grand Slam - turnauksessa.
MM - kilpailujen näytöt on annettava 14.7.2019 mennessä.

Äänestä

On tämä mielenkiintoista !

Joka toinen postaus on että kaikkien pitäisi päästä ilman karsintaa ja ilman näyttöjä MM-kisoihin.

ja joka toinen postaus on että urheilijoiden näytöt ei riitä ei olisi pitänyt valita.

Toki molemmat on yhtä mieltä että liitto on joka tapauksessa väärässä.

Äänestä
  • Hyvin kiteytetty. Pääasiahan on että saa valittaa!

    Äänestä

  • Jos et ole huomannut, tämä on asia josta ollaan vahvasti eri mieltä.

    Kannatan isojen joukkueiden lähettämistä mutta joku toinen kohta kuittaa että ei missään tapauksessa.

    Joku valittaa aina mutta ei se sama henkilö.

    Äänestä

  • Jos olisit lukenut muiden mielipiteitä... Kukaan ei kannata sitä että ei ole karsintaa. Karsintahan on välttämätöntä jos lähtijöitä on enemmän kuin maapaikkoja.

    Jos maapaikkoja on niin tarpeettomat "näytöt" joilla valta siirretään urheilijoilta liitolle ovat holhousta ja käsittämätöntä vallankäyttöä vallankäytön vuoksi.

    Urheilijat maksavat käytännössä kaiken itse eivätkä saa liitolta palkkaa joten voivat myös tehdä päätökset itse ilman liittoa.

    Äänestä

Kysymys ei ole siitä onko jollakin urheilijoista realistisia mahdollisuuksia juuri näissä kisoissa. Sen miettimisen pitäisi olla urheilijan oma asia eikä liiton tai suomi24:n.

Kysymys on siitä että minä en lähtisi harjiittelemaan suunnitelmallisesti ja panostamaan parhaita vuosiani lajiin jossa urani saattaa ratkaisevalla hetkellä riippua jonkin urheilupoliittisen valiokunnan linjauksista ja suosiosta. Esimerkkejä on jo nähty.

Äänestä
  • Jos sinne joku haluaa omakustanteisesti lähteä niin mitä järkeä on kieltää niinkö? Eli kuka tahansa saa mennä kun massia löytyy?

    Tottakai liitto tekee valinnat ketä sinne kannattaa lähettää, mutta jos joku kieltäytyy niin sitten seuraava jonosta matkaan. Ei sinne ihan ketä tahansa kannatta lähettää joka omasta mielestään on kova luu. Siitä ei ole hyötyä kenellekkään, vähiten itse urheilijalle.

    Siinä olen sammaa mieltä että maapaikat kannattaa täyttää. Se on sitten ihan eri asia kenet liitto maksaa. Mutta jos sinne joukkue lähtee niin sinne l'htee sitten muutakin porukkaa aika lailla ja sekin maksaa.

    Äänestä

Valinnoista voi todeta että tähänastisten tulosten ja tekemisen perusteella, valinnat olisi pitänyt jättää tekemättä. Surkeaa on tuo tekeminen.

Äänestä

Ksusi vasta alussa, kisoihin on vielä aikaa.
Ei hätäillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä mieltä olette MM- kisa valinnoista 🤔. Puolet joukkueesta kisoihin millä näytöillä ? Jopa junnuissa ja cadeteissa ollaan tarkempia näyttökisoista joiden perusteella tehdään valinnat !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu