Helsingin maalariammattikoulun sisustaja linja

Anonyymi

Haluaisin vaihtaa alaa näin 40 vuotiaana sisustusalalle, ja tämä koulu on miltei ainoa pk -seudulla joka ei maksa omaisuuksia ja tarjoaa käytännönläheistä opetusta. Haluaisin kokemuksia paikasta. Ovatko kaikki opiskelijat teinejä, vai sopisinko joukkoon? Minkälainen on ilmapiiri? Onko opinnoissa ollenkaaan sisustussuunnittelua ja stailausta , vai keskittyvätkö opinnot vain tapetointiin, remontointiin ja muihin "raksahommiin"? Onko joku tuolta valmistunut saanut töitä tai perustanut oman yrityksen? Tuntuu että sisustusalalla on vieläkin ylitarjontaa... kaikki kommentit kelpaavat, jos siis olet opiskelllut tuolla :)

1

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaan tähän nyt vaikka kysymyksestä on jo aikaa. Jos vaikka joku muu etsii tietoa. Koulussa opiskelleena voin sanoa että mukava paikka on. Opetuksen taso riippuu vähän opettajasta ja kurssista. Osa opettajista vanhoja mestareita joilla todella paljon kokemusta mutta en sitten tiiä osaavatko ihan sitä opettaa..välillä saa tietoa nyhtää. Valinnaista ei käytännössä saanut tietoa ellei sattunut ohi kuulemaan että jokin tietty kurssi on tulossa/käynnissä. Nykyisin tuntuu että mahdollisimman nopeasti vain yritetään saada opiskelijat ulos ja keksitään vaikka mitä kikkoja miten saataisiin hyväksiluettua mahdollisimman paljon vaikket alaa ihan osaisikaan. Erikoistarpeet huomioidaan hyvin jos sellaisia on. Paljon alanvaihtajia, on enempi ehkä aikuisia kuin nuoria. Puolet ulkomaalaisia opiskelijoita, iso osa ei puhu kunnolla suomea. Ruokailu aivan luokattoman huonoa. Opiskelijat eivät saa enää pitää omia veden- ja kahvinkeittimiä paloturvallisuus(!?) syistä. Tilat voisivat olla paremmatkin, paljon portaita ja sokkeloita mutta ainakin saa sotkea menemään, rakennus tosi kuuma kesällä. Saa tehdä omia tai koulun projekteja. Sisustussuunnittelua ei ole nimeksikään, painottuu seinän värin valintaan mutta muutoin nimenomaan raksahommaa eli seinän maalaamista, tapetointia yms ja huonekalujen käsittelyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3507
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3100
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2489
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2125
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1910
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1858
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1123
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1110
    Aihe