Mikä olisi paras tapa tehdä weppisivu kännykkäkäyttöön? Sitähän ei voi oikein testata "lennossa" ainakaan ilman omaa palvelinta. Tavalliset sivuthan voi kehittää helposti omalla koneella vaikka Xamppia käyttäen.
Sivun tekeminen kännykälle, kuinka testaus?
5
128
Vastaukset
- Anonyymi
Sivua voi testata omalla koneella chrome-selaimella. Kun kaventaa selainikkunan niin kapeaksi kuin mahdollista, se näkyy samanlaisena kuin android-puhelimissa.
Safari-selaimella ja iPhonella toimivuutta ei pysty testaamaan ollenkaan, koska käyttöehdot estävät safarin ajamisen virtuaalikoneessa, eikä siitä ole windows-versiota. Sivujen ei tarvitse toimia iPhonella. Onhan selaimissa kehitystyökalut, että voi tarkastella mobiilina.
Kyllä voit. Moderneissa selaimissa on kehittäjän työkalut sisäänrakennettuna. Pari esimerkkiä:
* Avaa luomasi sivu Chromeen
* paina F12
(kehittäjän työkalut avautuu sivun alaosaan)
* klikkaa Toggle Device Toolbar (työkalupalkissa toinen kuvake vasemmalta)
* voit simuloida sivusi käyttäytymistä eri laitteilla
* Avaa luomasi sivu Firefoxiin
* klikkaa sivulla hiiren kakkospainiketta ja valitse 'Inspect Element'
(kehittäjän työkalut avautuu sivun alaosaan)
* klikkaa Responsive Design Mode (työkalupalkissa kuvake oikealta)
* voit simuloida sivusi käyttäytymistä eri laitteilla
Happy responsive testing!- Anonyymi
Firefoxissa pääsee samaan Ctrl Shift M näppäinyhdistelmällä. Sieltä voi sitten valita haluamansa laitteen tai naputtaa kustomin resoluution.
Joo, perehdy responsiiviseen verkkosuunnitteluun, niin saat mobiili-ystävälliset sivut tehdyksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3593865Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun252537Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos152040Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5011706Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141685Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t491621Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist3011566- 171354
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631156- 211134