Eristyslasien käyttö ilman karmeja?

Voisiko kiinteän ikkunan tehdä siten, että tehdään XPS-eristeen reunoihin keskelle eristyslasielementin mentävät naftit urat ympäriinsä, asennettaisiin seinään alapuolinen ja toisen sivun XPS-eriste, sujautettaisiin elementti paikoilleen ja tämän jälkeen toisen sivun eriste ja lopuksi yläpuolinen eriste. Uran syvyys voisi olla sellainen että lasien välinen lista tulisi eristeen päälle tulevan peltilistan tasoon. Tässä ei varmaankaan EPDM-nauhaa ja mitään kittejäkään, kunhan ura on riittävän nafti. XPS-levyn pitäisi toki olla sen verran paksua että kantaa mukisematta eristyslasielementin kuorman. Kysytäänpä vaihteeksi näin päin: miksi ei toimisi?

3

725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun se jälkikasvu Jere 5v. potkaisee näyttävän kärkkärin potkupallolla ja kuuluu riksahdus ja helinää, niin kuinka ajattelit sen klasin vaihtaa?

      Niin. Ei se lämpölasi mitään karmeja välttämättä tarvitse. Itse esim. asensin mökille yhteen oveen lämpölasin aukon lautojen tilalle. Pysyy hyvin paikoillaan pelkkien listojen avulla. Lasissa ei siis karmeja.


      OnnellinenSipokki

      • Ihan hyvä pointti. Kylmäsiltojen katkaisua ja halpaa rakennetta lähinnä ajattelin enkä rikkoontuneen lasin vaihtoa pohtinut, mutta tuossa valossa helppo nyt ymmärtää miksei moista rakennetta tietääkseni käytetä.

        Vaan jos idea sinällään on toimiva, niin kehitelläänpä sitä eteenpäin: levitetään "asennusuraa" aina eristeen sisäreunaan saakka ja rakennetaan lämpimälle puolelle tukikarmi puusta. Kun eristyslasielementti halutaan joskus vaihtaa, niin ruuvataan tukikarmi osiinsa ja irti ja vaihdetaan elementti sekä kootaan karmi lopuksi takaisin paikoilleen.


      • Anonyymi
        Tknk kirjoitti:

        Ihan hyvä pointti. Kylmäsiltojen katkaisua ja halpaa rakennetta lähinnä ajattelin enkä rikkoontuneen lasin vaihtoa pohtinut, mutta tuossa valossa helppo nyt ymmärtää miksei moista rakennetta tietääkseni käytetä.

        Vaan jos idea sinällään on toimiva, niin kehitelläänpä sitä eteenpäin: levitetään "asennusuraa" aina eristeen sisäreunaan saakka ja rakennetaan lämpimälle puolelle tukikarmi puusta. Kun eristyslasielementti halutaan joskus vaihtaa, niin ruuvataan tukikarmi osiinsa ja irti ja vaihdetaan elementti sekä kootaan karmi lopuksi takaisin paikoilleen.

        Eihän kiinteiden ikkunoiden karmien tehtävä ole kuin toimia kehikkona. Sinänsä jos tuon kehikon jättää pois, niin eipä sillä ole oikein merkitystä.

        Lämpölasithan painavat paljon. Ison lasin paino heilahtaa helposti yli sadan kilon.

        Karmin tulee kestää lasin paino, olla tiivis, kestää ulkoilman rasitus, eristää, suojella lämpölasin reunalistaa jne.

        Itse värkkäilylle jos ei laske hintaa, niin asia on eri, mutta ikkunasmyygien teko on aika näpertelyä muutenkin. Valmiin karmin nosto paikoilleen helpottaa hommaa oleellisesti. Ja rakenteesta saa myös helposti tiiviin.

        OnnellinenSipokki


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      65
      5885
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      344
      5707
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2038
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      1202
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe