Tervehdys.
Ajattelin täältä kysyä, kun tieto tuntuu googlessa olevan tiukassa. Onko kellään tietoa miten tässä pitäisi kärjet säätää?
Magnetossa on kaksi viivaa, joista toinen on merkitty numerolla 1.
Toisen käämin ruuviin on kiinnitetty kohdistinmerkki, johon nämä viivat kai pitäisi kohdistaa.
Onko kohdistusmerkki kärkien aukeamiskohta vai mikä?
Jos yhtään tiedät mistä täsä selitän, ja tiedät asiasta enemmän, niin aukaise asiaa minullekkin.
1978 (Yamaha) Mariner kärkien väli tahi säätö (2-tahti 20hp kilpikoodi 653s)
3
332
Vastaukset
- Anonyymi
Yleensä vauhtipyörässä on aukot, joista näkyy kärjet. Käännä vp. siten, että kärjet on eniten auki ja säädä meisseliiä koloa hyväksi käyttäen kärkiin 0,4 mm auki, sama toiseen. Tarkista ekana, että ei ole palanut piikkiä kärkiväliin ja jos on, niin vaihda uudet kärjet ja kondensaattorit. vp pitää tietenkin ottaa pois ensin. Varo rikkomasta kampiakselin pään kierrettä, eli ei saa hakata akselin päähän. Pitäs olla ulosvetäjä, mutta ite olen irrottanut esim. kahdella vippakangella varoen rikkomasta paikkoja.
Kiitos vastauksesta.
Tästä on jo aikaa, mutta hain kai sitä ajoitus-kohtaa, missä kärjet alkaa avautumaan.
Kas kun ne kärjet on kiinni siinä levyssä, jonka asentoa voi säätää suhteessa "nokkaan".
No sain sen koneen käyntiin ja lähdin koeajolle Flipper-veneellä, sellainen pieni tasapohjainen vene. Heti lähdössä koura hirtti kaasun täysille. Vene kallisti välittömästi toiselle kyljelleen ja sen sijaan, että olisin paniikissani päästänyt kahvasta irti, sain riuhtaistua veneen toiselle kyljelleen. Tästä seurasi sellainen äkkimomentti, että koko vaivalla huollettu moottori sinkoutui irti komeasti ulvahtaen ja hukkui Saimaan aaltoihin.
Piru kun harmittaa, olis se ollu vielä soiva peli.
- Anonyymi
Jos vauhtipyörän kiila on kunnossa, luulisi kärkien ajoituskin olevan. Vauhtipyörän alla kampiakselin ympärillä on jonkunlainen nokka-akselia muistuttava epäkesko joka aukoo kärkiväliä, eikä mitään muuta tartte säätää, kuin se kärkiväli, kun laitat uudet kärjet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172453
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää137872- 45851
- 59817
- 42796
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44765Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130704