1978 (Yamaha) Mariner kärkien väli tahi säätö (2-tahti 20hp kilpikoodi 653s)

Tervehdys.
Ajattelin täältä kysyä, kun tieto tuntuu googlessa olevan tiukassa. Onko kellään tietoa miten tässä pitäisi kärjet säätää?
Magnetossa on kaksi viivaa, joista toinen on merkitty numerolla 1.
Toisen käämin ruuviin on kiinnitetty kohdistinmerkki, johon nämä viivat kai pitäisi kohdistaa.
Onko kohdistusmerkki kärkien aukeamiskohta vai mikä?
Jos yhtään tiedät mistä täsä selitän, ja tiedät asiasta enemmän, niin aukaise asiaa minullekkin.

3

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä vauhtipyörässä on aukot, joista näkyy kärjet. Käännä vp. siten, että kärjet on eniten auki ja säädä meisseliiä koloa hyväksi käyttäen kärkiin 0,4 mm auki, sama toiseen. Tarkista ekana, että ei ole palanut piikkiä kärkiväliin ja jos on, niin vaihda uudet kärjet ja kondensaattorit. vp pitää tietenkin ottaa pois ensin. Varo rikkomasta kampiakselin pään kierrettä, eli ei saa hakata akselin päähän. Pitäs olla ulosvetäjä, mutta ite olen irrottanut esim. kahdella vippakangella varoen rikkomasta paikkoja.

      • Kiitos vastauksesta.
        Tästä on jo aikaa, mutta hain kai sitä ajoitus-kohtaa, missä kärjet alkaa avautumaan.
        Kas kun ne kärjet on kiinni siinä levyssä, jonka asentoa voi säätää suhteessa "nokkaan".
        No sain sen koneen käyntiin ja lähdin koeajolle Flipper-veneellä, sellainen pieni tasapohjainen vene. Heti lähdössä koura hirtti kaasun täysille. Vene kallisti välittömästi toiselle kyljelleen ja sen sijaan, että olisin paniikissani päästänyt kahvasta irti, sain riuhtaistua veneen toiselle kyljelleen. Tästä seurasi sellainen äkkimomentti, että koko vaivalla huollettu moottori sinkoutui irti komeasti ulvahtaen ja hukkui Saimaan aaltoihin.
        Piru kun harmittaa, olis se ollu vielä soiva peli.


    • Anonyymi

      Jos vauhtipyörän kiila on kunnossa, luulisi kärkien ajoituskin olevan. Vauhtipyörän alla kampiakselin ympärillä on jonkunlainen nokka-akselia muistuttava epäkesko joka aukoo kärkiväliä, eikä mitään muuta tartte säätää, kuin se kärkiväli, kun laitat uudet kärjet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe