voiko tyroksiini väsyttää?

Anonyymi

Nostettiin tyroksiini 50:stä 75:een pari viikkoa sitten ja nyt nukun yöllä pitkään ja päivälläkin nukuttaisi. Nukuin huonommin ennen.
Onkohan ohimenevää vai mitä tämä on?

10

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyroksiini ei väsytä. Oireesi sensijaan viittaavat diabetekseen.

      • Anonyymi

        Nettilääkäri vauhdissa... Parissa viikossa diabetes?


    • Anonyymi

      Muutaman viikon kuluttua pitää tutkia lab.kokeet t4v,TSH; jos mennyt ylitoiminnan puolelle, voi aih väsymystä. Jos ok, jokin muu syy. Terv. sis .lääk.

    • Anonyymi

      Menehän verikokeeseen ja tärkeää nyt on seurata verensokerin. Olen varma väsymyksesi johtuvan diabeteksestä.

    • Anonyymi

      Ed kommentoija ei tiedä juuri mitään kysyjästä, ei BMI etc ja silti tietää mistä vaivat johtuu :) T. sis.el. P.s. nettipalstaa kannattaa lukea kriittisesti

      • Anonyymi

        Älähän nyt, tiedän aloittajasta enemmän kuin osaat kuvitellakaan. Kriittisyys sikseen, diabetes ei ole leikin asia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älähän nyt, tiedän aloittajasta enemmän kuin osaat kuvitellakaan. Kriittisyys sikseen, diabetes ei ole leikin asia.

        Nettihäiriköinti on kiva hobby...


      • Anonyymi

        Hobbyhäiriköinti on kiva netti.


    • Anonyymi

      Olisikohan sitten ylitoiminnasta johtuvaa, en ymmärrä. Viime kerralla, kun nostettiin vasta 50:een, tuli heti sydämentykytystä ja valvomista. Nyt ei ole mitään, nukuttaa vain.
      Kaikki sokeri- yms. kokeet otettiin jo ennen kuin mitään tyroksiinia määrättiin.
      - Aloittaja

      • Anonyymi

        Joskus voi paradoksaalisesti oireet tilapäisesti pahentua lääkityksen alussa, mutta siis korjaantuvat ajallaan. Tietyissä aika harvinaisissa tapauksissa joku muu (usein autoimmuunitauti) kuten hypokortisolismi, , jää kilpirauhasen vajaatoiminnan varjoon ja ilmaantuu vasta, kun tyroksiinilääkitys on aloitettu. Tämä lienee kohdallasi vähän kaukaa haettua, etenkin jos lisääntynyt nukkuminen on ainut uusi oire.

        Terveisin Hashimoto


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8505
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4608
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4168
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3692
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3166
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2930
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2636
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2103
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2076
    Aihe