Hain yhteishaussa vaasan ammattikorkeelle liiketaloutta opiskelemaan ja olen näköjään todistuksen perusteella tullut valituksi, mutta nyt kun olen vähän tosta koulusta lueskellut niin netissä ei ainakaan mitään hyvää sanota ko. koulusta. Eli kyselenkin kokemuksia, mielipiteitä yms. vamkista. Onko oikeasti niin huono koulu? Onko sen arvoista, että muuttaisin pk seudulta Vaasaan tämän koulun vuoksi?
Vaasan ammattikorkeakoulu (VAMK)
Anonyymi
84081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Riippuu vähän mistä olet kiinnostunut. Vaasassa on paljon vientiteollisuutta ja kv-yritysten työpaikkoja, joten VAMKissa on paljon vientiteollisuuden osaamista.
Eihän se Suomen ykkönen ole, muttei huonoinkaan, keskitasoa. Mutta yhteishenkeä on kehuttu paljon, helppo päästä mukaan porukkaan ja saada kavereita.
Oli paska. Kävin loppuun, mutta kadun että menin. Nyt oon yliopistossa, tasoeron kyllä huomaa.
Tasoero on ammattikorkean ja yliopiston välillä valtava kaikkialla, joka alalla ja joka asiassa. Tämä siis koskee kaikkia ammattikorkeakouluja ja yliopistoja. Niin kuuluu ollakin. Sitä varten on erikseen ammattikorkeakoulut ja yliopistot. Vaikka joku tradenomi ei sitä hevin usko.
Tampereella on nyt yhdistetty ammattikorkea ja yliopisto ja tuhottu ainakin yliopisto.
Olen ollut bba-tradenomilinjalla 2000-luvulla vaasan ammattikorkeakoulussa. Minua kiusattiin ja koin homokammoa. Tuntien ja esitelmien aikana solvattiin hinttariksi.
Sellaista opiskelijakulttuuria siis silloin Vaasassa. Miten ammattikorkeakoulun olisi mielestäsi pitänyt toimia? Vai kuuluuko asia ammattikorkeakoululle lainkaan, jos sen opiskelijat ovat idiootteja? Pitäisikö ammattikorkeakoulun ottaa tehtäväkseen aikuisten täysikäisten kasvatus, joka olisi kuulunut jo lapsuuden kodeille, päiväkodeille ja viimeistään peruskoululle?
Onko amk kiusaamisvapaa paikka? Miksi vaikka yläasteella kiusaamiseen vielä puututaan mutta ei joissakin lukioissa ja amk:ssa. Tietenkin siihen tulisi puuttua. Se on homokammoa ja syrjivää käyttäytymistä. Ei ole minun tehtävä miettiä mitä sille voisi tehdä. Jos vaikka siitä voisi kertoa jollekin koulun toimijalle ja he vaikka ottaisivat tosissaan ja antaisi jonkinlaisen huomautuksen tälle kiusaajalle. Tässä vain yksi esimerkki.
Ylläoleva vastaus on vastaus tähän "Sellaista opiskelijakulttuuria siis silloin Vaasassa..."