Kirouskivi - taikauskoa massoille

mrkala

Briteissä kerrotaan Carlislen kaupungin museon lähettyville hankitusta taideteoksesta, suuresta kivestä, johon on kaivettu 1500-luvulta peräisin oleva kirous/loitsu. Asiassa ei ole muuten ihmeellistä, mutta nyt kaupunginhallitusta on vaadittu poistamaan kivi.

Perusteluna tälle on se, että "Kirouskivi" on ihmisten mielestä tuonut kaupungille runsaasti epäonnea, suorastaan raamatullisia vitsauksia, kuten "tulvia, ruttoa ja tulipaloja" eli tulvia, suu- ja sorkkatautia, työttömyyttä ja huonoa pelionnea jalkapallossa.

Kiveä on ilmeisesti yritetty siunata uskovaisten taholta, mutta nyt kivestä halutaan päästä kokonaan eroon. On mielenkiintoista, että vielä tänä päivänä kokonainen kaupunki joutuu tanssimaan taikauskon mukaan. Milloinkahan meillä tapahtuu tälläistä?

BBC News: "City is 'cursed' by ancient stone"
http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/cumbria/4311611.stm

4

764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kollektiivinenalitajunta

      Minusta murkula on todella lapsellinen ja typerä. Mikseivät ne saman tien juhlistaneet kaupunkiaan rikkomalla torilla 666 peiliä. Ilman mitään yliluonnollisuuksiakin kökkäreen taustalla oleva asenne on huono. Siis kuka oikeasti laittaisi vaikka oman olohuoneensa pöydälle parikiloisen graniittimöhkäleen, johon on veistetty kirous???

      Jos olisin asukas tässä kaupungissa veisin kiven alle joku yö pari kiloa TNT:tä.

      • squirrel

        Ystäväni toi minulle englannista rutohautausmaan haudoilta kiviä.
        Olohuoneessa ovat.

        Kiviin on kuulemma vielä manattu joku juttu.
        Ajattelevaista ystävältäni,sillä hän uskoo haamuihin ja pyysin tuliaisiksi paria.
        Ei kyllä ole näkynyt mutta yritys oli hyvä...


      • Kirouskivi näyttää pelastuvan, mutta tarinalla ei taida ollakaan vielä loppua.

        Nyt Uri Geller on ilmoittanut ottavansa kiven mieluusti lahjoituksena vastaan. Kuulemma hän poistaisi "pahat voimat" kivestä heilurin avulla ja pystyttäisi sitten 14 tonnia painavan murikan puutarhaansa.

        Ei yhtä ilman toista. Haaskalle on ilmaantunut myös kilpailija. Tämä itseoppinut shamaani, nimeltään Simon Ralli Robinson, polttaisi Perusta tuotua pyhää puuta ja puhdistaisi "energian" kivestä polttamisesta syntyvän savun avulla.

        Toistaiseksi arvon "puhdistajat" saavat jäädä kuitenkin odottelemaan. Kivi nimittäin taitaa pysyä siinä missä se nyt köllöttää. Kiven poistaminen maksaisi kuulemma 7500 puntaa, mikä ei ole ihan pikkuraha sekään. Kuka tietää, ehkä "kirouskivestä" onkin vielä hyötyä kaupungille; ainakin pikkukaupungista on tullut sen myötä kuuluisa!

        http://www.cumbria-online.co.uk/viewarticle.asp?id=188238


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1781
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      154
      1776
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      324
      1450
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1112
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      140
      1089
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      985
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      965
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      959
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      908
    Aihe