EsiNazi Luther!

Anonyymi

Vellujen epäjumala Lestadiuksen ohella on verinen Luther. Hänen kehoitustaan noudattaen natsit tekivät hirmutyönsä.

Tuo juutaisvihaan yllyttävän teoksen nimi on: Von den Juden und Ihren Lügen

9

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luther kyllä luopui vanhemmiten juutalaisvastaisuudestaan. Toisekseen Luther, Lestadius ja Augustinus muun muassa ovat vain opettajia siinä vuosituhantisessa apostolisessa jatkumossa. Olemme ennen kaikkea Jeesuksen seuraajia.

      • Anonyymi

        Ekä. Kun Hän piti kuuluisan, viimeisen saarnansa; - Menkää ja tappkaa juutalaiset ja mustalaiset, sekä polttakaa heidän synägogansa.
        Saattoi Hän liventyä juutalaisa kohtaan, mutta Jumala otti Hänet pois lähes heti saarnansa jälkeen.
        Näin käy antisemitisteille, joiden oppipoika oli itse Adolf Hitler.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ekä. Kun Hän piti kuuluisan, viimeisen saarnansa; - Menkää ja tappkaa juutalaiset ja mustalaiset, sekä polttakaa heidän synägogansa.
        Saattoi Hän liventyä juutalaisa kohtaan, mutta Jumala otti Hänet pois lähes heti saarnansa jälkeen.
        Näin käy antisemitisteille, joiden oppipoika oli itse Adolf Hitler.

        Juurikin,näin. Päinvastoin kuin tähtikanava väittää, Luther radikalisoitui täysin antisemiitiksi kun tuli vanhaksi. Hänen pahuutensa mitta tuli täyteen ja hän sai iäisyyskutsun. Tietenkin hän sai hyvääkin aikaan mutta tzpattamalla kymmeniä tuhansia talonpoikia, nekin ansiot himmenee. Luulen että Hitlerin sai enemmän hyvää aikaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juurikin,näin. Päinvastoin kuin tähtikanava väittää, Luther radikalisoitui täysin antisemiitiksi kun tuli vanhaksi. Hänen pahuutensa mitta tuli täyteen ja hän sai iäisyyskutsun. Tietenkin hän sai hyvääkin aikaan mutta tzpattamalla kymmeniä tuhansia talonpoikia, nekin ansiot himmenee. Luulen että Hitlerin sai enemmän hyvää aikaan.

        Heil Luther velluille sen jumantereen tilalle.😅


    • Anonyymi

      Lars Levi Lestadius oli Pyhän Jumalan herättämä ja uskon saanut voimallinen saarnamies.
      Evankeliumi levisikin kulovalkena tavoin.

      Sielujen vihollinen alkaa aina voimaallisesti pörräämään kun huomaa että hänen pimeyteen menevää saalistaan nostetaan valkeuden valtakuntaan. Syntyi LLL.n alkuherätykseen nähden poikkeavia opetuksia kuten ylpistyneen SRK:n ja heidän itse itsensä korottaneen porukan uusia oppeja...hoitokokoushörhöilyt joissa kytättiin toisia ja ajettiin itse keksimiä henkiä ulos.

      Raamattu opettaa että synnistä tehdään parannus mutta ylpeyksissään keksivät että mitä ihmellisimmistä SRK:n hoitomiesten keksimistä hengistä piti uskovaisten tehdä muka parannusta,

      Jos joku kyseli Raamtullisia perusteita niin syytettiin että kysyjä on raamatulla sekoittanut päänsä tai tässä ei raamatuita tarvita. Lisäksi halveksittiin ja tuomittiin helvettiin (otettiin Jumalalle kuuluva oikeusa itselleen - majestettirikos) kaikki muut vähänkin toisella tavalla ajattelevat.

      On selvää että Jumalan Siunaus otettiin pois eikä noistakan velhouksista ole tehty pesäeroa ja paranusta vaan julmimmat hoitomiehet jatkaneet arvostettuina SRK:n suojeluksessa,
      Ei ihme että Kristuksen simöteriin kohdistuneet seksuaaliset kaiheudet pääsivät SRK:n omakutoisen salarippiopin suojissa leviämään kun silloisen johdon suojissa suojeltiin mitä julmimpien rikosten tekijöitä.

      Onneksi ja toivottavasti nykyinen johto on ottanut pesäeron vanhaan.

    • Anonyymi

      jos on syntynyt lestakotiin, niin siinä olet ja pysyt.

    • Anonyymi

      Luterilaiset pääsevät irti lutteristaan kokolailla helposti, mutta leevin lapset eivät juuri koskaan eikä ikinä ilman etteikö aina jokin side jää.
      Jeesus on pelkkä taustakuva kummssakin joukossa.

    • Anonyymi

      Humalainen poromies Laestadius paasasi 200 vuotta sitten siitä miten kirkko on kuulemma luopunut alkuperäisen jumalanmiehen Saksan Martin opetuksista.

      • Anonyymi

        Onneksi on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe