Liikenneympyrä puuttuu

Anonyymi

Mikä siinä on kun eivät saa rakennettua Kontiolahteen liikenneympyrää.
Aina joutuu ajamaan Joensuuhun jos haluaa ajaa ympyrässä.
Eikö nuita Uuron ja Lehmon ylikulkuristeyksiä voisi korjata ympyräristeyksiksi. Ei luulisi olevan vaikeakaan.

16

167

Äänestä

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kontiolahdessa asiat hoituu. Uurossa tieliikenteestä poistunut kaarteenpätkä nimettiin moposuoraksi. Samalla johdonmukaisuudella Romppalansuora voidaan valtuuston päätöksellä ristiä Romppalan liikenneympyräksi; case closed ; )

    • Anonyymi

      Elähän nyt, muistaakseni pohjois-karjalan eka liikenneympyrä rakennettiin aikoinaan kontiolahden kulhoon. Etteikö muka ole liikenneympyrää?!

      • Anonyymi

        Se on kiertoliittymä ellei nimeä ole jälleen vaihdettu takaisin liikenneympyräksi.Ensimmäinen rakennettiin Kulhoon 2000-luvun alussa.


    • Anonyymi

      No johan on. Mitä ne sitä sinne työnsivät. Ois ollunna lähempänäkii hyvijä paikkoja.

    • Anonyymi

      Kontiorantaan tarvitaan liikenneympyrä kiireellä koulun risteykseen kun matkailukeskus pian avataan, eihän siitä muuten saa lapsia vietyä sujuvasti kouluun, kun turistit on tien tukkona!

      • Anonyymi

        Ja nyt on jo Niemen liikenne vilkasta kun kuorma-autot pitävät rallia ajaessaan soraa ja muuta tavaraa katutyömaille uusille asukkaille.


    • Anonyymi

      Nimismiesmerkki: X capitulantti Vicce
      Asemantien/Kontioniementien risteykseen kunnon liikennemylpyrä kävisi kuin Stadikka Jaamankankaalle. Sujuvoittaisi liikennettä suuntaan jos toiseen.

    • Anonyymi

      Kyllä se on rakennettava kirkonkylälle kun sieltä puuttuu liikennevalotkin niin on aika turvatonta liikkua ainakin näin vanhempien henkilöiden.

    • Anonyymi

      Liikenneympyriä ei enää rakenneta, ne ovat kiertliittymiä?

      • Anonyymi

        Vai semmosia kiertliittymiä nykysin rakennetaan. Saapikos niissä enää sitten liikennöidä? Onko ne ees ympyriä?


      • Anonyymi

        Niin - onkohan kohta enää ympyränmuotoisia ja miten kireällä kaarteella että isosta autosta ei kaikki renkaat sitten osu asfaltille ? Oisko uusi nimi paikallaan : VÄISTÖLIITTYMÄ


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vai semmosia kiertliittymiä nykysin rakennetaan. Saapikos niissä enää sitten liikennöidä? Onko ne ees ympyriä?

        Kiertiliittymä on oikea termi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiertiliittymä on oikea termi.

        Siis ei vieläkään meinaa onnistua, kiertoliittymä on oikea termi.


    • Anonyymi

      Eihän se ole mikään kunta, jossa ei ole liikenneympyrää ja kasa romurautaa sen keskellä ruostumassa

    • Näin siirretään veronmaksajien rahoja tyhjätaskuille " nälkätaiteilijoille"

    • Anonyymi

      Olen melko taiteellinen henkilö ja minulla on vaikeuksia Joensuun liikenneympyröissä kun tekee mieli pysähtyä ihailemaan niiden taidetta.
      Mutta edes minulle ei niiden sanoma avaudu ensimmäisellä kierroksella. Joudun joskus ajamaan parikin kierrosta ajatuksen kanssa.
      Olisiko Kontiolahdella taiteilijoita, joiden työt olisivat helpommin tulkittavissa? Ellei ole niin silloin on parempi jättää ympyröiden keskustat tyhjiksi.
      Tällöin voitaisiin tehdä sellainen ympyrä, jonka halki voisi ajaa kaikilta neljältä suunnalta. Tämä kiireisille ihmisille ja me muut rauhallisemmat kansalaiset voisimme ajaa edelleen ympyrää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      277
      949
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      51
      746
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      681
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      35
      594
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      574
    6. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      45
      530
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      516
    8. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      477
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      475
    10. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      469
    Aihe