Mikä siinä on kun eivät saa rakennettua Kontiolahteen liikenneympyrää.
Aina joutuu ajamaan Joensuuhun jos haluaa ajaa ympyrässä.
Eikö nuita Uuron ja Lehmon ylikulkuristeyksiä voisi korjata ympyräristeyksiksi. Ei luulisi olevan vaikeakaan.
Liikenneympyrä puuttuu
16
133
Vastaukset
- Anonyymi
Kontiolahdessa asiat hoituu. Uurossa tieliikenteestä poistunut kaarteenpätkä nimettiin moposuoraksi. Samalla johdonmukaisuudella Romppalansuora voidaan valtuuston päätöksellä ristiä Romppalan liikenneympyräksi; case closed ; )
- Anonyymi
Elähän nyt, muistaakseni pohjois-karjalan eka liikenneympyrä rakennettiin aikoinaan kontiolahden kulhoon. Etteikö muka ole liikenneympyrää?!
- Anonyymi
Se on kiertoliittymä ellei nimeä ole jälleen vaihdettu takaisin liikenneympyräksi.Ensimmäinen rakennettiin Kulhoon 2000-luvun alussa.
- Anonyymi
No johan on. Mitä ne sitä sinne työnsivät. Ois ollunna lähempänäkii hyvijä paikkoja.
- Anonyymi
Kontiorantaan tarvitaan liikenneympyrä kiireellä koulun risteykseen kun matkailukeskus pian avataan, eihän siitä muuten saa lapsia vietyä sujuvasti kouluun, kun turistit on tien tukkona!
- Anonyymi
Ja nyt on jo Niemen liikenne vilkasta kun kuorma-autot pitävät rallia ajaessaan soraa ja muuta tavaraa katutyömaille uusille asukkaille.
- Anonyymi
Nimismiesmerkki: X capitulantti Vicce
Asemantien/Kontioniementien risteykseen kunnon liikennemylpyrä kävisi kuin Stadikka Jaamankankaalle. Sujuvoittaisi liikennettä suuntaan jos toiseen. - Anonyymi
Kyllä se on rakennettava kirkonkylälle kun sieltä puuttuu liikennevalotkin niin on aika turvatonta liikkua ainakin näin vanhempien henkilöiden.
- Anonyymi
Liikenneympyriä ei enää rakenneta, ne ovat kiertliittymiä?
- Anonyymi
Vai semmosia kiertliittymiä nykysin rakennetaan. Saapikos niissä enää sitten liikennöidä? Onko ne ees ympyriä?
- Anonyymi
Niin - onkohan kohta enää ympyränmuotoisia ja miten kireällä kaarteella että isosta autosta ei kaikki renkaat sitten osu asfaltille ? Oisko uusi nimi paikallaan : VÄISTÖLIITTYMÄ
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai semmosia kiertliittymiä nykysin rakennetaan. Saapikos niissä enää sitten liikennöidä? Onko ne ees ympyriä?
Kiertiliittymä on oikea termi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiertiliittymä on oikea termi.
Siis ei vieläkään meinaa onnistua, kiertoliittymä on oikea termi.
- Anonyymi
Eihän se ole mikään kunta, jossa ei ole liikenneympyrää ja kasa romurautaa sen keskellä ruostumassa
Näin siirretään veronmaksajien rahoja tyhjätaskuille " nälkätaiteilijoille"
- Anonyymi
Olen melko taiteellinen henkilö ja minulla on vaikeuksia Joensuun liikenneympyröissä kun tekee mieli pysähtyä ihailemaan niiden taidetta.
Mutta edes minulle ei niiden sanoma avaudu ensimmäisellä kierroksella. Joudun joskus ajamaan parikin kierrosta ajatuksen kanssa.
Olisiko Kontiolahdella taiteilijoita, joiden työt olisivat helpommin tulkittavissa? Ellei ole niin silloin on parempi jättää ympyröiden keskustat tyhjiksi.
Tällöin voitaisiin tehdä sellainen ympyrä, jonka halki voisi ajaa kaikilta neljältä suunnalta. Tämä kiireisille ihmisille ja me muut rauhallisemmat kansalaiset voisimme ajaa edelleen ympyrää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949367Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki694864Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414531Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit592887Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82088Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 411354
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota471276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641242