Hei, koukku kiinnitetty Octaviaan vm 2011, mutta sähkötöihin ei ole osaamista/halukkuutta. Tarvinneeko Octavia jonkun päivityksen, että vetokoukku asennettu. Onko Jyväskylän seudulla liikkeitä, jotka tekisivät sähköasennuksen? Kiitos vinkeistä!
Vetokoukun sähkötyöt
18
164
Vastaukset
- Anonyymi
Jyväskylän seudulla ei ole ketään joka osaa tehdä mitään autosähkötöitä.
Tuskin kerkeät montaa kuormaa viedä ennen kuin skoda leviää tielle.
- Anonyymi
Jos sähkösarja mukana johtoineen ja 7 tai 13 napainen pistoke kuuluu.
Se on kun kytkee kiinni ja taisi mennä yksi johto keulaan, sähkösarja on valmis eli mitään ei tarvitse askarrella.
En muista tarvitseeko autolle kertoa että koukku on.
Joka on kerran laittanut koukun tekee sen nopeasti. Sellaiselle vienti - Anonyymi
Kärjistäen voisi sanoa että jokainen osaa asentaa koukun autoon mutta useimmiten sen sähkösarjan asentaminen on työlästä ja vaatii enemmän osaamista. Sulla on nyt vetelät housuissa ja sormi suussa. Moni liike ei ota keskeneräistä työtä tehtäväkseen.
- Anonyymi
Tässä tapauksessa riittänee, että yksi liike ottaa.
- Anonyymi
Niin pärmäsen korjaamo ottaa rahat pois 😀😀
eikö tuon ikäinen skoda ole jo aivan läpimätä, mihin mätään peltiin se koukku kiinnitetään??? ei taida skodan laturissakaan amppeerit riittää peräkärrin valoille.
- Anonyymi
pena, ei Skoda ruostu kuten Toyota, kyllä sinäkin sen tiedät.
Anonyymi kirjoitti:
pena, ei Skoda ruostu kuten Toyota, kyllä sinäkin sen tiedät.
skodahan nimenomaan ruostuu jo uutena, mutta toyotapa ei ruostu kuin hyvin vanhana, tämänhän itsekkin olet myöntänyt, ei sitä faktaa muuksi voi muuttaa levittämällä valheellista propagandaa.
- Anonyymi
Koukku luonnollisesti kiinnitettiin keulaan?
- Anonyymi
mistä arvasit...?
- Anonyymi
Koukku oli paikallaan mutta kun koetin vetää sillä asuntovaunua kytkin tapansa mukaan otti liian äkäisesti, skoda pompsahti ja koukku repeytyi irti rakenteista! Mikä harmi ja vitutus! Mikä nyt avuksi? Skodaliike vaan tylytti minua ja vaati lujuuslaskelmia. Mistä minä nyt sellaiset revin, matikkakin oli täpärästi välttävä koulussa.
- Anonyymi
Toyo Tauno lähtee kärry peräs juhannus ruuhkiin veivaamaan, valmista kiljua on pönikkä kaupalla😎
- Anonyymi
On siinä skoodavaarilla taas murheet. Ei voi kun nauraa niinkuin kaikki tekee, liikenteessäkin.
Kuinka joku kehtaa ajaa jollain skoodalla ei helv.....vähän noloa nousta kärrystä kaupan pihassa - Anonyymi
Osta poka Kämri nii ei tartte murehtia vetokoukun eikä vepaston kytkentöjä. EheEhe, osto toho.
Sitte laulelet tereoitten puutteessa "mittari näyttää kahtasataa, toho se kulkee yhtäsataa" - Anonyymi
https://www.rameder.fi/trail-tec-saehkoesarja-147999-05120-1.html
Tuossa sulle piuhaa, ja eiku kytkemään. - Anonyymi
Hevonen siihen pitäisi kytkeä eteen joka hinaisi skootaletkaa.
- Anonyymi
Tee niinkuin Toyoytoissa. Käytät takavaloihin käytetyn kaapeloinnin vetokoukun sähköistykseen.
Operaatio säästää painoa, luonnonvaroja eikä tohoissa vaikuta takavalojen toimintaan millään tavalla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011631
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581061Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140964- 85922
- 61916
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11810Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t268795Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75765Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61732Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342731