Nyt ollaan tultu hyvän päivän iltaan. Valokuitutakaukset realisoituivat kunnan maksettavaksi. Tämä ei ollut yllätys. Tämä aiheutettiin aivan tieten tahtoen, suurista riskeistä mitään välittämättä. Rupukuntien pystyttämä Valokuituyhtiö kaatuu omistajakuntiensa kapeille hartiolille ryminällä. Päättäjä, voi meidän päättäjämme!
Miksi teitte päätöksen taata miljoonilla euroilla ympäri Keski-Suomea ja vähän rajan toisellekin puolelle maakunnan rajan maahan haudattuun valokuitukaapeliin.
Verkkoholding kokoustiedot on salattu, mutta salaisuuden verhoa saa avattua selkosen selälleen päätösessä: Harkinnanvaraisen valtionavun hakeminen. Siellä asiakirjassa lukee, ettei kunnan kyky ei enää riitä. Rasitteet ovat sen suuruisia.
Googlaa päätökseteko Karstula. Sitten kunnanhallitus ja pöytäkirja asia numero 197.
Voi herranan aika pojat ja tytötkin. Nyt tulee kovaa tekstiä kunnanhallituksen esityslistalla muutakin. Alasajo ilman köyhäinapua tuo katastrofin kuntaamme.
Karstulan taloutta pönkitetään harkinnanvaraisella avustuksella
19
116
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä saadaan kiittää teknistä lautakuntaa.
- Anonyymi
Teknisellä lautakunnalla ei ole valtuuksia päättää, käskyt on tullut ylempää.
- Anonyymi
Hyvänen aika mitä taloudenpitoa. Järkyttäviä riskejä otettu esim. soten suhteen. Kyyti on nyt kylmää. On luultu, uskottu ja toivottu. Onneksi Areenalle vielä löytyy fyrkkaa.
Miten meidän asioita hoidetaan... Kuinka tämä voi olla näin vaikeaa? - Anonyymi
Tämähän on vasta alkua.
Jäteveden puhdistamo, pakko rakentaa.
Koulut, pakko rakentaa.
Paloasemakin on rakennettava.
Terveyskeskus....
Jne
Jne
Ainoa, mikä voi pelastaa on 200-300 tuulimyllyä ja niistä saatava kiinteistövero.
Karstulan n. 2000 veronmaksajaa ( määrä pienenee vastaisuudessa) eivät tätä jaksa maksaa. - Anonyymi
Nyt päättäjät mielentilatutkimuksiin jotka esittivät ja päättivät tämä kaapeloinnin Karstulaan, ja omaisuudet takavarikkoon.
Mitenkä päättäjät voi olla noin järjettömän sininsilmäisiä eikä oteta asioista selvää ennen papereiden allekirjoitusta.
Tämä asia on pantu alulle Hiltusen aiikakaudella.- Anonyymi
" Nyt päättäjät mielentilatutkimuksiin jotka esittivät ja päättivät tämä kaapeloinnin Karstulaan "
Karstula ei maksanut miljoonillaan oman pitäjän kaapelointeja. Karstula maksoi miljoonia euroja Ksvv yhtiön liiketoimintaan kun yhtiö kaapeloi esim. Kalmariin tai Viitasaarelle tai Jyväskylän Kuohulle. Näihin kaapelontiin kyseiset kunnat eivä osallistuneet, koska eivät olleet edes osakkaina rahoittamassa hankkeita.
Sen paremmin käsittäisi, jos miljoonat olisivat oman pitäjän kaapelointeihin laitettu.
- Anonyymi
Karstulahan on joutumassa valtion holhoukseen taloutensa takia. Silloinhan saadaan ylimääräistä valtion rahoitusta Nyt kannattaisi vakavasti harkita liian ison ja kalliin koulun rakentamista.
- Anonyymi
Riemu taasen repesi, taputellaanko? Että
mitähän uutta tässä? Kunnan päätöksentekijöinä olleiden käytössä ja tiedossa olevien taloustilastostojen mukaan (tämä) tila on niin odotettu ja muistakin kuin valokuitukömmistähän on kirjoittettu sekä puhuttu ja pitkään varoitettu. Eräs ekikin sen jo ties - Anonyymi
Mitä se harkinnanvarainen tuki ,onko se samaa kuin verontasaus rahaa jota valtio maksaa lähes kaikille pienille kunnille?
- Anonyymi
Nyt kannattaa lukea ne vanhat pöytäkirjat. Ei kaikki päättäjät ole olleet valokuidun kannalla. Ettei kaikkia lynkata samalla
- Anonyymi
Karstula on aina ollut avustusten haalimisessa huippua. Pitkän päälle se vaan muodostuu ongelmaksi kun rakenteet ja toiminta nojaa liiaksi avustuksiin.
Aikanaan on paljon mm. rakennettu valtionapujen yms. avulla. Mutta kun näitä samoja rakennuksia sitten pitäisi hoitaa ja pitää kunnossa se ei enää onnistukaan omin varoin.
Lisäksi on paljon toimintoja, jotka on aikanaan suunniteltu suuremmalle väkimäärälle. - Anonyymi
Se on kepulaisten elämäntyyli että haalitaan avustuksia ja tukia mahdollisimman paljon yhteiskunnalta muista piittamatta.
- Anonyymi
Karstulan nykypäättäjiä on kyllä varoitettu, mutta varoittajat on mollattu. Edellinen eronnut valtuuston puheenjohtajakin yritti tarttua kestämättömään taloudenhoitoon, mutta sai vain haukut ja perusteettomat häirintäsyytökset päälleen. Karstulan luottamushenkilöiden joukossa on kourallinen asiallisia, kunnan parasta ajattelevia, mutta heidät mollataan ja mustamaalataan. Muutama takapiru vetelee naruja.
- Anonyymi
Kunnan syrjäkylien tukijusseja ei paljon kiinnosta kunnan talous, koska elävät tuilla ja perityt tilarohjotkin on yhtiöitetty ja eivät edes maksa kunnanveroja, kun ottavat rahat osinkoina. Ovat varsinaisia kunnan elättejä. Sotkevat kaikenlisäksi järvetkin turvemössöllä ja pohjavedet cruisailuillaan.
- Anonyymi
Jotenkin tuntuu, että valtuutetun päähän on kusi noussut, kun omilla sivuillaanin on vain omia kuvia, milloin päästämässä maaleja sisään ja milloin istumassa joku naamari päässä vanhassa lentokonerähjässä. Tukijussin pätevyyden kalastelua.
- Anonyymi
Kyllä tässä paljonkin pilataan koko suvun ja kylän maine oman edun tavoittelussa.
- Anonyymi
Sitä tämä touhu on ollut jo vuosikymmeniä, aijemmin oltiin vain hiukan tahdikkampia, nyt on iskenyt mahdoton ahneudenpiru.
- Anonyymi
Ahneuksissa joku saattoi ottaa kuitu liittymän 'prototyyppihinnalla', mutta eiköhän sekin vielä....
- Anonyymi
Juu. Ja Saarijärvi jo rakentaa koulua.. Harri appia Karstula..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214486Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408326Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486072SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1695677Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.694317Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm544068Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263975"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713