Tietämättömän putkimysteeri

Anonyymi

Talon kellarissa on vanha painevesiautomaatti. Pumppuna Isku - pumppu ja sen jälkeen painesäiliö. Kaivo on reilut 10 metri syvä. Kaivosta tulee kaksi muoviputkea. Kaivosta tuleva 50 mm putki menee pumpun imupuoleen. Toinen kaivosta tuleva putki on n. 32 mm paksu ja se on liitetty sulkuventtiilillä ja T-haaralla painesäiliöstä lähtevään putkeen. Eli samaan putkeen josta otetaan kaivosta pumpattu vesi. Osaako kukaan kertoa mikä on tämän 32 mm putken tehtävä?

12

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      verkoston tyhjennys noin nopesti aatellen... nythän sulku on kiinni?

    • Anonyymi

      Ei ejektoria saa noin pelaamaan. Sen putken tehtävä lienee lorotella painesäiliöstä vedet kaivoon, kun säiliöön halutaan lisää ilmaa. Ei järin fiksulta tuntuva systeemi, mutta ehkäpä ainoa mahdollinen.

      • Anonyymi

        Vai olisiko pumpun ns. siemenveden täyttöön tarkoitettu? Tosin vähän "tykillä hyttystä" tyylinen ratkaisu siihenkin...

        Verkostossa/painepytyssä seisseen veden lorottelu takaisin kaivoon mistään syystä ei varsinaisesti ole kuningasidea.


      • Anonyymi

        Joku pelle pelotom keksinyt jonkin hienon systeemin.


      • Anonyymi

        Siemenvesi laitetaan imuputkeen. Pumpun kannalta tuo putki on tarpeeton.
        Jos painesäilön lähellä ei ole viemäriä, on yksi konsti veden vähentämiseksi painesäiliöstä tuo putkiviritys.


    • Anonyymi

      Tässä lisätietoa ketjun aloittajalta. Tutkailin tänään systeemiä. Otin molemmat kaivosta tulevat putket irti ja täytin paksumpaa putkea vedellä. Kun putki tuli täyteen alkoi vettä tulla siitä ohuemmasta putkesta yli. Kokeilin muutaman kerran ja sama toistui: Kun kaadoin vettä paksumpaan putkeen tuli ohuemmasta vettä. Eli nämä kaksi putkea ovat jollain tapaa "yhtyvät astiat". Mainittakoon vielä että mainittu Isku - pumppu on vesirengaspumppu.

      • Anonyymi

        Taitaa kuitenkin olla jokin ejektorintapainen kyseessä. Kaikenlaisia oli takavuosilla. Jos systeemi pelaa, unohda koko juttu.


      • Anonyymi

        Meillekin viritteli porakaivopumpuksi paikallinen monttööri 3-siipisen Makon, jossa oli kaivossa Makon ejektori. Jokin kumma laite oli vielä lisäksi pumpun lähellä. Sen tarkoitusta en muista.
        Eihän se systeemi porakaivossa pelannut. Vaihdettiin tilalle Grundfosin porakaivopumppu, ja vaihdettiin kaivoon sen ejektori. Johan alkoi vettä tulemaan ongelmitta.
        Pian 50 vuotta tuosta on. Pumppu ja putkisto ovat kunnossa, mutta porareiästä loppui vesi. Nykyään vesi tulee putkea pitkin Kouvolasta, ja jätevesi menee toisessa putkessa sinne takaisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa kuitenkin olla jokin ejektorintapainen kyseessä. Kaikenlaisia oli takavuosilla. Jos systeemi pelaa, unohda koko juttu.

        Joo, itse asiassa tein kuten ohjeistit, eli unohdin koko jutun, jo muutama vuosi sitten. Nyt vaan kävi silleen että systeemi tuli elinkaarensa loppupäähän ja pitäisi laittaa jotain korvaavaa tilalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, itse asiassa tein kuten ohjeistit, eli unohdin koko jutun, jo muutama vuosi sitten. Nyt vaan kävi silleen että systeemi tuli elinkaarensa loppupäähän ja pitäisi laittaa jotain korvaavaa tilalle.

        Älä mieti miten se toimii, vaihda ehjään se mikä on rikki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, itse asiassa tein kuten ohjeistit, eli unohdin koko jutun, jo muutama vuosi sitten. Nyt vaan kävi silleen että systeemi tuli elinkaarensa loppupäähän ja pitäisi laittaa jotain korvaavaa tilalle.

        Sinullekin voi tulla ongelma siitä että nykyiset liittimet eivät pelaa vanhoissa putkissa.


    • Anonyymi

      Kirjoittelu näyttää olevan helpompaa kuin pumpun vaihto!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4902
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4727
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4066
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3413
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe