Ruumiilliset oireet ahdistukseen

Anonyymi

Löytyykö täältä ketään toista, jolla ahdistukseen liittyy myös ruumiillisia oireita? Mitä oireita ahdistus aiheuttaa sinulle ja saatko niitä mitenkään helpotettua?

Itselläni ahdistuksen "normioireiden" (sydämen tykytys, hengitysvaikeudet, puutuminen jne.) lisäksi ahdistus aiheuttaa yliaktiivisen rakon ja ummetuksen/huonosti toimivan ja tyhjentyvän suolen ja vatsaoireita. Nämä oireet tietysti sitten vielä lisäävät ahdistusta, kun heti alkaa miettimään kaikenlaisia sairauksia, vaikka tiedän että minulla ei mitään vakavaa ole, koska minua on lääkärissä tutkittu ja kokeita ja tähystyksiä sun muita tehty. Ajatus vaan ei mene päähän perille, että huolehdin turhasta.

Olisi mukavaa jos täältä löytyisi joku kohtalotoveri varsinkin tuohon ulostusasiaan liittyen, kaipaisin vertaistukea asiassa. Muutkin kokemukset tervetulleita!

9

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tänne eksyin juurikin näiden oireiden takia.
      Itselläni tulee ylivilkas rakko/suoli, ja pahimmissa tilanteissa tuntuu kirjaimellisesti siltä, kuin virtsa tulisi housuihin sillä sekunnilla (ei ole koskaan tapahtunut). Yleensä ripuli.
      Oksetus, huimaus, tuntuu kuin taju lähtisi, kylmähiki, rintaan sattuu, kramppeja ympäri kehoa, raajojen puutuminen, sydämen tykytys ja ”välistälyönnit”, tärinä, silmien sumeneminen, unettomuus tai sitten 24/7 uupumus että nukahtelee töissäkin ja ja... Kyllähän näitä löytyy.

      Kaksi kertaa ambulanssin soittanut kun luulin sydänkohtaukseksi, lääkärissä moneen kertaan kaikki tutkittu eikä mitään. Nyt hyväksynyt sen että jos siellä jotain olisi nii sitten vaikka kuolen siihen mieluummin kuin annan omalle tyhmälle pelolleni voiton ja ramppaan lääkärillä.

      Ahdistus ja paniikkihäiriö nyt 4 vuotta. Vihaan tätä. Ikävä tulee masennusta joka oireili vain henkisesti, kun nämä fyysiset oireet on välillä sietämättömiä...

      • Anonyymi

        Kuulostaa tosi ikävälle, että sinulla on noin voimakkaat oireet. Oletko kokeillut lääkitystä tai terapiaa? Itsellä oli aiemmin lääkitys käytössä masennukseen, mutta se ei auttanut ahdistukseen. Tosin ahdistus pysyi kurissa, kun elämä oli tasaisempaa lääkityksen avulla. Nyt on ollut terveyden kanssa muita ongelmia, jolloin myös ahdistuskin on ilmaantunut päivittäiseksi vieraaksi, kun terveys mietityttää ja ahdistaa. Aloitin pari viikkoa sitten terapian ahdistushäiriöihin suuntautuneen terapeutin kanssa, saa nähdä onko apua. Olen myös lainannut nyt kirjastosta kirjoja ahdistuksesta, mutta en ole ehtinyt niitä vielä lukemaan, odottavat lomaa. Josko niistä löytyisi jokin hyvä vinkki.

        Kun vaan saisi tuon suolen toimimaan niin kuin se ennen toimi! Kuulostaa tutulle tuo sinun "pakkohätäsi", itsellä samanlainen että kun vessahätä tulee, niin silloin on mentävä, eikä jäädä odottelemaan. Mutta lääkärikö ei ole ehdottanut mitään hoitoa tuohon vaivaan? Itse kävin yliaktiivisen rakon vuoksi lantionpohjan fysioterapiassa, tämä oli ennen kuin selvisi että olikin kyse ahdistuksen oireesta. Ostin itselleni kotiin laitteen, jolla lähetetään sähköimpulsseja jalan hermoja pitkin, jotka rauhoittavat hermoa, joka säätelee myös rakon toimintaa. Tuo laite auttoi yliaktiiviseen rakkooni rauhoittavasti. Hoitoa vain pitää silloin tällöin tehdä uudestaan, kun alkaa tulla taas oireita, eli ei tule lopullista parannusta. Laitteita saa sekä Suomesta että Euroopasta tilattua kotiin.
        Suolen toiminnan kanssa taas on toisinpäin, en kunnolla tunne milloin pitäisi mennä, joten maha ehtii mennä ummetukselle, kun uloste viipyy suolessa liian kauan.

        Toivottavasti ahdistuksesi helpottaa jossakin vaiheessa ja pääset siitä eroon! Lähetän tsemppiä, kyllä tästä päästään eroon jossakin vaiheessa, toivoa on!

        T: ap


    • Anonyymi

      Ihan samoja oireita oli mulla 5 vuotta sitten. Oireet alkoivat vaimentua kun löysin syyn. Mulla oli kova stressi myyntityöstä. Vaihdoin työtä, lisäsin liikuntaa, sos.kontaktit, ruokavalio, rentoutus harjoitukset. Jäljelle jäi vain ärtynyt suoli jonka kanssa tulee toimee.

      Miettikää, jos löytyy joku syy ahdistuksellenne ja vaikuttakaa siihen. Jos on kova hätä, ottakaa rauhoittavaa lääkettä mut ei joka päivä.

    • Anonyymi

      Sellaista ahdistusta ei ole olemassakaan, missä ei ole ruumiillisia oireita. Koska mieli on yhtä fyysinen asia, kuin se, missä se muodostuukin, niin kokonaisuudessaanhan kyse on fyysisestä oireilusta. Mielen vain kokee erilaisena kuin kehon.

      Tässä oireilussa myös se on hankalaa, että ahdistuksen aiheuttama oire aiheuttaa itsessään lisäoireita. Esim. ahdistukseen kuuluu vakiona lievä ylihengittäminen, jota ei välttämättä tiedosta, joka ei vielä ole selvää hyperventilaatiota, mutta aiheuttaa kuitenkin oireita, esim. lievää sekavaa oloa, epäselvää näkökenttää, pientä huimausta, lievää ihon puutumista, tikkuilua, nipistelyä tms., sekä vaikuttaa myös sydämensykkeeseen, esim. muljahteluina tai nopeana tykytyksenä. Nämä taas voi vahvistaa ahdistusta, jonka myötä oireetkin pahenee. Kun tähän yhdistyy kaikenlaisia tuntemuksia ja kokemuksia, niin siitä voi ennenpitkää seurata paniikkihäiriökohtaus.

      Muita oireita on esim. niskan ja hartioiden, sekä käsien säryt, kipupiikit, juilimiset, jomotukset, puutumiset yms., jotka johtuu tietenkin siitä, kun ahdistuneena saatat huomaamattasi olla jatkuvastikin ns. hartiat korvissa. Ja kun hartioiden ja niskan jännitys aiheuttaa oireita, kuten huimaus, päänsärky, näön hämärtyminen, korvien vinkuna, hetkelliset kuulohäiriöt, migreenikohtaukset, rytmihäiriöt yms. yms. niin se vain entisestään mutkistaa ja vahvistaa ahdistusta.

      Tähän päälle vatsaoireet. Lämpöily. Jatkuva sairaudentuntoisuus. Terveyden menettämisen pelko. Kuoleman pelko. Elämän invalidisoituminen. Mielessä pyörii syövät ja muut pahat sairaudet. Sitten voi seurata staattisuus. Et käy enää ulkona, kunto laskee, paino nousee. Taas mukaan tulee uusia oireita ja vanhat pahenee.

      Tämä on minulle faktatietoa, koska olen tämän kaiken kokenut ja nyt pikkuhiljaa toipumassa. Olen vuosia jo tehnyt kovaa ja sitkeää työtä, että saan sen kierteen katkaistua. Kävin sydänoireiden vuoksi sydäntutkimuksissa. On kuvattu keuhkot, vatsa, sisäelimet yms. erilaisten oireiden vuoksi. Mitä paremmin saan näitä asioita hoidettua pois häiritsemästä, sitä vähemmän on ahdistanut ja samalla sitä vähemän on ollut oireita.

      Tietenkin nro 1 on selvittää, mikä ahdistaa. Mistä kaikki se alkaa. Mikä johtuu mistäkin. Sitten alkaa päästä voiton puolelle ja jokainen pienikin positiivinen tunne ja voitonpilkahdus vain nopeuttaa toipumista. Kun näistä on päässyt eroon, niin erilaiset oireet ei enää ole ylläpitämässä sitä kierrettä, sillä niihin ei suhtaudu samalla tavalla kuin ennen. Niitä tulee ja menee, mutta olet taas elämäsi herra ja elämä maistuu paremmalle.

    • Anonyymi

      Kyllä, pienikin edistyminen paranemisessa kannattaa huomioida. Ja mikä tärkeintä, ahdistuksesta voi parantua.

    • Anonyymi

      Mulla oli ahdistuksen aikana kurkussa sellai epämukava tunne ja vaikea hengittää. Oli myös lievää lämpöä. Ruokahaluttomuus. Pelko monea asiaa kohtaan, mm. Nukahtamista. Välillä sormien puutumisra. Pahaa ummetusta/rakko ei halunnu toimia normaalisti. Sydämensyke kokoajan koholla (100-120/min)

      • Anonyymi

        Minulla on myös tuota suoli-/rakko-ongelmaa. Saitko miten hoidettua noita vaivoja?


    • Anonyymi

      Ahdistuksessa on puristusta kehossa. On jotenkin ylijännittyneessä tilassa jatkuvasti ja pelko seurana. Ruokaa ei meinannut saada alas millään. Ruokahalua sai vähän ulkoilulla.

      Muistan kun kävin hierojalla ja puristus rinnasta hävisi, mutta vain puoleksi tunniksi. Elimistö käy ylikierroksilla ja rentoutuminen tuntuu mahdottomalta. Pitkäkestoisista ulkoliikunnasta ja rentoutusharjoituksista oli suurin hyöty. Pari ekaa vuotta oli pahoja. Sitten alkoi helpottaa. Asiat tulisi ottaa rennommin, mut ei se aina helppoa ole.

    • Anonyymi

      -Ruokahalun puute
      -sellainen tunne että voisi oksentaa
      -sydän hakkaa tiheämmin
      -käsi voi täristä syödessä

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      147
      8120
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7151
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      142
      3311
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2824
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2358
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1936
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1576
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe