Nälkä mutta ei tee mieli syödä

Anonyymi

Eli siis oon 14v tyttö ja muo ahdistaa kun kroppa todella paljon. Noin puolvuotta sitte mulle tuli bulimia ( taino aiheutin sen ite ku halusin laihtuu )
Syöminen on mulle todella herkkä kohta ku oon ainaollu pullea ja kuulen siitä vieläkin ( sanotaan läskiks yms ) täs parin viikon aikana mulle on tullu pakonomainen tarve paastoa
En oo syöny melkee 50h lämmintä ruokaa enkä oikeestaan mitään muutakaan
En tiiä pitäskö mun hakea apua koska en halua et tää lähtee käsistä mutta uskon viel siihen et tää on hallinnassa mut en halua mitää anorexiaa..
Mitä mun pitää tehä? Osaaks joku analysoida tätä tilannetta?

4

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinulla on jo syömishäiriö! Aloitit bulimialla ja nyt olet kääntymässä anoreksiaan. Niin käy monelle. Moni seilaa näiden kahden välillä.
      Suosittelen vakavasti hakemaan apua nyt heti. Et tule hallitsemaan tuota. Toivottavasti saat ammattitaitoista apua!

    • Anonyymi

      Joo kannattaa sanoa vaikka vanhemmille ja jos tuntuu vaikeelta voit vaikka kirjottaa puhelimen muistioon ja näyttää sen tai sit vaan laittaa viestillä. Sillee saa kaikki asiat ku pystyy miettimään. Kun helposti menee vaan aivan paniikkiin jos yrittää puhua. Tarvit oikeesti apua ja kannattaa sitä hakea jos haluat elämäsi takaisin

    • Anonyymi

      Kyllä, hanki apua! Myös esimerkiksi kouluterveydenhoitaja on usein hyvä henkilö, jolle puhua jos vanhemmille puhuminen jännittää.

      Toinen asia: EI, sinä ET aiheuttanut itsellesi bulimiaa. Sairaus johtuu sinua lihavaksi haukkuneista ihmisistä ja heidän kommenttiensa vaikutuksesta itsetuntoosi.

    • Moikka!

      Kurja kuulla että tällä hetkellä oma keho tuntuu ahdistavalta ja että sinulla on syömiseen liittyvää hankaluutta. On todella tärkeää ja rohkeaa saada nämä asiat sanottua ääneen! Nyt olisi todella tärkeää, että saisit tähän tilanteeseen apua etkä jäisi yksin ajatustesi kanssa.

      Syömishäiriö sairautena on sellainen, että se valtaa pikkuhiljaa ajatukset ja sitä kautta sen miten me toimitaan. Omat ajatukset menee syömishäiriössä pahasti solmuun ja sen takia onkin todella tärkeää, että jakaa jonkun luotettavan aikuisen kanssa ajatuksiaan, tunteitaan ja sitä miten voi. Et ole millään tavalla valinnut sitä, että voit huonosti tai sairastut. Nämä asiat tulee aina kysymättä ja pyytämättä, mutta senpä takia ansaitset tähän tilanteeseen ehdottomasti apua!

      Kuka voisi olla sellainen luotettava aikuinen kenelle voisit näistä jutella? Se voi olla oma vanhempi tai vaikka koulun terveydenhoitaja. Jos kaipaat jotakuta kenen kanssa jakaa ajatuksia tai mistä saada vertaistukea, niin meillä Syömishäiriöliitossa on monenlaista toimintaa tarjolla. Meillä omasta tilanteesta ja itsestä voi kertoa juuri sen verran kuin itse haluaa ja tuntuu sillä hetkellä sopivalta. Voit tulla nimettömänä chattiin, soittaa tukipuhelimeen, osallistua etänä tai tulla mukaan paikalliseen toimintaan, jos sellaista sattuu olemaan omassa kotikaupungissa. Löydät lisätietoja kaikista meidän jutuista syomishairioliitto.fi tai IG @syomishairioliitto tai FB facebook.com/syomishairioliitto

      Kaikkea hyvää!

      Terhi / Syömishäiriöliitto - SYLI ry

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5240
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      2485
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      268
      2406
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2359
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1694
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1488
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      52
      1084
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1043
    9. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      1016
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      947
    Aihe