Mistä huuhaa?

Anonyymi

Mistä jotkut kehittää noita perättömiä huuhaa juttuja, että Kotiranta ja Korpela ollaan myymässä pois. Huhuissa ei mitään perää. Kumpaankin olisi tosin hyvä saada kannuslaiset johtajat kokkolalaisten tilallle, kuten myös Kitinkannukseen ja kaupungin johtaviin virkoihin.

7

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Homeessa oleva Kotirannan vanhainkoti yksityistetään ensi vuoden aikana eli 2020. Todennäköinen homeloukun ostaja on joku ulkolainen sijoitusyhtiö Mehiläinen, Terveystalo tai Attendo. Hoidon taso laskee, hinnat nousee potilaille ja ammattitaitoista henkilökuntaa ei löydy riittävästi. Korpelan Voiman myynti perustuu toimitusjohtajan vaihtamiseen. Nykyinen toimitusjohtaja kannattaa omaa paikallista sähköyhtiöta. Vaihtamalla eli erottamalla nykyinen toimari saataisiin mahdollinen myyntimielinen hallitus. Näillä voittorahoilla elettäisiin leveästi muutamia vuosia mutta kuluttajien sähkölasku alkaisi kasvaa heti myynnin tapahduttua.

    • Anonyymi

      Tuo edellinen on ikävä kyllä kaikki totta. Toivottavasti sitä ei poisteta.

    • Anonyymi

      Sähkö ostetaan jatkossakin sieltä mistä halvimmalla ja parhaiten saadaan. Ei Korpelan myynti tai myymättömyys vaikuta siihen mitenkään.

      • Anonyymi

        Siirto siinä maksaa ei sähkö. Taidat olla kepulainen tai blondi.


    • Anonyymi

      Vaikiaa on myydä vanhaa homeista vanhainkotia yksityiselle monikansalliselle yritykselle. Hoitaja mitoituslaki vaikeuttaa myös myyntiä. Terveisin vaalea keskustapuolueen jäsen.

    • Anonyymi

      Käy istumassa muutaman kerran vaikka absilla, niin tiedät mistä kannuksen juorut lähtee liikkeelle. Perätöntä suurin osa.

    • Anonyymi

      Tai seuraa somea niin näät mitä toimistoväki tekee työajalla.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4333
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      18
      2776
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2688
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2465
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2444
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      629
      2016
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1796
    Aihe