Löysin Goodwillin kirppikseltä Nils Wikbergin työn .Maalaus pahville ,lasi päällä.Aukaisin takaa,ja maalauksen pohjasta löysin seuraavat tiedot.tidigt vårkväll.Numero 10/14.Eli ilmeisesti sarjatyönä tehty.hinta 8500mk(vuosi 1947).Taiteilija Gallen-Kallelan oppilas,ja avustaja,ja myös Pariisissa opiskellut,joten ei mikä tahansa maalari,vaikka minulle tuntematon.Taulu maksoi 20e hienoine kehyksineen,mutta uteliaana olisin kuitenkin halukas tietämään teoksen rahallisen arvon noin suunnilleen.Uskoisin sen olevan muutaman satasen.
Taidetta kirppikseltä.
Anonyymi
2
242
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tehty pahville, uskoisin harjoittelutyöksi. muutamasta kympistä sateseen.
- Anonyymi
Nils Wikberg ei ole tehnyt viimevuosina kauppaansa. Yritin myydä kauan tunturi talvimaisemaa. Akvarelli pahville maalattu. 50euroa oli liikaa. 25euroon teki kaupan. Ei ole valitettavasti satasissa Wikbergin töiden hinnat 2019.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1934298Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133755Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma453270Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252590- 1942402
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem192226Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu351576- 1021369
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1441269Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja261250