Löysin Goodwillin kirppikseltä Nils Wikbergin työn .Maalaus pahville ,lasi päällä.Aukaisin takaa,ja maalauksen pohjasta löysin seuraavat tiedot.tidigt vårkväll.Numero 10/14.Eli ilmeisesti sarjatyönä tehty.hinta 8500mk(vuosi 1947).Taiteilija Gallen-Kallelan oppilas,ja avustaja,ja myös Pariisissa opiskellut,joten ei mikä tahansa maalari,vaikka minulle tuntematon.Taulu maksoi 20e hienoine kehyksineen,mutta uteliaana olisin kuitenkin halukas tietämään teoksen rahallisen arvon noin suunnilleen.Uskoisin sen olevan muutaman satasen.
Taidetta kirppikseltä.
Anonyymi
2
279
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tehty pahville, uskoisin harjoittelutyöksi. muutamasta kympistä sateseen.
- Anonyymi
Nils Wikberg ei ole tehnyt viimevuosina kauppaansa. Yritin myydä kauan tunturi talvimaisemaa. Akvarelli pahville maalattu. 50euroa oli liikaa. 25euroon teki kaupan. Ei ole valitettavasti satasissa Wikbergin töiden hinnat 2019.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit375280Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3994541Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483829KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1443039Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku122514Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182048Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511992- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469