noin 4kk aikaa toteuttaa asetus lain mukaisesksi sen jälkeen tulee asumiskielto paikassa voimaan jos ei ole lain mukainen...ja taatusti kyttään ja ilmoitan jos näen määräajan jälkeen asuttavan paikkaa missä ei ole asiat kunnossa!
Paskalain aika vähenee...
7
57
Vastaukset
- Anonyymi
Taas tämän lajin palstan aktivointia
- Anonyymi
Jospa vain jatkaisit omaa elämääsi ja hakisit siihen elämän sisältöä. On paljon mukavampi kaikkien kannalta, jos keskityt vain omaan elämääsi. Silloin voit saada ystäviä.
- Anonyymi
Teeppä niin. Kyttää pois, ja ilmoita mahdollisimman monesta. Mökkimme on Pohjois-Savossa. Haluatko osoitteen?
Me käytetäänn tuota mökkiä aivan kuten ennenkin, vielä ensi kesäkuun loppuun. Aikoinaan suunnittelin siihen mökkiin saneerausta, siis ennen jätelakia. Mökki on vuokratontilla ja sopimuksen jatkaminenkin oli alustavasti sovittu maanomistajan kanssa, tosin vuokra oli melkein tupla nykyiseen.
Nykyinen sopimus päättyy 2022, muistaakseni syyskuun lopussa tai vuoden lopussa. Väliäkö hällä. Mökki jäi minulle perintönä eli en ole siitä maksanut juuri mitään muuta kuin tontin vuokrat, enkä maksa ensi vuonna sitäkään. Mökin arvo on nykyisessä kunnossa noin 10-15t. Maanomistaja saa pitää mökin korvauksena vuokrista. Antaa mennä vaan.
Rahaa on sen verran, että saan mökin jos tarvitsen, mutta tuskinpa tarvitsen enää.
Joutopäivät ovat käsillä. Eläke napsahtaa 2020 keväällä. Kaverillani on valtaus Lapissa ja minä olen ollut siellä opissa kahtena kesänä. Oman valtauksen hankinta on menossa. Vuoden päästä alan lapioida soraa kahaan. Rakensin painevedellä toimivan "elevaattorin", ettei tarvitse jatkuvasti kurkotella montusta ylös rännille. Sitä pitää vielä vähän siistiä, mutta kyllä se vaan toimii.
Siinä lapioidessa ne paskalaitkin unohtuuu.- Anonyymi
Lähetä sen tontivuokraajan yhteystiedot minulle. Ostan sen mökin ja vuokraan tontin.
- Anonyymi
Paskalain voimaantulo lähenee. Mökkejä on alkanut palaa. Tietysti vain sattumaa.
- Anonyymi
Pelko valtaa monen mökkiloisen.....monihan jo päättikin hukkua jotta välttyi siitä paskalailta....aikas vätyssakkia on mökkiloiset.
- Anonyymi
Se ehtii vielä muuttua moneen kertaan. Lopuksi todetaan, että ei se ketään koske.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437387
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543673Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512984
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512882Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1881847- 471541