amk:sta yliopistoon (opintojen keskeytys)

Kun keskeytän opintoni amk:ssa (opiskeluaikani loppuu myös nyt keväällä), niin onko mitään laillista (opiskelupaikkoihin yms. liittyvät lait) estettä, että en voisi hakea syksyllä alkavaan koulutukseen yliopistoon?
2478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ole mitään estettä, jos et ole ottanut kuluneen vuoden aikana vastaan korkeakoulupaikkaa (amk tai yliopisto) vrt. yhden korkeakoulupaikan säännös. Siis voit hakea.

Äänestä

Kyllä kuka tahansa lukion tai kolmevuotisen amiksen käynyt voi hakea ihan mihin vaan.

Mitä tarkoitat tolla, että opiskeluaikasi loppuu? Keskeytätkö siis AMK-opiskelusi neljän vuoden opiskelun jälkeen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jenni kirjoitti:

Kun keskeytän opintoni amk:ssa (opiskeluaikani loppuu myös nyt keväällä), niin onko mitään laillista (opiskelupaikkoihin yms. liittyvät lait) estettä, että en voisi hakea syksyllä alkavaan koulutukseen yliopistoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu