Ns. klassinen musiikki pysyttäytyy asemissaan. Vaikka trendikkäästi alan leipätoimittajat näyttävät hääräävänkin eri "genreiden" asiantuntijoina. Tottakai, heiltä löytyy teknistäkin asiantuntemusta: vuosiluvut ja tapahtumat kohdallaan. Mutta, sielu puuttuu. Kirjoitetaan, mutta ei oikein uskota: ei ole eletty "genressä".
Tämäpä juuri ns. klassisen musiikin, tai asian kannattajien, suuri perusonkelma. Ei ymmärretä, että ihmisen mieli vaihteleva, välillä haluaa tangoa, Juha Vainiota, Eino Gröniä, Ismo Alankoa, Paula Koivuniemeä. Eikä mikään näistä estä "Bachia" ja "Sibeliusta". Vaan juuri päinvastoin. Sanoisimme, Bachin ja Sibeliuksen syvä ymmärtäminen edellyttää edellisiä. Ja päinvastoin.
Miksi tätä hyvä -huono -eroa tahdotaan aina vain elätellä?
Haastan ns. klassisen musiikin
Anonyymi
3
81
Vastaukset
- Anonyymi
Elitismillä on hyvät / oikeat ja huonommat / väärät puolensa. Ne kiteytyvät siihen, että Bach ja Junnu eivät (yleensä) kuulu vertailuun ja että klassinen on nykyajassa lähinnä antikvaaritaidetta.
- Anonyymi
Älä haasta, tulee vastaan haaska.
- Anonyymi
Vastakkain aseteltua paskaa. Mahtavaa että olen täällä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741379Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431269Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521066Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551048- 51775
- 64734
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62717Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39708Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44671- 30627