Aurinko sähköllä lämmitys

Anonyymi

Hei! Pystyykö aurinko paneelilla käyttämään tavallista sähköpatteria?

16

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Turha kysymys, tietenkin pystyy kuten myös lämmittämään auton moottorin!

      • Anonyymi

        Entä minkä kokoinen paneelin pitää olla että se lämmittää kylmään aikaan 20x25m kokoisen aitan?


      • Anonyymi

        Lämmitys on yleensä jotain välillä 10 - 100 W/neliömetri. 10-20 wattia/neliö tai niillä main oleva lämmitys on ns. mukavuuslämmitys ja 80-90W/neliö ns. normaali lämmitys.

        Miten lämpimäksi moisen ladon haluat talvella? 25C? 20C? 15C? Onko tuon aitan seinät jotenkin eristettyjä?

        500 neliötä sinulla on sitä pinta-alaa. Nopsasti laskettuna pitää olla ainakin 25kW tehoa. Se voi olla aika paljon aurinkopaneeleilla lämmitettäväksi.


      • Anonyymi

        Haluaisin lämpötilan 20°c. Ja siellä on lisälämmityksenä verkkovirralla lämmityslaite, että se sähköpatteri tulisi pitämään sen lämmön yö aikana. Olen harkinnut myös puu lämmitystä, mutta se ei oikein taida onnistua vanhaan hirsi rakennukseen. On eristetty ja tämän kesän/syksyn aikana eristetään lisää.


    • Ei pysty. Laske aurinkopanelin keskituotto wateissa, ensiksi sen jälkeen säilöit sen lyijyakkuun, joka vie 30 % tehosta, sitten muunnat sen invertterin tehohäviön jälkeen valovirraksi.

      Eli se sähköpatteri lämmittää hyvänä päivänä noin puoli tuntia vuorokaudessa!

    • Anonyymi

      Tyhmää vedätystä mutta varmaan parin hehtaarin kokoinen paneeli riittää

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Dc lämmityksellä lämmitetään aamusta iltaan ja lämpö pysyy aamuun asti
      Toinen vaihtoehto on lämmittää 230v, laita microinvettereitä ja kytke invertteriltä tuleva 230v lämpöpattereihin .tähän asennukseen ei tartte akkuja !

    • Anonyymi

      Ei ja kyllä. Jos tietää, mitä tekee, voi tasavirralla lämmittää, jolloin ei tarvitse hankkia invertteriä. Tavalliset sähköpatterit sen enempää elektroniset kuin mekaanisetkaan vaan ei käy, vaan niitä pitää modifioida. Ongelmana on myös se, miten patterin saa käyttämään paneelien maksimitehon auringon säteilyn vaihdellessa. Sarjaankytkettyjen paneelien määrä pitää mitoittaa siten, että pattereille saadaan kaikissa tilanteissa sopiva jännite jotta patterit ei ylikuumene. Kuorman suuruus pitäisi muuttua säteilyn mukaan. Kirjoittelin aiemmin allaolevan sepustuksen:
      Minulla on vapaa-ajan asunnon saunaosasto erillisessä rakennuksessa, joka on betonirunkoinen. Se oli aikaisemmin navettana. Laskeskelin, että betonirungon sisäosa pystyy varaamaan parin Teslan akun verran lämpöenergiaa, kun lämpötilaero on 10 astetta. Laitoin katolle 7 kpl 285 W paneeleita. Laitoin peruskuormaksi 400 W ja rinnalle lisäkuorma 1000 W, jota ohjataan säätimen kautta. Poistin kaikki kytkimet ja termostaatit laitteista. 400W patteri muodostuu kahdesta sarjaankytketystä 800W patterista. Se lämmittää pukeutumistiloja. 1000 W muodostuu vanhasta kiukaasta, jossa 2 vastuselementtiä on sarjassa. Kiuas on saunassa lisäkiukaana ja pitää peruslämpöä. Kun laitteet toimivat neljänneksellä nimellistehosta, ei termostaatti ole tarpeen. Saunaosaston lämpiäminen yli tavallisen asumislämpötilan ei haittaa. Säätimen rakensin kätevänä miehenä itse. Täytyy hieman tuntea hakkuritekniikkaa. Säädin tutkiin paneeleilta tulevaa jännitettä, ja lisää kuormaa, kun jännite nousee yli asetusarvon noin 210...220 VDC. Turvakytkimenä on 16 A vahvavirtapistoke. Järjestelmä on ollut kuukauden verran käytössä.

    • Anonyymi

      Jos laitat aurinkopaneelit lämmitettävän rakennuksen katolle, saattaa rakennukseen muutoin tuleva auringon säteilyteho pienetä vaikkapa 20%. Tämä on saman verran kuin paneelit tuottavat energiaa, joten lopputulos on kenties nolla.

    • Anonyymi

      Joo, ei tule auringosta energiaa marras-joulu-tammi-helmi kuukausina, eli täytyy unohtaa tämä aurinkosähkölämmitys.

      • Anonyymi

        Mikä on parempi vaihtoehto?


    • Anonyymi

      Kuten ylempänä kerrotaan "Dc lämmityksellä lämmitetään aamusta iltaan ja lämpö pysyy aamuun asti"
      Ilmeisesti myös marras- helmikuussa, muuten tuokin kommentti on typerä!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Päivän aurinkopaneeli lämmityksellä ei tartte lämmittää puilla, kun on kylmä kesä suomessa !

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1833
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1298
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1120
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      64
      988
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      921
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      85
      850
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      833
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe