Ylikallis asunto

Anonyymi

Kelalta tuli tieto, että pitäisi hakea halvempi asunto!! Mulla juuri syöpähoidot takana ja kun niitä kaupungin asuntoja ei saa yksin elävä, yhtään ainutta tarjousta Ei sieltä ole tullut!! Mitä teen, olenko kohta asunnoton?

9

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No laitat kaupungin asuntotoimistoon asunnonhakuilmoituksen, liität sen seuraavaan toimeentulotuki hakemukseen, sillä osoitat, että olet asuntojonossa tuskin sieltä asuntoa saa, saat asua nykyisessä asunnossa ilman paniikkia. So simple.

    • Nuo Kelan vaatimukset on vähän niin ja näin. Jos on isommat asumiskulut kun Kelan normit niin vaativat kai halvemman asunnon hakemista aina vaikka asia pitäisi viime kädessä ratkaista yksilöllisesti ja niin ettei asiakkaan asuminen vaarannu. Jos kohtuullistavat noita asumiskuluja niin pitäisi ainakin tehdä siitä oikaisuvaatimus ja tarvittaessa valittaa hallinto-oikeuteen. Kela ei oikein haluaisi tuosta asiasta hallinto-oikeuteen lähteä kun paljastuisi se että Kelan "kohtuulliset" asumisnormit on liian pieniä ja niitä ei sitten voisi soveltaa kehenkään ainakaan siinä kunnassa joten jo oikaisuvaatimus saattaa riittää. Missään tapauksessa ei pidä muuttaa ainakaan ennen kun asia on lain voimaisesti ratkaistu.

      • Anonyymi

        >Missään tapauksessa ei pidä muuttaa ainakaan ennen kun asia on lain voimaisesti ratkaistu.

        Ja mitä teet jos kela leikkaa tuet? Jätät vuokrat maksamatta? Tuo oikaisu kestää vähintäin 3-6kk. Ja sen ajan jätät vuokrat maksamatta? Ja jos juttu päättyy hallinto-oikeuteen, niin se voi olla jopa 2 vuoden prosessi.

        2 vuodessa olet jo kadulla ilman luottotietoja.


      • Anonyymi

        Paitsi Helsingissä saa olla kalliimpi, kun sielä ei halvempia ole.


      • Anonyymi

        Oikotiellä yli 90 alle 700 € maksavaa asuntoa Helsingissä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikotiellä yli 90 alle 700 € maksavaa asuntoa Helsingissä.

        Ja jokaiseen hakijoita 20-30 henkilö. Näistä 20-30:sta aina löytyy edes yksi joka on vakituisessa työssä. Työttömälle kukaan ei anna asuntoa.

        T: 250 asuntonäytössä käynyt työtön.

        PS. Ja joskus oli jopa 650€/kk murjuja, niin asuntonäyttöön jonoa oli pihalta asti.


    • Anonyymi

      Kumma laitos, joka maksattaa maksatusvirheensä tuetuilla. Tuotetusti tietysti tuottamuksellista vahinkoa.

    • Anonyymi

      Haet uutta asuntoa ja laitat toimeentulotukihakemuksen liitteeksi todisteet asunnon hakemisesta.

      Niin kauan kuin haet uutt asuntoa ja sinulla ei ole otettavissa halvempaa asuntoa - Kelan pitäisi myöntää tukea.

      Mikäli sinulla on otettavissa halvempi asunto ja et suostu muuttamaan, niin silloin Kela voi myöntää tukea vain maksimimäärän.

      Missään nimessä ei saa jättää vuokraa maksamatta, sillä se johtaa häätöön ja luottotietojen menettämiseen, jonka jälkeen uuden asunnon saaminen on lähes mahdotonta.

    • Melkein kaikilla paikkakunnilla saa halvemmalla vokrattua asunnon yksityiseltä kuin näiltä "yleishyödyllisiltä toimijoilta", kuten Kojamo, SATO, KAS jne.

      Kaupungin asuntoa ei esimekiksi Helsingissä helpolla saa, mutta vuokranantajaa vaihtamalla se vuokra voi laskea merkityksellisti.

      Oma kokemus noin neljän vuoden takaa: SATO tarjosi, toki uudehkosta talosta, 42 m2 saunallista kanankoppia 1260 € kuukausivuokralla vesimaksut, sijainti Pitäjänmäen takakulmassa, eli kaukana kunnollisista linja-autoyhteyksistä ym. Sattuneesta syystä päädyimme vuokramaan Kampista yksityisen sijoittajatahon omistaman parvekkeellisen ja avaran, huippukontosen, 40 m2 kaksion 960 eurolla kuukaudessa vesimaksu.

      Ja sitten seuraava asia on tietenkin asuinpaikkakunnan merkitys. Työssäkäyvälle sillä on tietenkin suuri merkitys, mutta ei pitkäaikaistyöttömälle tai eläkeläiselle, Maassamme saa kyllä kerrostalokolmion alle viidelläsadalla kuukaudessa ja läheltä palveluita, työpaikkoja siellä ei sitten ole tarjolla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2931
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      37
      2899
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      62
      1459
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe